Kratom – přírodní lék proti depresi a bolestem (1)

Slovo kratom pochází z thajského výrazu pro druh stromu známého jako Mitragyna speciosa. Jedná se o velký strom z čeledi mořenovitých, který pochází z jihovýchodní Asie. V divoké přírodě může dosahovat výšky přes 20 metrů a šířky přes 5 metrů. Listy mohou mít světle nebo tmavě červenou žilnatinu a mají buď světle nebo tmavě zelenou barvu.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jsou protáhlé, oválné, středová žíla prochází celou čepelí listu a z ní vychází symetrická žilnatina. Tento strom se vyskytuje v tropických oblastech vlhkých či bažinatých oblastí jihovýchodní Asie. Roste v Thajsku, Malajsii, Borneu a v Nové Guinei.

Vyrůstají na něm okrouhlé nažloutlé květové lusky obsahující asi kolem 50 semen.

Jedna z nejstarších zmínek o kratomu pochází z počátku 19. století od Pietera Korthalse, holandského botanika, kterému jeho květy připomínaly biskupskou mitru. Proto ji pojmenoval latinským názvem Mitragyna.

Tou dobou byl kratom v Thajsku dávno známým lékem a využíval se k léčbě mnoha nemocí těla i ducha.

Jeho dřívější historie není známa a zdroje, které jej popisují před příchodem evropské civilizace, jsou vzácné. Přesto je téměř jisté, že domorodí obyvatelé jihovýchodní Asie využívali tento strom po tisíciletí.

Kratom užívali zejména dělníci a zemědělci, kterým jeho listy dodávaly energii v průběhu práce, podobně jako když lidé ráno pijí kávu, aby je probrala.

V roce 1943 schválila thajská vláda zákon 2486, který kratom v podstatě zakazoval. Jenomže vzhledem k jeho běžnému výskytu by se tento počin dal přirovnat k zákazu borovic nebo dubů ve Spojených Státech. Zákaz byl zcela neúčinný a lidé kratom používali i nadále.

Ačkoliv účinky požívání kratomu by se daly přirovnat k mírným účinkům kávy, zákony některých zemí včetně Thajska jej řadí do stejné kategorie jako kokain nebo heroin.

Za zpracování pouhých několika desítek gramů listů tohoto stromu můžete v Thajsku dostat trest smrti.

A přestože je takový rozsudek spíše výjimečný, lidé prodávající kratom jsou obvykle odsouzeni na několik let vězení. Dnes kratom pěstují jednotlivci z jihovýchodní Asie a dalších tropických zemí, kteří věří, že tento výjimečný strom rozšíří.

Kratom můžete zakoupit v eshopu Energie života.

V současné době může většina lidí kratom bez obav z postihu vlastnit a pěstovat. V zemích, kde je kratom zakázaný nebo postavený mimo zákon, však jeho kvalita a její kontrola velmi utrpěly. Koupit prášek z listů kratomu pro léčebné účely, aniž byste se museli obávat kontaminace jinou látkou, je dnes snadné.

Pokud by však došlo k jeho zákazu v dalších zemích, černý trh by tuto situaci změnil. S koupí na černém trhu vždy vyvstává obava, jestli si místo kratomu nekupujete nějakou nebezpečnou nebo dokonce jedovatou látku. Regulace je nezbytná, ale zákaz užívání může nevinným uživatelům po celém světě pouze uškodit.

Listy kratomu se většinou tradičně žvýkají, suší a pomelou na prášek, který se poté přidává do jídla, nebo se z něj vaří čaj. Lékařské využití má z celého stromu právě jeho list, který obsahuje mnoho aktivních alkaloidů.

Jeden z hlavních nese název Mytraginin podle názvu rostliny. Mitragynin je agonista mu-opioidních receptorů. Znamená to, že při svém navázání na mu-opioidní receptory spouští fyziologickou odpověď. Dalším významným alkaloidem v listech kratomu je 7-hydroxymitragynin, který je rovněž agonista mu-opioidních receptorů. (Vicknasingam B., 2010) (Takayama H., 2002)

Kratom se dnes užívá po celém světě a vesměs se prodává v bylinkářstvích, obchodech s alternativní léčbou, ale také přes internet. Politici prodej schvalují, neboť tím vytvářejí dojem, že dělají svou práci, když tak chrání občany před jinými „nebezpečnými rostlinami“.

Ve skutečnosti je kratom naprosto bezpečný, pokud se užívá s mírou a politici spoléhají na propagandu a podvodné informace, aby své zákony prosadili.

Vážný problém ve spojitosti s kratomem však představuje velké množství těch, kteří na tomto stromu chtějí pouze vydělat velký balík, míchají jeho prášek s nebezpečnými látkami a potom prodávají jako legální rauš.

Takový přístup má pro rostlinné léky velmi neblahý efekt a kratom není výjimkou. Uživatelé kratomu z celého světa si na tyto chamtivce, kteří vidí v kratomu legální rauš, dávají velký pozor.

Ve skutečnosti nemůžete být z kratomu v rauši víc, než z kávy. Jestli někdo prohlašuje, že z kratomu můžete být v rauši, musel by podle stejné logiky také prohlašovat, že budete v rauši z kávy. (zdroj: metaphysicalsource.com)

Kratom můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*