„Zdá se logické, že vědomí lidí bylo nějakým způsobem změněno. V Bibli existují další příběhy, které zmiňují používání rostlin, například strom poznání dobra a zla v zahradě Eden,“ řekl Shanon. „Použití těchto látek, které spadají podle současné západní kultury do kategorie drog, je považováno v mnoha tradicích za posvátné.“
Shanon tvrdí, že akát a harmala mnohodílná, jež jsou původem z Negevské pouště a ze Sinaje, mohly být použity ve vývarech, které Izraelité používali během náboženského obřadu. Bible také akát často zmiňuje a právě z akátu byla vyrobena i Archa úmluvy. Dnes již víme, že přírodní akáty obsahují velké množství DMT a harmala mnohodílná je bohatá na MAOI (inhibitor monoaminooxidázy), který umožňuje ústní aktivaci DMT. Obřadný lektvar požívaný Izraelity pravděpodobně vytvářel podobné zkušenosti, jako psychedelikum ayahuasca.
2 Tu se mu ukázal Hospodinův posel v plápolajícím ohni uprostřed trnitého keře. Mojžíš viděl, jak keř v ohni hoří, ale není jím stráven.
3 Řekl si : „Zajdu se podívat na ten veliký úkaz, proč keř neshoří.“
4 Hospodin viděl, že odbočuje, aby se podíval. I zavolal na něho Bůh zprostředku keře: „Mojžíši, Mojžíši!“ Odpověděl: „Tu jsem.“
Exodus 3,2-4 (Starý zákon)
Pokud Mojžíš pozřel obřadný nápoj předků, ten rozhodně mohl vyvolat silnou a dlouhou vizi hledání, při které mohl mít živé halucinace, objevné myšlenky, zažít vnitřní boj a spojení s božstvím. Běžnou zkušeností spojovanou s DMT je také oddělení od plynutí času. Shanon naznačuje, že „právě proto si Mojžíš myslel, že keř nebyl ohněm stráven. Během času, jak ho vnímal on, již měl keř shořet. A během toho slyšel, jak k němu mluví Bůh.“
Shanonův argument podle Starého zákona je postaven čistě na předpokladu, že události v Bibli jsou pravdivé a muž jménem Mojžíš existoval. Kvůli historickým nepřesnostem však bohužel Bibli není možné označit za spolehlivý zdroj informací. Možnost je to i přesto fascinující, protože některé pasáže v Bibli odpovídají velmi přesně používání entheogenů (psychoaktivních látek) při náboženských praktikách. „Už před asi 20 lety existovaly hypotézy spojující počátky náboženství s psychoaktivními materiály,“ říká Shanon.
Ať už to byl Mojžíš či nikoliv, příběh hořícího keře je rozhodně svědectvím něčí zkušenosti. Vzhledem k tomu, že přesnost událostí popisovaných v Bibli byla pod drobnohledem již od svých počátků, Shanonova hypotéza o biblických entheogenech pravděpodobně bude jen další v řadě zapomenutých teorií o teologických kořenech lidstva. Článek Biblické entheogeny: spekulativní hypotéza, publikovaný v kulturně-archeologickém časopisu Time and Mind, nabízí další důkazy podporující jeho tvrzení a další podrobnosti týkající se tohoto argumentu.
zdroje: Biblical Entheogens: a Speculative Hypothesis, Exodus 3,2 (český ekumenický překlad)
originální text: collectivelyconscious.net
překlad: Lukáš Kucharczyk
Buďte první kdo přidá komentář