Svým způsobem Quinoa není obilí ve smyslu zrna, ale spíše semeno.
Nicméně přípravou a konzumací se blíží spíše obilovinám. Existují celkem tři druhy – černá, řervená a bílá, která je nejrozšířenější.
Pro svou výživnou hodnotu ji dokonce NASA zařadila do svého vědeckého programu, neboť se velmi pro hodí pro pěstování ve vnějším vesmíru.
Výčet všech nejvýznamnějších nutrientů je velmi široký, nicméně na předních místech žebříčku vynikají dvě neobyčejné látky, a sice Quercetin a Kaempferol.
Patří mezi flavonoidy, což jsou antioxidanty, důležité pro lidské zdraví.
Jsou prevencí proti rakovině, virům, zánětům a také potlačují depresivní stavy.
Odborníci ji doporučují bezlepkářům
Oproti běžným obilovinám má Quinoa mnohem více vlákniny.
A jak jsme už zmínili, je zcela přirozeně bez lepku.
Mnohé průmyslově vyráběné potraviny pro bezlepkáře obsahují rafinované škroby, což jim paradoxně ubližuje pouze jinak než by jedli potraviny s lepkem.
U quinoy tento problém odpadá.
Quinoa dokáže efektivně vyladit metabolismus. Jedna vědecká studie, uskutečněná na dobrovolnících, zjistila, že konzumace quinoy namísto typicky bezlepkového pečiva a těstovin výrazně snižuje hladinu cukru v krvi, inzulínu a triglyceridů. Quinoa vyniká vysokým obsahem minerálů.
To platí zejména o hořčíku, sodíku, zinku a železu, což bude zajímat hlavně ženy, které tento prvek ve velkém ztrácejí během menstruace. Quinoa sice obsahuje kyselinu fytovou, který snižuje vstřebávání výše uvedených minerálů.
To ale můžete jednoduše zvrátit propláchnutím quinoy vodou před vařením.
Parádní život s matkou všech zrn přeje amber
Buďte první kdo přidá komentář