Koncentrovat se máme často problém, když jsme ve stresu a máme příliš povinností. Lépe nám to jde, když jde o úkoly, které jsme si sami stanovili a jsme pro ně přirozeně zapálení. Koncentraci se však lze naučit a vypilovat tak, abychom zvládali i ty povinnosti nechtěné.
Nejčastější příčinou toho, že se nedokážeme koncentrovat jsou naše myšlenky, které nás neustále někam tlačí. Ale jsou to i vnější vlivy, které nás od koncentrace odvádí. Většinou to jsou různé zvuky, pachy či hýbající se podněty. To že ale naši pozornost odvedou, je jen naše svolení, že se sami chceme vnějším podnětem nechat svést.
Stejně tak nás ale může od snahy koncentrovat se odvádět i únava a nedostatečný spánek. Proto je vhodné pro udržení kvalitní mozkové činnosti dělat si pravidelné přestávky, kdy děláme jinou činnost než duševní. Tělo si samo umí říct o přestávku a měli bychom ho v tomto poslouchat. Jedině tak pak může být naše práce opravdu produktivní a prospěšná. Přílišné nucení se a přetěžování mozku nás jenom více vysiluje.
Umět se koncentrovat je o cviku a disciplíně
Lépe se koncentrovat nám může pomoci řada cviků a technik. Většina z nich je založena na práci s dechem. Už při této činnosti se učíme zaměřovat svou pozornost na jeden cíl a nenechat se vyrušovat proudem myšlenek či něčím zvenčí . Umět se koncentrovat je o pravidelném tréninku a stačí mu denně věnovat alespoň 10 minut. Díky tomuto procvičování dosáhneme i kvalitního uvolnění těla. Uvolnění pak napomáhá regeneraci a správnému proudění v těle.
S kvalitní koncentrací nám pomůže i vhodná strava. A to z důvodu, aby náš mozek měl dostatek rychlé energie a byl dostatečně okysličován. Bez toho prostě nemůže mozek kvalitně fungovat a podávat plné výkony. Pokud tedy intenzivně duševně pracujeme, tak si na svačinu dejme ořechy v kombinaci se sušeným ovocem či čokoládu s vysokým obsahem kvalitního kakaa.
Je vhodné hlídat si i dostatek vitamínů skupiny B, které podporují funkce nervové soustavy. A to obzvláště tehdy, pokud konzumujeme hodně kávy a jsme pod velkým stresem. I kávu je vhodné vyměnit za jiné prostředky, které přirozeně mysl nabudí, ale nemají zbytečně stimulující účinky.
Přírodní doplňky, které koncentraci usnadňují
Svou snahu o lepší koncentraci můžeme podpořit přírodními doplňky jako jsou například semínka z jesence. Jesenec je rostlina, které se také říká strom intelektu. Pomáhá zvyšovat množství serotoninu, noradrenalinu a dopaminu v těle a tím vytváří lepší duševní soustředění. Jesenec pomáhá s uvolněním a zároveň zlepšuje naši koncentraci.
Při jeho užívání lze rychle cítit nárůst duševní energie. Myšlenky se utřídí a usnadní se soustředění. Tímto nám dokáže zlepšit náladu a je známo, že i pozitivně stimuluje funkce naší paměti. Užívání jesence je individuální a je potřeba začínat s malým množstvím a postupně si dávku navyšovat.
Další bylinou, která příznivě ovlivňuje duševní zdraví a pomáhá nám koncentrovat se, je gotu kola. Opět to není bylina, která by nepříjemně stimulovala. Naopak má velice příznivý vliv na paměť a řadu dalších mozkových funkcí.
Gotu kola zvyšuje kvalitu krve, která mozku a zbytku těla dodává kyslík a nezbytné živiny. Jedině dostatečně prokrvený mozek může správně fungovat. Gotu kola dokáže opravit a obnovit výběžky nervových buněk, a také umí navodit soulad mezi levou a pravou hemisférou mozku. Díky tomuto propojení obou polovin mozku dochází ke zkvalitnění vnitřního klidu a vlastního vědomí.
S vnitřním klidem, který je pro plné nasazení mozku a koncentraci důležitý, nám může pomoci i bylinka jménem brahmi. Díky jejímu dlouhodobému užívaní dochází ke zlepšení koncentrace, paměti a zvýšení rychlosti zpracování přijatých informací. Brahmi oceníme i tehdy, když se nám s věkem začnou zhoršovat poznávací funkce. Výhodou těchto všech bylin je i to, že je lze kombinovat a tím si jejich účinek značně zvýšit.
Buďte první kdo přidá komentář