Poncho, které je již 90 let, se však od studiem vypiplaných hvězdiček liší v tom, že se jedná o papouška se zelenými křídly, který je pravděpodobně tím nejstarším papouškem na světě.
Po natáčení svého posledního filmu, 102 dalmatinů, byla příliš křehká na převoz zpět do USA, a nabídli ji tak majiteli zverimexu v Telfordu nedaleko anglického Birminghamu. Právě tam v úterý oslavila své narozeniny tím, že šla po hlavě do ořechového dortu. Poncho nám připomíná, jak dokáží být papoušci vynalézaví, a dnešním tématem jsou tedy naši nejchytřejší opeření mazlíčci na světě.
Údajně nejchytřejší papoušek všech dob má být papoušek šedý jménem Alex, což je zkratka pro Ptačí jazykový experiment (Avian Language Experiment). Ten byl předmětem 29letého zkoumání jisté dr. Ireny Pepperberg, která tvrdila, že jeho inteligence je na úrovni 5letého dítěte. Kromě toho, že disponoval slovní zásobou čítající 100 slov, dokázal také identifikovat 50 objektů a rozeznat sedm barev a pět tvarů.
Chápal také koncepty jako „větší“, „menší“, „stejný“ a „jiný“ a učil se také, co znamená „nad“ a „pod“. Průměrná délka života papouška šedého je 60 let, ale Alex zemřel v roce 2007 ve věku 31 let. Jeho poslední slova doktorce Pepperberg při odchodu z laboratoře té noci, kdy zemřel, byla: „Buď hodná. Zítra ahoj. Mám tě rád.“ Existuje 356 známých druhů papoušků, včetně ara, kakadu, lori a andulek. Většinu z nich bychom našli v tropech, například v Americe nebo Oceánii.
Poměrně málo jich pak žije v Africe a Asii. Zelení visící papoušci z Asie spí vzhůru nohama jako netopýři a z dálky připomínají listy stromu, což je chrání před predátory. Fotbaloví manažeři zpopularizovali frázi „nemocný jak papoušek“, ale jak vznikla?
Vysvětlení je mnoho, ale jako první se vyskytuje ve hře Aphry Behn z roku 1681 s názvem Falešný hrabě. „Pane, Madam, smutek vás chvátí jako nemocného papoucha,“ kárá Jacinta svou paní Julii v prvním aktu, ve druhé scéně. Další teorie spojuje tuto frázi s jihoamerickými pašeráky ptáků, kteří dopovali papoušky tequilou, aby se vyhnuli karanténě a omezením importu zvířat v tehdejším USA.
Ospalí ptáci pak byli příliš mimo, než aby se prozradili hlasitými zvuky. Ve fotbalovém světě se to výrazněji rozšířilo poté, kdy v roce 1978 liverpoolský obránce Phil Thompson po prohře svého týmu v posledním zápasu ligového poháru prohlásil, že je mu „špatně jak papouchovi“. Jeden fotbalový pisatel navrhl, že se jedná o zkrácenou verzi pořekadla z liverpoolského dialektu: „Špatně jak papouchovi s gumovým zobákem.“
Kromě mluvení lidé papoušky naučili také jezdit na miniaturních kolech a skateboardech, a hrát fotbálek a basketbal. Norský modrý papoušek byl hvězdou jedné z nejpamátnějších scének Montyho Pythona s názvem Mrtvý papoušek. Michael Palin v roli majitele zverimexu trval na tom, že papoušek není mrtvý, ale jen „odpočívá“, protože byl “unavený a vyčerpaný po dlouhém skřehotání.“
Když tímto zklamaného majitele papouška (John Cleese) nepřesvědčil, navrhnul, že je papouškovi možná „smutno po fjordech“. Piráti a papoušci jdou dohromady jako rum a bič. Ztvárnění jednonohého piráta Long Johna Silvera s papouškem na rameni spisovatele Roberta Louise Stevensona navždy zapsalo tuto kombinaci do dějin v knize Ostrov pokladů z roku 1883. Bylo to však založeno na skutečnosti, protože mořeplavci se v 19. století často vraceli domů se suvenýry v podobě exotických zvířat.
Papoušci byli obzvláště populární, protože byli barevní, mohli mluvit a vyžadovali méně pozornosti než opice. Má se za to, že v Británii se nachází asi 50 000 divokých papoušků, převážně žijících v jihovýchodní Anglii. Někdo tvrdí, že první chovné páry utekly ze Shepperton Studios při natáčení filmu Africká královna v roce 1951.
Jiní zase vznik kolonie datují do 60. let 20. století, kdy Jimi Hendrix vypustil na Carnaby Street pár andulek, aby „do londýnského panoramatu vnesl trochu psychedelických barev“. Třetí teorií pak je útěk z voliéry, která byla poškozena během hurikánu v roce 1987. Papouščí peří je vysoce ceněno americkými indiány z kmene Pueblo v jihozápadní části Spojených států, kteří používají peří papoušků ara při náboženských obřadech.
Za jedno ocasní pero zaplatí až 40 liber (asi 1300 Kč). Rybáři, kteří používají mušky, si papouščího peří rovněž cení, protože se z nich dají vyrobit velmi barevné návnady.
originální text: express.co.uk
překlad: Lukáš Kucharczyk
Buďte první kdo přidá komentář