Zde je několik potravinových kategorií, na jejichž konzumaci byste se měla zaměřit, aby vaše tělo v nadcházejících měsících mělo vše potřebné.
Kyselina listová
„Pokud chcete během příštího roku otěhotnět, zajistěte, aby váš jídelníček byl už nyní bohatý na kyselinu listovou,“ říká Palinská-Wadeová. Můžete brát doplňky, prenatální vitamíny a zvýšit svůj příjem potravin bohatých na kyselinu listovou jako jsou obohacené celozrnné výrobky, cereálie, zelenina a citrusové ovoce. Před začátkem těhotenství byste měla brát 400 – 600 miligramů kyseliny listové denně a okolo 800 mg během těhotenství, abyste si zabezpečila jeho zdravější průběh
a minimalizovala riziko porodních defektů.
Vysoce kvalitní proteiny
Studie, která probíhala na párech, jež měly problémy s plodností zjistila, že jídelníček bohatý na proteiny a s menším obsahem sacharidů pomohl zvýšit míru otěhotnění. Jídelníček obsahující 25 nebo více procent proteinů a 40 nebo méně procent sacharidů zlepšil kvalitu ženských vajíček a zdvojnásobil míru otěhotnění u pacientek podstupujících oplodnění in vitro oproti těm, které konzumovaly jídla bohatší na sacharidy a s nižším obsahem proteinů.
„Vysoce kvalitní proteiny v jídelníčku jsou pro plodnost důležité. Jezte kompletní proteiny obsahující všechny esenciální aminokyseliny,“ říká Palinská-Wadeová. „Celá vajíčka a vaječné bílky jsou jejich skvělým zdrojem stejně jako rybí maso, obzvláště maso ryb bohaté na omega 3 mastné kyseliny jako je losos.
Pokud jste vegetariánkou či vegankou, jsou fazole a luštěniny obecně zdravým zdrojem proteinů, jež jsou také bohaté na železo. Z dalších produktů je určitě velmi vhodná Quinoa, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. “ Vegetariánkám obecně doporučuje Palinská-Wadeová dávat přednost co nejméně zpracovaným sojovým produktům před zpracovanými, protože ty mívají vyšší obsah sodíku a celkově pro vás nejsou až tak zdravé.
Omega-3 mastné kyseliny
„V těhotenství jsou omega-3 mastné kyseliny skvělé pro vývoj mozku dítěte,“ říká Palinská-Wideová. Ale výborné jsou ve vašem jídelníčku už teď, protože tělo potřebuje zdravé tuky k udržení správné funkce hormonů, což vám v následujících měsících usnadní otěhotnění. Začleňte do svého jídelníčku každý den více omega 3 mastných kyselin konzumací chia a lněných semínek nebo zkuste sníst každý týden rybu.
Měla byste přijímat 1000 až 2000 mg omega-3 mastných kyselin denně, což představuje asi 50-100 gramů ryby, 2 polévkové lžíce vlašských ořechů či lněných nebo chia semínek. Lněná a chia semínka jsou skvělá ve smoothies, jogurtu, salátech a müsli směsích s celozrnnými cereáliemi a sušeným ovocem.
Lněný nebo chia olej můžete použít také při vaření, nebo jím ochutit svůj salát. Chia semínka jsou navíc bohatým zdrojem vápníku, kterého tato potravina bohů obsahuje 5 x více než mléjo. Vápník je přitom velmi důležitý pro dobrý stav vašich kostí.
Ovoce a zelenina
Pokud ve svém jídelníčku nemáte mnoho ovoce a zeleniny, zkuste je přidat ke každému jídlu či svačince, pomůže to připravit vaše tělo na děťátko. Zvykněte si na to, protože jakmile otěhotníte, budete jich potřebovat každý den ještě více,“ říká Palinská-Wadeová. Ovoce a zelenina jsou zdrojem nezbytných živin a antioxidantů a působí protizánětlivě.
Nyní je pravý čas nahlédnout na váš jídelníček jako na celek, říká Palinská-Wadeová. Pokud jíte mnoho nezdravého jídla, bílé pečivo, sladkosti, věřte, že takové jídlo nepřináší tělu žádné živiny
a může mu škodit vysokým nárůstem úrovní krevního cukru a transmastných kyselin (jsou obsaženy v mnoha druzích nezdravého jídla), které zvyšují zánětlivost.
Pokud máte nadváhu, shozením pár kil také zvýšíte svou plodnost, ale nehubněte rychleji než půl kila týdně. Drastické snížení kalorického příjmu a přehnané cvičení naruší vaši schopnost otěhotnět a neumožní vašemu tělu vydržovat další život.
„Před otěhotněním by vaše tělo mělo být v co nejlepším zdravotním stavu, abyste vy i vaše dítě byli zdraví skrz na skrz,“ říká Palinská-Wadeová.
zdroj: www.fitpregnancy.com
překlad: Honzoid
Buďte první kdo přidá komentář