Tento vysoký strom, vyskytující se v oblasti Guinejského zálivu, ale i Jižní Americe a Asii, má velmi zajímavou historii. Koncem devatenáctého století byl jeho výtažek, společně s výtažkem z kokainovníku, součástí vůbec první receptury Coca-Coly, která je v současnosti jedním z nejznámějších světových nealkoholických nápojů a dodnes je její název složen z názvů obou rostlin.
Ovšem dnes již kolovník v Coca-cole nehledejte, dávno jej nahradil syntetický kofein. Ten má tendenci nás spíše roztřepat, než nakopnout. Sílu přírodního kolovníku si velmi dobře uvědomují obyvatelé některých oblastí Afriky, kde jej používají jako platidlo. Muslimové jej považují za posvátný.
Nápoj z mletých semen kolovníku je velmi oblíbený u lidí, toužících po štíhlejší linii. Látky, které semena obsahují, totiž umí snížit pocit hladu. Proto se často objevují v potravinových doplňcích, které mají pomáhat s nadváhou. Velmi dobře kolovník rovněž pomáhá při nemocech dýchacího ústrojí.
Obsahuje mnohem více kofeinu než káva, takže jeho povzbuzující účinek je několikanásobně silnější. Trvá až šest hodin. Někteří vyznavači sexuálních radovánek jej používají také jako afrodisiakum.
Buďte první kdo přidá komentář