Nepříjemné střevní potíže jako průjem, zácpa, nadměrná plynatost nebo nadýmání zažívá čas od času každý z nás. Dobrou zprávou je, že tyto zdravotní problémy můžete vyřešit nejen produkty z lékárny, ale také přírodní cestou. Které bylinky a přírodní přípravky vám konkrétně pomohou?
Zázvor: Ideální na střevní potíže
Jestliže vás trápí střevní potíže, obraťte se na sílu zázvoru. Čaj z oddenku čerstvého nebo sušeného zázvoru vám uleví od nevolnosti, plynatosti a nadýmání, ale také od zvracení. Zázvor obsahuje fenolové sloučeniny gingerol a šagoj, které přednostně působí v žaludku a ve střevech.
Tento přírodní přípravek není od věci užívat také mimo střevní potíže. Zázvor totiž podporuje zdravý střevní mikrobiom. Zároveň působí jako postbiotikum, které má blahodárný vliv na kondici střev a pravidelné vyprazdňování.
Bylinky proti průjmu
Trpíte běžným průjmem? I tyto střevní potíže zkuste vyřešit přírodní cestou. Základem je dostatečný příjem tekutin, dietní strava a bylinky s vysokým podílem taninů neboli tříslovin. Právě bylinky s tříslovinami dokážou účinně zastavit průjem – obsažené třísloviny stahují tkáně, díky čemuž snižují sekreci a minimalizují vstřebávání toxických látek.
Jaké bylinky proti průjmu stojí za to vyzkoušet? Pomůže vám například popíjení odvaru z dubové kůry, listů maliníku nebo listů ostružiníku. Třísloviny neboli taniny najdete rovněž v klasickém černém čaji.
Jaká další bylinka vás zbaví vodnaté či řídké stolice? Na tyto střevní potíže vyzkoušejte také psyllium neboli semena indického. Psyllium dokáže absorbovat vodu, čímž zpevňuje a zahušťuje stolici.
Mezi střevní potíže patří i nadýmání a nadměrná plynatost
Ke střevním potížím, které nám často znepříjemňují život, patří také nadýmání a nadměrná plynatost. Jak se jich zbavíte přírodní cestou? Pomůže vám pravidelné popíjení fenyklového, mátového, tymiánového, koriandrového nebo heřmánkového čaje.
Při vaření se rovněž naučte více používat kmín, tymián, bazalku, oregáno nebo majoránku. Tyto bylinky jsou výborné v tom, že snižují nadýmavost připraveného pokrmu.
Bylinky proti zácpě
Mezi časté střevní potíže patří také zácpa. Pokud vás trápí pravidelně, naučte se konzumovat potraviny s vysokým podílem vlákniny. Skvělou prevencí zácpy je rovněž pravidelné užívání psyllia a mletého lněného semínka, které dodává střevu sliz i vlákninu najednou.
Jestliže potřebujete zácpu akutně vyřešit, pokuste se vyhnout lékárenským projímadlům. Místo nich použijte minerální vodu s projímavým účinkem, švestkový kompot, lžičku olivového oleje nalačno, fíky nebo kysané zelí. Se zácpou si poradí také pravidelné popíjení mátového čaje, odvaru z kořene smetánky lékařské nebo odvaru z dubové kůry.
V boji proti střevním potížím posilte svá střeva přírodní cestou
Abyste minimalizovali své střevní potíže, posilte náležitě činnost svých střev. Pokuste se konkrétně o to, aby se váš mikrobiom nacházel v rovnovážném stavu. Díky tomu se zbavíte častého nadýmání zácpy, průjmu, pálení žáhy nebo refluxu žaludku.
Chcete-li, aby vaše střevní mikroflóra správně fungovala, naordinujte si stravu bohatou na probiotika. Do svého jídelníčku zařaďte miso, kysané zelí, tempeh, kimchi, kombuchu, kysané zelí nebo rostlinný jogurt s živými bakteriálními kulturami. Jezte také dostatečné množství čerstvé zeleniny, vyhněte se bílému cukru, polotovarům a konzervovaným pokrmům.
Buďte první kdo přidá komentář