Životodárná tekutina, odkud teče k nám domů?

Voda. Tekutina, bez níž by život na Zemi nemohl existovat. Lidé už berou jako samozřejmost, že otočí kohoutkem a ona teče. Odkud se vlastně bere a co všechno musí vodaři s ní provést, aby se stala pitnou podle hygienických norem?

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Do českých domácností teče voda, která z většiny pochází z přehradních nádrží. Zbytek pak vodárenské firmy čerpají z podzemních zdrojů.Podzemní voda je tvrdší než voda povrchová. Její složení ovlivňují horniny, kterými živel prochází, a které pomalu, ale jistě rozpouští. „Tuto vlastnost ale vyvažuje fakt, že tvrdá voda obsahuje nepostradatelné minerální látky, které jsou nezbytné pro lidský organismus. Podzemní voda může pocházet z  takzvaných jímacích zářezů v hloubce pět až deset metrů. Dále pak ze osmnáctimetrových studní a rovněž z vrtů, hlubokých až pětačtyřicet metrů.

Voda se mnohdy odebírá ze štěrkopískového podloží, do kterého se filtruje přes půdu z dešťových srážek. V případě větších vodních zdrojů prostupuje do země přes dno a břehy vodních toků..

Aby se voda stala pitnou podle hygienických norem, musí ji vodaři provzdušňovat, aby ji zbavili oxidu uhličitého. A přidají chemické látky. Vápenný hydrát a organický flokulant, aby odstranili železa, mangan a další minerální látky z vody. A nakonec chlor, případně chlornan sodný.

Stáří vody, pokud by se tak dala nazvat doba než dorazí z původní zdroje až do kohoutku, bývá různé. Nejdříve putuje přivaděčem do vodojemu, kde čeká až do jeho naplnění a pak směřuje do vodovodní sítě. Doba se proto může pohybovat od několika minut pro nejbližší odběratele od úpravny až po desítky hodin pro nejvzdálenější koncovky s minimem odběratelů a téměř nulovou rychlostí proudění vody.

Voda má paměť

Stáří vody může být podle ruských vědců zásadní. Ti před časem přišli se zjištěním, že voda má paměť. A ta souvisí s její strukturou, která se může zásadně lišit. Přitom její chemické složení bude stále stejné – H2O.

voda rgb03 - Životodárná tekutina, odkud teče k nám domů?„Působili jsme na vodu elektrickým a magnetickým polem, ale i samotným člověkem a jeho emocemi. Zjistili jsme, že právě lidské emoce, ať už pozitivní nebo negativní jsou velmi silným ovlivňujícím faktorem,“ říká profesor ruské Akademie věd Konstantin Korotkov.

V jeho laboratořích se provedlo mnoho experimentů s působením lidských emocí na vodu. Například jednu kádinku zahrnuli pozitivními emocemi, jako je láska, něžnost či péče. Druhou kádinku pro změnu zavalili negativními emocemi – strachem, zlobou, nenávistí. Vodu z obou kádinek pak následně analyzovali.

Každá z nich vykazovala zcela odlišné vlastnosti. „Láska zvyšuje energii vody. Stabilizuje ji. Negativní emoce naopak kvalitu vody výrazně snižují,“ vyslovuje Korotkov svůj závěr z experimentů.

Tudíž čím déle putuje potrubím v zemi a pak stoupačkami v panelových domech, tím se může měnit zásadně její kvalita, jelikož do sebe nasává veškeré vlivy zvenčí. Ať už pozitivní či negativní.

Kohoutek versus plast

voda02 400x300 - Životodárná tekutina, odkud teče k nám domů?Úprava přírodních vod na vodu pitnou se stává stále náročnější a složitější. Minimální ohled na životní prostředí při provozování chemických podniků a neřízené používání umělých hnojiv v dřívějších dobách mělo za následek hromadné úniky nebezpečných chemických sloučenin do půdy. A tím do podzemních vod, či splachy do vodních toků.

A čím je potřeba více nutných úprav vody, tím se prodražuje. Přesto se kohoutková voda stále vyplatí mnohem více než její balená sestra. Litr vody z kohoutku, včetně stočného, podle jejich propočtů přijde přibližně na haléře.

Je tedy více než stokrát levnější než jeden litr balené vody. Cena litru balené vody totiž neklesne pod pět korun. A to se nepočítají náklady na likvidaci neekologického obalu, skladování a přepravu.

Voda, která teče z kohoutků, podle nastavených limitů splňuje parametry vody pro kojence. Podléhá častější a v některých parametrech i přísnější kontrole kvality než balená voda.

Raději ze studánky

Čím dál více ovšem přibývá těch, kteří neváhají obětovat čas jezdit pro čerstvou vodu do lesních studánek. Není divu, cokoliv z ní uvaříte, za předpoklad že studánka má vodu kvalitní, chutná zcela jinak. Ať už se jedná o kávu, čaj, pivo či jídlo.

Na základě této lásky k přírodní vodě vznikl již před lety server www.estudanky.cz, kde můžete najít přírodní vodní pramen třeba ve vašem okolí a možná o tom ani nevíte.

Úspěšné hledání vodního pramene přeje amber

foto: amber & www.rgbstock.com

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*