Dnešnímu potravinářskému průmyslu a hypermarketu záleží na jediném – zisku. Samozřejmě mohli bychom zde vypsat proč tomu tak je a jak si za to z části můžeme sami, ale to je téma na jindy. Podstatné je uvědomění, že průmyslově zpracované potraviny jsou problémem hned z několika důvodů.
Obchodní řetězce se snaží vydělat na našich smyslech, nikoliv zdraví. Dnes existuje na světě řada skutečně skvělých potravin, které ale nikdo nekupuje, protože našim chuťovým buňkám, zvyklým na přemíru soli, cukru a tuků zkrátka nesedí. Na druhé straně zde máme průmyslově zpracované potraviny v hypermarketech, které pěkně voní, vypadají i chutnají, avšak našemu zdraví nepomáhají. Někdy jej dokonce i vyloženě poškozují. Co to ale vlastně je průmyslově zpracovaná potravina?
Jak se průmyslově zpracované potraviny vyrábějí
Průmyslově zpracované potraviny se vytváří různě. Existují dva základní způsoby jak s potravinou zacházet a manipulovat s ní. Prvním je mechanický způsob zpracování a druhým je způsob chemického zpracování. I když to na první pohled nevypadá, obě metody ubírají na kvalitě potravin a vytváří zmetek.
Mechanickým způsobem se rozumí kupříkladu rozemletí masa. Největším problémem je následné přidání jiných druhů masa či potravin, které ve výsledném produktu nelze poznat. Prostě to vypadá jako maso. Třeba takové salámy jsou někdy tvořeny až ze 70% moukou.
U chemického zpracování se do potravin přidávají konzervanty, barviva, sladidla, texturanty a jiné látky. Tyto látky dodají potravinám skvělou barvu i vůni, avšak ničí vitamíny a jiné živiny.
Nejhorší však jsou potraviny, které obsahují přidaný rafinovaný cukr nebo špatné trans mastné kyseliny (tuky).
Cukry a tuky jako největší zlo
Samozřejmě, že umělá sladila, barviva, konzervanty či texturanty jsou taky problémem. Avšak v potravinách se nevyskytují v takové míře, aby nás silně poškodily. Rizikem je spíše jejich pravidelná konzumace.
Nejvíce problémové jsou zcela jistě přidané cukry a tuky. Proč? Protože kvůli těmto přidaným složkám tloustneme a zvyšujeme si riziko onemocnění řady orgánů. Rychlé cukry silně zatěžují játra, způsobují výkyvy krevního cukru a následně zatěžují i slinivku, která musí náhle produkovat velké množství inzulínu.
V kombinaci s mastnými a smaženými jídly je to přímá cesta k vytvoření diabetu druhého typu, jelikož tyto tuky pak zablokují inzulínové receptory, takže inzulín nemůže dělat svou práci, tedy štěpit cukry, a tím pádem nám rostou jejich hodnoty v krvi. Takže příčinou cukrovky není přemíra cukru, jak by název měl napovídat, ale extrémní množství přijatého tuku, zejména živočišného původu. Tudíž správně by se cukrovka měla přejmenovat na tukovku, ale to je už na zcela jiný článek.
Které potraviny jsou tedy průmyslově zpracované, a je dobré se jim vyhýbat?
- čokoládové tyčinky a sladkosti
- sladké nebo slané zabalené občerstvení včetně brambůrek
- masové koule, kuřecí a rybí nugety, krabí prsty
- slazené a jinak dochucované nápoje
- potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků
- jídla, která si prošla úpravou zmražením či smažením
- instantní nudle a polévky
- sériově vyráběné pečivo
Závěrem
Pokud máme tu možnost, snažme se konzumovat ty potraviny, které prošly co nejmenším výrobním procesem. Čím více konzumuje potraviny blízké jejich naturální podobě, tím spíše tělu dodáváme vitamíny, minerály a jiné tělu prospěšné látky.
Dnes již máme možnost zakoupit různé organické potraviny od lokálních zemědělců, tak toho využijme. Průmyslově zpracované potraviny nemusí být naši jedinou potravou.
Za energii života vám dobré zdraví přeje Jakub
Dobrý článek. Je smutné , že když jdu do obchodu s jídlem..tak většina z toho jsou nezdravé potraviny. Když začněte jíst jinak a vyhnete se těmto
nezdravím jídlům a potravinám tak tyto obchody, supermarkety a hypermarkety jsou vám vlastně k ničemu. Škoda, že se více nepodporuje strava která má smysl.Kolik lidi by bylo zdravých a nemuselo mit tolik zdravotních problémů z průmyslové zpracovynch jídel.