V nové studii jeho tým zkoumal, zda častý pobyt v nižších teplotách zvýší výdej tělesné energie. Jinými slovy zda lidé spálí více kalorií, pokud budou žít v chladnějším prostředí.
Předchozí studie ukázaly, že třes zvyšuje produkci tepla. Jedna japonská studie zjistila, že lidem, kteří po šest týdnů trávili dvě hodiny denně při 17 stupních celsia, klesl podíl tělesného tuku.
Když je vám zima, můžete se začít třást. Výzkumníci tvrdí, že třes je krátkodobá biologická reakce na extrémní chlad, která nás chrání před podchlazením nebo nebezpečným poklesem tělesné teploty. Novější studie říkají, že další druh třesu zvaný netřesová termogeneze – zvířecí reakce ke zvládání snížených teplot – také zvyšuje výdej tepla, ne však tak rychle, aby tělo udrželo krok s jeho produkcí.
„U většiny mladých lidí a lidí ve středním věku vzrůstá v reakci na pobyt v prostředí se sníženou teplotou netřesová termogeneze až o 30 procent,“ říká výzkumník ve zprávě ke studii. „Proto může mít netřesová termogeneze fyziologicky významný vliv na výdej energie.“
Dřívější výzkumy holandského týmu ukázaly, že lidé se na chladnější prostředí postupně aklimatizují. Ti, kteří stráví šest hodin denně při 15° C se v takovém prostředí cítí po 10 dnech pohodlněji a méně se třesou.
Ta práce se z velké části zakládá na teorii, říká Dr. Mitcher Lazar, vedoucí oddělení endokrinologie diabetu a metabolismu na University of Pennsylvania.
„U lidí i hlodavců však existují důkazy, které naznačují, že při snížení teploty se spaluje více kalorií, aby se udržela tělesná teplota,“ říká Lazar, který se na nové studii nepodílel.
Takže jak dlouho musíme sedět v chladném pokoji, abychom spálili, řekněme, 100 kalorií? Na to ještě neumíme odpovědět, říká van Marken Lichtenbelt.
„Máme jasný důkaz o tom, že adaptace na chlad zvyšuje výdej energie,“ říká. „V tomto ohledu nemáme pochyby. Nakolik jsou však tyto vlivy zřetelné v každodenním životě, zvláště v dlouhodobém horizontu, to ještě nevíme.“
Výzkumníci plánují dlouhodobé experimenty s lidmi žijícími v chladném prostředí, u nichž budou sledovat tělesnou hmotnost. „Budeme měnit vnitřní teplotu a při tom zaznamenávat váhu a mnoho dalších tělesných parametrů,“ říká van Marken Lichtenbelt.
„Dalším experimentem bude přivykání chladu známé jako aklimatizace,“ říká van Marken Lichtenbelt. „Ukázalo se, že tento proces rozproudí hnědý tuk u hlodavců a zdá se, že u lidí může vyvolat stejnou reakci.“
Na rozdíl od bílého tuku hnědý tuk kalorie spaluje, místo aby je skladoval. Některé studie prokázaly, že hnědý tuk má blahodárný vliv na toleranci krevního cukru, metabolismus tuků a tělesnou hmotnost.
„Bylo by velmi zajímavé vyzkoušet to s lidmi, kteří chtějí shodit, drží dietu a cvičí a přesvědčit se, zda tato strategie může zvýšit úbytek váhy nebo přimět jejich dietní plán a cvičení fungovat.
Vyplatí se tedy vypnout topení, když se snažíte zhubnout? Na jistou odpověď je ještě příliš brzy, říká Lazar, který je také ředitelem Institutu pro diabetes, obezitu a metabolismus na University of Pennsylvania.
„Ale určitě to neublíží,“ říká. „Pokud máte potíže zhubnout za pomoci diety a cvičení, vyplatí se to zkusit.“ (zdroj: webmd.com)
Buďte první kdo přidá komentář