Helicobacter pylori vyvolává žaludeční vředy

Helicobacter pylori je baktérie, která napadá slizniční výstelku lidského žaludku. Tato bakterie je zodpovědná za chronické gastritidy, duodenální vředy a hraje důležitou roli při vzniku některých karcinomů žaludku.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Helicobacter pylori vyvolává žaludeční vředy.
Helicobacter pylori vyvolává žaludeční vředy.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jakmile vědci odhalili helicobacter pylori v žaludku, tak objevili i příčinu většiny žaludečních vředů. Mnoho let se lékaři domnívali, že lidé přijdou k žaludečním vředům ze stresu, z častého pojídání pálivých pokrmů, z kouření nebo z jiných nezdravých návyků. Ale ve skutečnosti za to může tento parazit.

Nakazíme se jím hlavně v dětství, ale ani dospělí nejsou výjimkou. V naprosté většině případů se tato infekce stává chronickou, k čemuž se přidávají záněty žaludeční sliznice a je z 90% původcem veškeré chronické gastritidy.

Je vědecky dokázáno, že bakterii helicobacter pylori mají ve svém těle až dvě třetiny celkové světové populace, nicméně u většiny lidí se nemoci trávicího traktu či žaludeční vředy nemusí projevit po většinu jejich života. V Evropě je nakaženo 40% populace, v chudých zemích až 80% lidí. A celkově 10% vyústí ve vředová onemocnění.

Helicobacter pylori útočí dvojím způsobem

Bakterie helicobacter žije v trávicím traktu, převážně v žaludku a je jediným známým organismem, který může přežít v tak kyselém prostředí. Má spirálovitý tvar a doslova se tak může zašroubovat do žaludeční sliznice a kolonizovat ji.

Přítomnost bakterie helicobacter pylori násobí až 30x riziko rakoviny žaludku. Bakterie by normálně v kyselém prostředí sama nepřežila, ale pomáhá jí v tom enzym ureáza neboli močovina, který vylučuje a který žaludeční šťávy neutralizuje.

Bakterie pak útočí dvojím způsobem. Dráždí žaludek ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv a zároveň oslabuje celou gastro-duodenální sliznici. Tím, že je žaludek nucen vytvářet více a více kyselin a jeho stěny jsou oslabeny, dochází pak k tvorbě žaludečních vředů.

Bakterií helicobacter pylori se můžete nakazit z jídla, z vody, ze špatně umytých příborů (restaurační zařízení). Dostat ho můžete také slinami nebo jinými tekutinami lidí, kteří již infikováni jsou.

Symptomy pro rozpoznání žaludečních vředů

Pálivá bolest v břiše (okolo žaludku či v něm) může být signálem žaludečních vředů. Bolest se může objevit a zase zmizet, ale nejčastěji ji budete cítit, když je váš žaludek prázdný, tedy mezi jídly nebo uprostřed noci. Bolest může trvat od několika minut po několik hodin. Cítit se začnete lépe po jídle, po vypité sklence mléka nebo po užití prostředku proti pálení žáhy.

Další příznaky žaludečních vředů a helicobacter pylori v žaludku:

Pocit nafouknutého břicha, říhání, absence pocitu hladu, mdlo, nevolnost, zvracení, úbytek hmotnosti bez zřejmého důvodu.

Vředy mohou krvácet do vašeho žaludku nebo do střev, což může být zdraví nebezpečné.

Měli byste vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte některé z následujících příznaků:

  • krvavá stolice, temně červená až černá, těžkosti s dýcháním, pocity těžké únavy, ostrá bolest žaludku, zvracení, které má krvavé sraženiny

Metody identifikace bakterie helicobacter pylori

Endoskopická biopsie umožní identifikovat přítomnost bakterie helicobacter v těle. Byly vyvinuty i další testy, ale bohužel nejsou užívané (či povolené) ve všech zemích Evropy. V některých zemích, jakou je například Francie, se používá screeningová analýza na přítomnost močoviny z vydechovaného dechu. Sety k této metodě bývají k dostání v lékárnách a následně se odesílají do laboratoří. Mohou se provádět i testy krve, bohužel tato metoda není stoprocentní.

Přírodní způsob eliminace bakterie helicobacter

Tradiční léčba antibiotiky může, ale nemusí být úspěšná a zabírá, dle lékařských reportů, u 70% lidí. Zatímco klasická medicína nabízí léčbu hlavně antibiotiky a jinými chemickými léky, které pro nemalý počet lidí mohou být neúčinné, alternativní způsoby léčby, zdá se, nabízí hned několik přírodních pomocníků.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou dle tradiční lidové medicíny na prvním místě v boji proti nákaze a v boji s potíráním bakterie helicobacter pyroli. Protiparazitální účinky mají hlavně oregánový olej, tymiánový olej, kajeput střídavolistý, neboli čajovníkový strom, skořice.

Hřebíčkový olej potlačuje růst a vývoj bakterie helicobacter pyroli. Další oleje jako je heřmánkový či zázvorový mají silné protizánětlivé účinky. Některé esenciální oleje, fenyklový a šalvějový, jsou velmi účinné ve fázi hojení, protože podporují zhojení (zjizvení).

Mnoho esenciálních olejů jako například máta peprná a voňatka (citrónová tráva) prokázaly jasné potlačování bujení bakterie helicobacter pylori v podmínkách in vitro (ve zkumavce).

V léčbě gastro-duodenálních potíží jsou účinné i jiné byliny

Isoflavony jsou přírodní rostlinné látky ze skupiny flavonoidů, které se strukturou podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. U těchto látek bylo zjištěno, že mimo jiné úspěšně potlačují růst bakterie helicobacter pylori.

Tyto látky obsahuje například alfaalfa, alkoholová tinktura extraktu lékořice nebo ploštičníku větevnatého, který je oblíbený v boji s nepříjemnými symptomy v období klimakteria (zmírnění návalů horka).

Extrakt z lékořice je znám pro svůj silný protizánětlivý účinek, který mimo jiné výrazně podporuje tvorbu žaludečního slizu. Studie prováděné na lidech i zvířatech prokázaly, že užívání tohoto extraktu redukuje aspirinem vyvolanou újmu žaludeční výstelky a podporuje léčbu duodenálních vředů. Stimuluje regeneraci slizu výstelky a potlačuje růst bakterie helicobacter pylori.

Sangre de drago neboli dračí krev

S pravidelným užíváním Sangre de drago dochází ke zlepšení stavu žaludeční sliznice, což posiluje imunitu, jelikož nežádoucí organismy tak snadno nemohou proniknout do vašeho těla přes trávicí systém.

Díky 15 kapkám denně pomáhá dračí krev při vředech žaludku a dvanácterníku, a stejně tak při zánětech tenkého a tlustého střeva, při cukrovce. Ulevuje od nadýmání a průjmů. Dračí krev zabírá rovněž v případě virových zánětů nejen jater, ale i dýchacích cest, hrtanu, mandlí a dutiny ústní, kde brání rozšiřování paradentózy a ubývání dásní.

Masticha

Masticha léčí záněty žaludku, žaludeční vředy a rakovinu žaludku. Důležité je připomenout, že Chioská masticha je přírodní produkt a její užívání nevyvolává žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Brusinková šťáva

Dobrá zpráva – brusinky potírají helicobacter pylori ! Studie prováděné na dobrovolnících, kdy jim po dobu 35 a 90 dnů bylo podáván šálek brusinek, ukázaly úplnou eliminaci bakterie helicobacter pylori. Jiné studie prokázaly, že brusinky jsou svým složením velmi účinné v potírání mnoha druhů infekcí, zahrnující problémy s močovým měchýřem, kardiovaskulární nemoci, choroby dutiny ústní a samozřejmě i žaludeční vředy a rakovinu.

Česnek

Nevyhýbejte se česneku. Těm, kteří mají podezření na žaludeční vředy, doporučujeme se poradit s lékařem, zda je pro ně v jejich jídelníčku vhodný. Nicméně česnek jako účinné přírodní antibiotikum je silný pomocník v boji s parazity.

Aloe vera

Pijte čtvrt sklenky šťávy aloe vera denně. Pomáhá hojit trávicí trakt a napomáhá jeho správné funkci. Má silnou detoxikační schopnost. Má antimikrobiální účinky a pomůže i při bakterii helicobacter pylori.

Probiotika

Probiotika by mohla být prezentována jako nízkonákladová alternativní pomoc v prevenci bakterie helicobakter pylori.

Vitamíny

Užívání přírodního vitamínu C během léčby bakterie helicobacter pylori prokázalo snížení rizika možné rakoviny žaludeční sliznice.

Lenkita

zdroje:

foto: Pixabay, Freeimages

REKLAMA

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


3 Comments

  1. Dobrý deň, chcem sa opýtať. Manžel má helicobaktera, bol preliečený aj antibiotikami…..teraz vyzerá, že je o.k. Helicobacter môže spôsobiť rakovinu žalúdka, to by som nerada….Môžem sa nakaziť od neho aj ja a akým spôsobom?..Užívam preventívne kurkumu..(kurkuma, olivový olej a korenie, vytlačený citrón)….ako prevencia by táto kúra mohla pomôcť? ďakujem pekne za odpoveď…….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*