Dnešní doba oproti minulosti přináší našemu organismu jednu výzvu za druhou. Ať už je to smog nebo nevyvážená strava. Celkově si dnes zažíváme mnohem více chronického stresu než v minulosti a náš organismus trpí.
Během jarních dnů pak začínáme pociťovat vyčerpání a zátěž, se kterou naše tělo bojovalo během zimy. Jak moc na nás udeří jarní únava, se odvíjí od toho, jak jsme se během zimy chovali, co jsme konzumovali a jakou jsme vykonávali práci. Je zde tedy řada faktorů, které si vysvětlíme, abychom pochopili, jak nad jarní únavou zvítěz a být plní vitality.
Zima jako přísný učitel
Období chladu a nedostatku slunečního svitu nás i všechny ostatní živočichy učí, že v čase zimy přichází těžké chvíle, během kterých se musíme chovat zodpovědně a šetřit si svou vlastní energii. Během zimy by člověk neměl vykonávat věci, které opravdu nejsou nutné, a měl by velice dbát na svou životosprávu.
Faktory ovlivňující míru únavy a jak je ovlivnit
Strava
Jeden z faktorů, který silně ovlivňuje sílu jarní únavy, je strava, kterou během zimy konzumujeme. Strava by měla být vyvážená s dostatkem vitamínů a minerálů. Přirozeně člověk během zimy ztrácí chuť na syrovou zeleninu a ovoce, jelikož se pak cítí ochlazený a bez tepla. V dnešní době však již existuje řada potravinových doplňků, které nám zajistí přísun vitamínu i minerálů během tohoto náročného období.
Určitě ničemu neuškodíme, pokud budeme užívat mladý ječmen nebo chlorellu. Čemu bychom se ve stravě měli určitě vyhnout, jsou jakékoliv stimulanty, např. klasická káva nebo rafinovaný cukr. Jsou to pouze stimulanty a drogy, která náš organismus ještě více vytíží. Místo takové kávy můžeme určitě použít guaranu, která má mnohem efektivnější stimulační účinky, jelikož nás stimuluje po většinu dne při jedné dávce. Pro náhradu cukru můžeme použít lékořici.
Velice doporučujeme užívání doplňků vitamínů a minerálů, které mají v těle na starosti řadu velice důležitých funkcí a bez nichž se neobejdeme.
Denní režim
Další z velmi zásadních faktorů je náš denní režim. Správně nastavený režim spánku, probuzení, snídaně, oběda i večeře je klíčem k pevnému a silnému zdraví. K našemu režimu bychom měli přistupovat velice zodpovědně, obzvlášť během zimního období, kdy noci jsou delší a dny mnohem kratší, a tak potřebujeme řádně spát a regenerovat.
Nejlepší je vstávat s východem slunce a po jeho západu již nedělat žádné namáhavé nebo stresující činnosti. Oběd by měl člověk mít nejlépe mezi 10tou až 14tou hodinou odpoledne, kdy jsou trávící šťávy a jejich žlázy nejvíce aktivní, a my jsme tudíž schopni strávit větší porce.
Zima je o útlumu a regeneraci, nikoliv o akci a činorodosti
Čím si můžete během zimy nejvíce uškodit? Vysokými výdaji energie na různých hudebních koncertech a akcích. Toulání se po barech, opíjení se nebo přílišnou pracovitostí. Cvičení přes zimu je naprosto v pořádku, ba je i prospěšné, ale jenom se to nesmí přehánět a organismu se musí dopřát řádný odpočinek.
Každopádně velice dobře známe, i z vlastní zkušenosti, jaké to je chodit do práce, dělat směny i přes noc v zimě. Co si budeme říkat, je to opravdu nepříjemné, ale nejsme zde od toho, abychom poukazovali na problémy, bez nabídky konstruktivního řešení.
Opravdu zvažte, zda vám práce, kde obětujete své zdraví, čas a v některých případech i peníze, opravdu stojí za to. Vždy existují mnohem výhodnější zaměstnání nebo rovnou můžete začít podnikat. Faktem totiž je, že za peníze si zdraví ani štěstí nekoupíte, ale získáte svobodu. K čemu je nám svoboda, kdy si můžeme koupit drahé auto, abychom následně z vyčerpání usnuli za volantem a způsobili havárii?
Určitě taky doporučujeme odklad všech složitých detoxikací, jako jsou půsty a různé průplachy slanou vodou. Je vhodné je přes zimu vynechat a věnovat se jim až v teplém období. Tyto formy detoxikace totiž organismus zatěžují a je lepší je provádět před zimou, nejpozději v půli října nebo dříve, velice záleží na počasí.
Nikdy není pozdě
Jestliže držíte výše zmíněných rad, jíte vyváženě, dodržujete denní režim a zbytečně neplýtváte během zimy svou vzácnou energií, tak samotnou jarní únavu pocítíte úplně minimálně. Pokud na sobě momentálně pociťujete náznaky jarní únavy, tak stále není pozdě začít s řádnou stravou a odpočinkem. Je to ve vašem vlastním zájmu, tělo vás stejně donutí.
Záleží pouze na vás, zda zvolíte cestu prevence nebo počkáte, až vám tělo prostě vypne. Rozhodně doporučujeme první variantu a všem přejeme pěkné jarní dny, které nás, dle všeho, čekají v půli až koncem dubna. Energie života s vámi.
Jakub
Buďte první kdo přidá komentář