„Pomocí speciální terapie pomůžeme pacientovi určit důvody jeho nutkavého chování a způsoby, jak je zmírnit,“ řekl listu Sunday Mirror.
„Pořád jsem se snažil pořídit dokonalou selfie a když jsem si uvědomil, že to není možné, chtěl jsem umřít. Ztratil jsem své přátele, vzdělání, zdraví a skoro i život,“ řekl deníku The Mirror.
Jde pravděpodobně o prvního mladíka ve Spojeném království, u kterého byla diagnostikována závislost na selfies, a který podstoupil terapii pro léčbu závislosti na technologiích a rovněž OCD a dysmorfofobické poruchy.
Součástí léčby bylo opakované odebrání iPhonu na 10 minut, později 30 minut a nakonec 1 hodinu.
„Ze začátku to bylo nesnesitelné, ale věděl jsem, že to musím udělat, pokud chci dál žít,“ řekl listu Sunday Mirror.
Zdravotníci ve Spojeném království oznámili, že závislost na sociálních médiích, jako jsou Facebook a Twitter, je nemoc a více než 100 pacientů ročně se z této závislosti léčí.
„Selfies často spouští představy požitkářství nebo sociální závislost na vyhledávání pozornosti, které vyvolávají ten přízrak narcismu nebo velmi nízkého sebevědomí, který říká ‚bez ohledu na to co uděláš, vždy to bude špatně‘,“ řekla Pamela Rutledge v Psychology Today. Velkým problémem s nástupem digitálního narcismu je to, že klade obrovský tlak na lidi, aby dosáhli nerealizovatelných cílů, aniž by se stali cílevědomějšími. Být jako Beyoncé, Jay Z nebo model je už tak dost těžké, ale pokud nejste připraveni tvrdě pracovat, abyste tohoto cíle dosáhli, je lepší zmírnit své touhy. Jen málo věcí je sebedestruktivnějších než kombinace vysokých nároků se špatnou pracovní morálkou. Online projevy narcismu tak nakonec mohou být něčím víc než jen sebe-prezentační strategií pro kompenzaci velmi nízkého a křehkého sebevědomí. Pokud jsou však tyto snahy ostatními posilovány a odměňovány, udržují zkreslenou realitu a upevňují narcistické klamy.
Závislost na selfies znepokojuje i zdravotníky v Thajsku. „Věnování pozornosti publikovaným fotografiím, kontrola toho, kdo si fotku zobrazil, komu se líbí a kdo ji okomentoval a doufání, že dostane co nejvíc lajků ukazuje na fakt, že selfies způsobují problémy,“ řekl Panpimol Wipulakorn z thajského Odboru pro duševní zdraví.
Tento doktor věří, že by takové chování v budoucnu mohlo vést k mozkovým poruchám, převážně těm, které souvisí s nedostatkem sebedůvěry.
Oxford English Dictionary zvolil selfie „slovem roku 2013“. Je definováno jako „fotografie sebe sama, obvykle pořízená chytrým telefonem nebo webovou kamerou a nahraná na sociální síť“.
zdrojový článek: www.enlightened-consciousness.com
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář