Nadváha nás v podstatě ohrožuje již od samotného početí. A to nejen díky možnosti zdědění genů, které nadváze můžou nahrávat. Ale hodně záleží na životním stylu matky a otce, kteří potomka plánují.
Životní styl totiž může spustit projevy genů, které by mohly mít vliv na nárůst hmotnosti. Proto je důležité, aby žena, která chce mít dítě, měla adekvátní váhu. S tím pak souvisí i přiměřený nárůst hmotnosti v těhotenství. A velice zásadní je pak strava kojící matky a samotného dítěte. S těmito faktory nadváha značně souvisí.
Do toho se pak objevují faktory, které souvisí s naší dědičností. Především se jedná o to, že:
- každý jedinec může různě rychle spalovat tuky
- každý jedinec má jiný bazální metabolismus
- každý můžeme mít jinou preferenci jídel, včetně chutí na sladké či slané
- každý budeme potřebovat a vyhledávat jinou míru pohybu
- pro každého bude různě snadné zhubnout a případný úbytek váhy si udržet
Dědičnost ovlivní i případné rozložení tuku v těle. Avšak svým životním stylem rozhodujeme, které geny aktivujeme a jak svůj život budeme prožívat. Můžeme mít běžné polygeny, díky kterým můžeme být náchylnější k přibývání na váze. Ale i přesto se nám nadváha může obloukem vyhnout.
Existují ještě vzácné varianty monogenů, díky kterým se nadváha objevuje. Avšak ty často souvisí se vzácnými chorobami jako je například vrozený nedostatek leptinu či proteinu.
Tukové buňky si tvoříme do svých dvaceti let a jejich počet již nezměníme
Klást důraz na zdravou a výživově plnohodnotnou stravu, již od dětství, je tedy zásadní. Děti potřebují energeticky bohatou stravu, která pokryje všechny jejich nároky. Obzvláště ten, že jsou stále ve vývoji a rostou. Avšak nepřiměřený nadbytek nekvalitní energie, která se nevyužije, zapříčiní pouze nárůst jejich váhy a časem se může objevit nadváha.
Při nadměrném přísunu kalorií se totiž tukové buňky množí rychleji. Tukové buňky si naše tělo vytváří v dětství, a to až do věku dvaceti let. Počet vzniklých tukových buněk si pak v dospělosti pouze udržujeme.
I když v dospělosti zhubneme, tak se ale nezmění počet našich tukových buněk, kde se tuk může ukládat. Pokud si tedy v dětství špatným životním stylem zapřičiníme jejich zbytečný nárůst, tak se jich již nezbavíme a bude se nám do nich ukládat tuk.
Proto je strava v dětství tak důležitá . Tato strava musí být však doplněna i o pohyb, který děti přirozeně samy vyhledávají. Pokud je však rodiče nezačnou málo podporovat či je odrazovat. Životní styl dětí úzce souvisí se způsobem života jejich rodičů. Děti se totiž učí pozorováním a ne radami.
Nadváha u dětí souvisí se špatnými zdroji rychlé energie
Děti potřebují stravu bohatou na kvalitní tuky, které jsou důležité pro tvorbu hormonů a využití vitamínů rozpustných v tucích. Ty jsou totiž důležité pro správný růst a imunitu. Dále děti potřebují dostatek bílkovin, které jsou důležitými stavebními látkami a účastní se imunitních reakcí. A taky potřebují kvalitní složitější sacharidy, které poskytují energii více pozvolna a nezpůsobí náhlý příjem energie, která by se nevyužila.
Rychle dostupnou energii děti mohou získávat z ovoce. Rozhodně bychom jim ale tuto energii neměli dodávat prostřednictvím rafinovaných sladkostí, na které naše tělo není stavěno a zbytečně ho zatěžuje. S těmito špatnými zdroji rychlé energie se pak právě pojí nadváha, alergie, nedostatečná vstřebatelnost vitamínů a minerálů, a vyčerpávání organismu. Tento organismus pak nemá sílu a potřebné látky na správný vývoj kostí, zubů a psychických dovedností.
Hazardujeme i s tím, že se dítě stane na sladkým závislým. Proto bychom měli děti učit, že některé potraviny se jí opravdu jen na chuť a měly by si umět mezi potravinami vybírat ty, které jim prospějí. Stejně tak je důležitý i pitný režim, který tělo očišťuje. A neměli bychom ani zapomínat i na dostatečný spánek. Při nedostatku spánku je totiž člověk hladovější a má chuť na vysokoenergetická nekvalitní jídla.
Buďte první kdo přidá komentář