Adaptogeny, to jsou bylinky či koření, které mají své pevné místo v ajuvérdské či čínské medicíně. Jejich konzumace v zásadě pomáhá lidskému tělu k tomu, aby se snáze adaptovalo na stres a dosáhlo vnitřní harmonie. Pokud se chcete obrnit proti stresovým situacím, kterými aktuálně procházíte, zařaďte adaptogeny do svého jídelníčku. Konzumovat je totiž můžete nejen jako bylinné doplňky stravy. Adaptogeny zařaďte rovněž do smoothie, polévek, kaší i čajových směsí.
Jak adaptogeny fungují
V případě, že čelíte fyzickému či psychickému stresoru, vaše tělo prochází tzv. adaptačním syndromem, který zahrnuje celkem tři základní reakce. A to poplach, odpor a vyčerpání. Právě adaptogeny prostřednictvím svého stimulačního účinku umožňují, aby vaše tělo zůstalo déle ve fázi odporu, a zabraňují tak, abyste se dostali do fáze vyčerpání.
Místo toho, abyste si uprostřed situace či úkolu, které vás stresují, zhroutili, dosáhnete díky adaptogenům vnitřního klidu a rovnováhy a jedete prostě dál. Díky vlivu adaptogenů se tak snáze obrníte vůči stresu a je vám vnitřně mnohem lépe, i když se stále nacházíte v situaci, která vás původně stresovala.
V čem jsou tedy adaptogeny výjimečné? Pomohou vám zachovat si chladnou hlavu ve stresově vypjatých situacích. Lépe díky nim zvládnete i fyzický stres třeba před náročným tréninkem. Ochrání také svoje fyzické a psychické zdraví před vnějšími faktory, k nimž patří vysoká teplota, velký hluk či psychický nátlak.
Adaptogeny a jejich další vliv na zdraví
Když se nacházíte ve stresu, vaše nadledvinky produkují stresový hormon kortizol. Tento hormon, který vás přepíná do nouzového stavu, je velmi častým viníkem přibírání na váze. A to zejména v problémových partiích v oblasti břicha.
Pokud využijete adaptogeny ke zvýšení odolnosti svého těla vůči stresu, snížíte také produkci stresového hormonu kortizolu. V této souvislosti tedy přestanete přibírat na váze. Adaptogeny vám také nepřímo pomohou s dalšími zdravotními problémy, které jsou spojené se stresem. Jde například o nespavost, zhoršené fungování imunitního systému či zažívací potíže. Adaptogeny rovněž snižují pocit únavy.
Jak používat adaptogeny
Abyste byli vůči stresu odolnější, pomůže vám více než desítka adaptogenů. Každý z nich má však na lidské tělo mírně odlišný účinek. Výběr konkrétního adaptogenu proto záleží na konečném účinku, kterého chcete jeho prostřednictvím dosáhnout. Které adaptogeny tedy můžete užívat?
Gynostema pětilistá – Má blahodárný vliv na kognitivní schopnosti. Zlepšuje paměť, reakční dobu a zvyšuje produktivitu práce. Navíc vás vnitřně zklidní a posílí také váš imunitní systém.
Ašvaganda – Snižuje stres a úzkostné až depresivní stavy. Zlepšuje spánek. Má pozitivní vliv na výkonnost. Dodá vám energii i celkovou vitalitu.
Cordyceps – Zvyšuje celkovou produktivitu a výkonnost.
Goji – Zlepšují fyzický i psychický výkon, navozují vnitřní klid a pohodu, zlepšují spánek a dodávají vnitřní energii.
Kořen lékořice – Snižuje stres.
Kořen Eluethero – Odstraňuje duševní únavu.
Plody schizandry neboli klanoprašky čínské – Mají blahodárný vliv na výkonnost. Zlepšují psychický výkon, budete díky nim produktivnější.
Rozchodnice růžová neboli rhodiola rosea – Odstraňuje příznaky fyzické a psychické únavy. Pomůže vám zejména při dlouhodobých stresových situacích.
Bazalka posvátná – Eliminuje fyzický i psychický stres. Odstraňuje úzkostné a depresivní stavy související se stresem. Obnovuje vnitřní harmonii.
Kurkumin – Snižuje depresivní a úzkostné stavy. Zlepšuje kognitivní funkce.
Kdy po adaptogenech sáhnout
Adaptogeny jsou přírodní přípravky, které vám pomohou k tomu, abyste se vypořádali s náročným životním obdobím. Adaptogeny však neužívejte několik měsíců v kuse. Aby na vaše tělo měly skutečný vliv, užívejte je po dobu několika dnů až týdnů. Jednotlivé adaptogeny mezi sebou můžete navíc prostřídat po šesti týdnech, vaše tělo tak z těchto bylinek dokáže vytěžit opravdové maximum.
Buďte první kdo přidá komentář