Zejména díky tomu, že je mimo jiné obsažen v černé kávě, je kofein všeobecně nejrozšířenější podpůrnou látkou. Není to ale jen káva, která dokáže organizmus povzbudit, díky látkám které obsahuje. V rostlinné říši je několik dalších, stejně nebo ještě více tělo povznášejících, rostlin, takzvaných adaptogenů, které mohou kávu zastoupit.
Kola trochu jinak
Kofein obsahuje kromě semen kávovníku také v semena kolovníku. Tento vysoký strom, vyskytující se v oblasti Guinejského zálivu, ale i Jižní Americe a Asii, má velmi zajímavou historii. Koncem devatenáctého století byl jeho výtažek, společně s výtažkem z kokainovníku, součástí vůbec první receptury Coca-Coly, která je v současnosti jedním z nejznámějších světových nealkoholických nápojů a dodnes je její název složen z názvů obou rostlin. Zajímavá je i současnost, semena kolovníku se například v některých oblastech Afriky používají jako platidlo, muslimové je považují za posvátné.
Nápoj z mletých semen kolovníku je velmi oblíbený u lidí, toužících po štíhlejší linii. Látky, které semena obsahují, totiž umí snížit pocit hladu, a proto se často objevují v potravinových doplňcích, které mají pomáhat s nadváhou. Obsahují také mnohem více kofeinu, takže je jeho povzbuzující účinek několikanásobně silnější. Mohou se používat také jako afrodisiakum.
Gotu kola má sice svým názvem ke kolovníku blízko, jedná se však o dvě zcela odlišné rostliny. Pupečník asijský je totiž drobná bahenní rostlina, která se vyskytuje v bažinách po celé jižní polokouli. Listy Goty, které se v přírodní medicíně používají, umí pomoci při léčbě popálenin a dalších kožních problémů, posilují oběhovou soustavu a zlepšují paměť, mozkovou aktivitu a tlumí příznaky Alzheimerovy choroby.
Zázračné lístky Jezuitů
První zmínky o další rostlině, která obsahuje kofein, pochází již ze sedmnáctého století. Cesmínu paraguayskou dostali do povědomí veřejnosti jezuitští misionáři, kteří zprávy o blahodárných účincích, které žvýkání listů cesmínu přináší, šířili po celém světě. Později se z listů cesmínu paraguayského začal vyrábět nápoj zvaný Yerba maté, který je dodnes velmi oblíbený v Jižní Americe. V některých jejích částech, například v Argentině, se považuje za národní nápoj.
Kofein, který tento nápoj obsahuje, se nazývá matein. Účinky Yerba maté jsou velmi často srovnatelné s účinky silného čaje, látky obsažené v obou nápojích jsou však rozdílné. Kromě mateinu obsahuje nápoj z listů cesmínu také vitamíny a celou řadu minerálních látek. Maté napomáhá snižovat cholesterol, posiluje imunitu nebo nervovou soustavu, působí zároveň antioxidačně a močopudně, usnadňuje také trávení.
Starověký všelék a viagra z And
Ženšen pravý je rostlina, která je předmětem mnoha pověr s až magickým nádechem. Tato bylina se vyskytuje v přírodě již více než milion let a léčitelé ji začali používat již čtyři tisíce let před naším letopočtem. Považoval se za všelék, který odstraňuje veškeré nemoci a prodlužuje život a díky těmto vlastnostem byl nesmírně vzácný. Mezi lidovými léčiteli má více než tisíciletou tradici a používají ho dodnes proti stresu, cukrovce, nervové slabosti a často jako afrodiziakum.
Látky, které ženšen obsahuje, ovlivňují zejména činnost nadledvinek a tím podporují správné vylučování hormonů. Ženšen má tedy prokazatelný vliv na psychické rozpoložení a pomáhá se soustředěním.
Dalším, několik tisíc let používaným, přírodním lékem je Maca. Jihoameričtí indiáni suší a melou její kořen kvůli jeho léčivým účinkům již šest tisíc let. Kromě toho, že je prospěšná psychice, dodává energii a přispívá k tvorbě svalové hmoty, se Maca používá převážně při sexuálních poruchách. U mužů pomáhá vyléčit impotenci a u žen frigiditu, příznivě ovlivňuje prostatu a s její pomocí lze v některých případech vyřešit mužskou neplodnost. Je proto přezdívána peruánskou viagrou.
Podpora myšlení
Ginkgo je mezi přírodními povzbuzovači velmi známým a oblíbeným stromem. Málokdo ví, že i když jsou jeho listy podobné olistění běžných listnatých stromů, je ginko jehličnan. Je navíc neuvěřitelně dlouho rostoucí, nejstarší ginkgo na světě má přibližně tisíc dvě stě let. Sušené listy z jinanu dvoulaločného mají široké použití. Využívají se jako prevence cévních onemocnění, infarktů nebo mozkových příhod. Jejich užívání zvyšuje průtok krve končetinami, nervy a mozkem, což napomáhá myšlení a paměti.
Zlepšit koncentraci a zvýšit mozkovou aktivitu umí také bylina brahmi. Jde o bacopu drobnolistou, která je poměrně často používána také jako akvarijní rostlina. Posiluje také imunitní systém, zlepšuje schopnost hojení a pomáhá také při některých kožních onemocněních. Brahmi může být rovněž účinnou pomůckou pro studenty, jelikož podporuje učení a následné pamatování učiva.
Přírodní energie v Česku
Jedinou rostlinou, která má přírodní povzbuzující účinky a roste v České republice, je rozchodnice růžová. Vyskytuje se běžně v oblastech mírného pásu, u nás je ale její trhání zákonem zakázáno. Pokud byste chtěli rozchodnici použít k blahodárným účelům, porozhlédněte se po výtažku z jejího kořene. Ten totiž obsahuje látku rhodiolosid, která společně s dalšími látkami, napomáhá zvýšit energii, zabraňuje stresu. Organizmu pomáhá zvládnout znečištění životního prostředí nebo dokonce ozáření.
Buďte první kdo přidá komentář