Špatný spánek ohrožuje naše fyzické zdraví a vyčerpává naše duševní schopnosti. Naspíte každý den nepřerušovaně doporučených 7 až 9 hodin? Pokud jste na tuto otázku odpověděli záporně, počítejte s tím, že se ve vašem těle střádá spánkový deficit, který je v dlouhodobém měřítku spojený s řadou zdravotních potíží. Co vám s ohledem na nekvalitní spánek hrozí?
Špatný spánek způsobuje problémy s pamětí, myšlením i koncentrací
V průběhu spánku mozek vytváří spojení, která nám pomáhají zpracovávat, ovšem také zapamatovat si nové informace. Jestliže však budete trpět dlouhodobým nedostatkem spánku, tato skutečnost může nepříznivě ovlivnit jak vaši krátkodobou, tak dlouhodobou paměť.
V důsledku nekvalitního spánku můžete mít rovněž potíže se soustředěním a kreativním myšlením. I vaše dovednosti při řešení problémů nebudou na stejné úrovni, jako kdybyste spali plnohodnotně.
Nedostatek spánku souvisí s úzkostnými či depresivními stavy
Pokud bude vaše tělo trpět nedostatkem spánku, může to mít za následek, že budete náladoví, emocionální nevyrovnaní a podráždění. Dlouhodobě špatný spánek nepříznivě ovlivňuje náladu a mnohdy vede k úzkostným či depresivním stavům, které se při prohlubování spánkové deprivace mohou ještě stupňovat.
Špatný spánek oslabuje imunitu
Nedostatek spánku oslabuje fungování imunitního systému. I v důsledku toho budete méně chráněni proti virovým onemocněním, jako je například nachlazení a chřipka. Dlouhodobě nekvalitní spánek tedy zvyšuje pravděpodobnost, že se těmito nemocemi nakazíte, pokud se setkáte s choroboplodnými zárodky.
Vystavujete se vyššímu riziku vysokého tlaku, cukrovky i srdečních onemocnění
Jestliže naspíte méně než pět hodin denně, vystavujete se u sebe riziku vysokého krevního tlaku. Kromě vysokého krevního tlaku se v případě nedostatečného spánku můžete potýkat také se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.
Nedostatek spánku má nepříznivý vliv také na uvolňování hormonu inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Máte-li špatný spánek, je u vás riziko vyšší hladiny cukru v krvi, a tím pádem i vyšší riziko diabetu druhého typu.
Nedostatek spánku způsobuje přibírání na váze
V případě nedostatku spánku se rovněž můžete potýkat s přibíráním na váze i se snížením sexuálního libida. Nekvalitní spánek dále nepříznivě ovlivňuje i vaši rovnováhu a koordinaci. V důsledku toho můžete být náchylnější k pádům a jiným úrazům.
Tipy na bylinky, které vám zajistí lepší spánek
Chtěli byste dosáhnout kvalitního nepřerušovaného spánku? Proti nespavosti a špatnému usínání začněte bojovat striktním dodržováním spánkové hygieny. Kvalitní spánek u vás podpoří také některé bylinky, které mají zároveň relaxační a uklidňující účinek a jejichž prostřednictvím můžete bojovat s nespavostí.
Jde zejména o Ašvagandu, která má zásadní vliv na kvalitní spánek, heřmánek lékařský, který uklidňuje a podporuje relaxaci a spánek, nebo o chmel v kombinaci s kozlíkem lékařským. V případě poslední kombinace bylinek chmel uklidňuje, kozlík lékařský bojuje proti nespavosti, zlepší vám usínání a zajistí kvalitní spánek.
Další bylinkou na špatný spánek je levandule lékařská, jejíž vůně má uklidňující účinek. Lepší spánek podporuje také ženšen. Vědecká studie z roku 2013 mimo jiné odhalila, že extrakt z červeného ženšenu pozitivně působí na osoby se spánkovými problémy.
Máte-li potíže se spánkem, pomohou vám rovněž bylinky a přírodní produkty, které podporují tvorbu hormonu spánku melatoninu v lidském těle. Jde zejména o šalvěj lékařskou, kopretinu řimbaba či esenciální aminokyselinu L-tryptofan.
Buďte první kdo přidá komentář