Tato stresem vyvolaná kardiomyopatie nemá spojitost s blokádou arterií, jež bývá příčinou infarktu. Přesto však může způsobit, že vaše srdce bude pracovat neúčinně až měsíc.
Chronický stres může také způsobit vysoký krevní tlak a vést ke kouření nebo nezdravému stravování, což jsou hlavní rizikové faktory srdečního infarktu.
Ačkoliv stres nemůže být přímou příčinou srdečního infarktu, může mít vážné dopady na zdraví vašeho srdce. Může dokonce spustit událost, která připomíná srdeční infarkt.
Přinášíme vám důležité informace o stresem vyvolané kardiomyopatii, vlivech chronického stresu na vaše srdce a způsoby, jak mu čelit.
Stres může způsobit “syndrom zlomeného srdce” připomínající infakrt
Jeden z nejdramatičtějších způsobů, jakým může stres ovlivnit vaše srdce, je kardiomyopatie takotusbo, také známá jako stresem vyvolaná kardiomyopatie nebo “syndrom zlomeného srdce.”
Postižený má příznaky jako při infarktu – bolest na hrudi a zrychlený dech, ale celkově jde o jiný stav, říká doktorka Lauren Gilstrap, MD, kardioložka na Hitchcockově zdravotním středisku v Dartmouthu.
Tyto příznaky přicházejí náhle. Spouští je stresující událost jako je náhlá smrt milované osoby. “Její projevy jsou intenzivní,” říká Gilstrap. “Lidé si myslí, že mají infarkt.”
Avšak není tomu tak. Infarkt nastává, když dojde k zablokování arterie vedoucí k srdci. Podstatou kardiomyopatie takotsubo není žádná blokáda. Její přesné příčiny jsou neznámé, ale předpokládá se, že má spojitost s náhlým návalem hormonů v odpovědi na reakci těla “bojuj nebo uteč.”
“Kardiomyopatie takotsubo je úplně jiný fenomén než srdeční infarkt,” říká Gilstrap. “Arterie jsou naprosto v pořádku a krevní zásobení je v normě, avšak z ničeho nic srdce nefunguje, jak má.”
Znamená to, že do těla nepumpuje dostatek krve, což se považuje za akutní srdeční selhání. Ačkoliv tento stav přichází zcela náhle, srdce může takto omezeně pracovat po dobu dvou až čtyř týdnů a u většiny pacientů se srdeční akce dostane zcela do normálu v průběhu dvou měsíců. Většina pacientů s kardiomyopatií takotsubo se léčí podle protokolu srdečního selhání, který zahrnuje betablokátory a další léky, říká Gilstrap.
Kardiomyopatie takotsubo je nejběžnější u žen ve věku od 58 do 75 let, které tvoří 90 % případů. Lékaři si nejsou zcela jistí proč, ale jedna studie zjistila, že ženy zažívají vyšší míru emocionálního stresu. Asi 5 % žen, které si myslí, že mají infarkt, mají ve skutečnosti stresem vyvolanou kardiopatii.
Přesto se infarkty vyskytují častěji, než kardiomyopatie takotsubo: Jen 2 % lidí, kteří jsou dopraveni do nemocnice kvůli příznakům infarktu mají ve skutečnosti kardiomyopatii takotsubo.
Chronický stres může také způsobit srdeční potíže
Nejdříve byla kardiomyopatie takotsubo rozpoznána u pacientů, kteří zažívali náhlý a extrémní stres. Jenomže lékaři nyní uznávají, že se může objevit i u lidí, na něž působí dlouhodobější stresory jako důležitý pracovní projekt nebo stres ze vztahů v rodině, říká Gilstrap.
Chronický stres má také různorodou spojitost se srdečními chorobami. Dlouhodobý chronický stres spojený například s rasovou šikanou, chudobou nebo vztahovými potížemi zvyšuje podle studie z roku 2013 uveřejněné v časopise Current Hypertension Reports riziko vysokého tlaku. Vysoký tlak je hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob.
Stres může zároveň přispívat k nezdravým návykům jako je kouření, pití nebo přejídání. Všechny tyto neduhy mají podle Americké srdeční asociace spojitost s neblahými účinky na naše zdraví srdce.
Jak zvládat stres a omezit riziko srdečního infarktu
Zmírnění a zvládání stresu pomocí sebeuvědomění, cvičení a koníčků je důležitou součástí celkového zdraví a může zlepšit zdraví srdce.
Pro lidi je však velmi těžké změnit životní styl kvůli snížení hladiny stresu. Gilstrap proto svým pacientům doporučuje pohlížet na životní stresory realisticky, upravit to, co lze a příliš se nezabývat tím, co je mimo naši kontrolu.
“Život je složitý a na lidi jsou kladeny požadavky z mnoha směrů,” říká Gilstrapová. “Jde o to vyřešit to, co lze vyřešit, stavět na tomto úspěchu a povzbudit pacienty, aby v tomto směru učinili ještě více pozitivních změn.” (zdroj: insider.com)
Energie života silně doporučuje indickou ašvagandu pro zmírnění dopadů stresu na tělo.
Dobrý den.
Chci vás požádat zda jste ochotni mě poradit.V měsíci únor jsem prodělal – Covid –
po třetím očkování.Začalo to bolesti krčí pateří a bolesti hlavy.Tak,že se dostavil strach nervy které mě rozhodili.Paní doktora mě pozměnila léky.Pocitují na hrudi ze předu a zezadu menší bolet.Jiné příznaky nemám.Předem děkují za nějakou informaci.Děkují Matějka
Dobrý den, doporučil bych Vám produkty Angiosmin a Caigua.