Iceman – ledový muž
Wim Hof pozvedl svými kousky obočí nejednoho vědce poté, kdy za užití meditačních technik dokázal zůstat ponořený v ledu na téměř celé dvě hodiny bez toho, aby se změnila jeho tělesná teplota.
Tento výkon je velmi pozoruhodný a přispívá tak do rozšiřující se skupiny důkazů, které poukazují na skutečnost, že tělo a mysl jsou propojené nádoby. Stejně tak nám jeho výkony objasňují, jak důležitou roli hraje vědomí v reakci našeho organizmu na určité situace, třeba onemocnění.
Wim díky svým schopnostem s udržením své tělesné teploty za drsných podmínek si usmyslil, že zajde ještě dál. Vylezl na Mount Everest pouze a jenom v kraťasech, kde odolával tak všemu, čemu horolezci s plnou polní musí čelit. Včetně nemoci z vysokých výšek.
Dále úspěšně bez vody dokončil maraton v Namibijské poušti a rovněž dokázal v laboratorních podmínkách ovlivňovat svůj autonomní nervový a imunitní systém, tak říkajíc na přání.
Téměř vše, co se tomuto muži podařilo, je všeobecně považováno za nemožné. Je držitelem dvaceti světových rekordů včetně rekordu v době trvání ledové koupele.
Budhističtí mniši ovládají svou teplotu
Během své návštěvy himalájských klášterů v roce 1980, harvardský profesor Herbert Benson a jeho tým výzkumníků studovali tamní mnichy, kteří uměli užitím meditačních technik Tum-mo zvýšit teplotu svých prstů na rukou a nohou až o 17 stupňů. Neví se jak, ale dokázali to. Více se dozvíte v článku na webu Harvardské univerzity – http://news.harvard.edu/gazette/2002/04.18/09-tummo.html.
V roce 1985 harvardský výzkumný tým zveřejnil video mnichů, kteří sušili studená, mokrá prostěradla pouze svým tělesným teplem. Krom toho je už samá existence mnichů, přebývajících v několikatisícové výšce nad mořem v Himalájích, celkem neobvyklá, když se nad tím zamyslíme.
Naskýtá se tedy otázka. Mohou jóga, meditace a jim podobné techniky uvolnit naše vrozené nadpřirozené mentální schopnosti?
Daniel Tammet – geniální počtář
Píše se rok 2004 a Daniel Tammet na sebe strhává pozornost veřejnosti poté, co cituje matematickou konstantu Pí z paměti a to až do 22414ctého desetinného čísla. Celkem mu to trvalo 5 hodin a 9 minut. Naprosto bez chyby. Recitace se mimochodem konala v Historickém muzeu vědy v Oxfordu a stala se evropským rekordem.
U Daniela byl diagnostikován benigní autismus, takzvaný Savant, s excelentními schopnostmi v matematice. Trpí lingvistickou, numerickou a zrakovou synesteií – jeho vnímání slov, čísel a barev se prolíná a vytváří nový pohled na svět (více na https://www.ted.com/talks/daniel_tammet_different_ways_of_knowing?language=cs).
Je schopen provádět složité mentální pochody a učit se rychlostí, čehož běžná mysl není schopna. Daniel říká, že tyto schopnosti jsou mezi autisty běžné. Tvrdí, že jeho udivující schopnosti nejsou produktem nějakého genetického vtípku, ale spíše důsledkem velice bohaté a komplexní asociativní formy myšlení a představivosti. Podle něj, autistické myšlení je extrémní variací běžného přemýšlení v kombinaci s denním sněním, metaforami a slovními hříčkami (více na http://www.danieltammet.net/wide-sky.php).
Konec.
Buďte první kdo přidá komentář