Semah neboli tabák je jednou ze čtyř posvátných rostlin. Reprezentuje východní směr a mysl. Anishinaabové užívají druh tabáku známý jako kinikinik nebo mix rudé vrby. Když se tento tabák používá k výrobě kouře, je pro domorodý lid jednou z nejposvátnějších rostlin, protože otevírá dveře ke stvořiteli.
Někteří stařešinové říkají, že tabák slouží k propojení světů, neboť kořeny rostliny se zarývají hluboko do země a jeho kouř stoupá vysoko k oblakům. Tato rostlina je velmi vážená a uctívaná. Darování tabáků je krásným zvykem našich lidí. Tabákové obřady navazují spojení s energiemi vesmíru a nakonec i se stvořitelem a pouto mezi pozemskými a duchovními sférami by nemělo být narušováno.
Existují čtyři tradiční způsoby užití tabáku. Žádný z nich vám neublíží.
Modlitba
Když nacpeme naše posvátné dýmky posvátným tabákem, slouží tabák zároveň jako komunikátor s nebeským světem, kam před námi odešli všichni naši předkové. Posvátný kouř z dýmky nevdechujeme. Jak kouř stoupá, bere s sebou naše modlitby ke stvořiteli a všem našim blízkým, kteří odešli před námi.
Naši starší nám ukazují, že když skončíme s modlitbami, máme rozsypat malé množství tabáku na buben. Je to obřad obětování a poděkování stvořiteli za všechno, co nám seslal. Tabák lze užívat s vítáním každého nového dne při modlitbách vděčnosti. Mnoho starších říká, že jej při tom máme držet v levé ruce, protože ta je blíže srdci.
Oběti
Tradičně se tabák zažehává před bouřemi. Slouží při modlitbách za to, aby mocné bouře neublížily našim rodinám. Modlit se s tabákem ve svém rodném jazyce je velmi mocné. Lze tak vyvolat změnu v hmotném světě.
Očista
Tabák se využívá jako oběť modlitby stvořiteli a hraje roli prostředníka komunikace. Je obětováván buď ohni, kdy kouř vynáší modlitby ke stvořiteli, nebo se umístí na zem na hezké čisté místo. Znamená to, že ke stvořiteli přicházíme pokorní. Dáváme najevo svou nevinnost.
Když chceme mluvit ke stvořiteli, bylo nám řečeno, abychom obětovali rostlinu tabáku. Stařešina vezme tabákové svazky a obětuje je ohni nebo zpět matce Zemi jako zástupkyni Svatého kruhu. Lidé Anishinabe žijí velmi posvátným způsobem. Když si něco od Země berou, vždy vysvětlí duchu rostliny proč a obětují trochu tabáku za štědrost a pomoc rostliny, která se o sebe tak nezištně dělí.
Očista a práce s čistou myslí a srdcem jsou nezbytné, když žádáme zemi, aby sloužila lidem. To je v souladu s domorodou vírou, že když děláme věci správně, přijdou dobré věci. Když však nedáváme dobrý pozor, výsledek nebude tak dobrý. Někdy stařešinové pokládají tabák na vodu. To vyjadřuje naše díky stvořiteli za mízu naší matky země, kterou nám dává. Tou dobou také uctíváme Měsíc, který ve svém 28 denním cyklu očišťuje vodu, kterou filtruje přes písky.
Bude pokračováno.
zdroj: http://www.oocities.org/redroadcollective
překlad: Honzoid
Buďte první kdo přidá komentář