Po staletí se Ašvaganda využívá v tradiční medicíně a svou nedávnou popularitu si získala jako lék na potíže se štítnou žlázou. V tomto článku si vysvětlíme, zda ašvaganda posiluje štítnou žlázu.
Druhy poruch štítné žlázy
Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla, který se nachází v místě, kde se krk napojuje na trup. Hraje klíčovou roli při metabolismu, má vliv na stav kostí, růst a vývoj.
Ve spojitosti se štítnou žlázou jsou důležité tři hormony:
- tyreotropní hormon hypofýzy (TSH)
- trijódtyronin (T3)
- tyroxin (T4)
TSH je kontrolován hypofýzou, malou žlázou velikosti burského oříšku umístěné při základně našeho mozku. Když jsou hodnoty T3 a T4 příliš nízké, uvolní se TSH, aby vyrobil větší množství těchto hormonů. Pokud mezi nimi panuje nerovnováha, může to poukazovat na potíže se štítnou žlázou.
Existují dva hlavní typy poruch štítné žlázy – hypotyreóza a hypertyreóza.
Hypotyreóza a hypertyreóza
Hypotyreóza nastává, když naše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu štítné žlázy. Obvykle je tento stav vyvolán určitými léky, nedostatkem jódu nebo Hashimotovou nemocí – autoimunitní poruchou, kdy tělo útočí na zdravou tkáň štítné žlázy.
Obvyklé projevy hypotyreózy zahrnují přibývání na váze, únavu, zácpu, strumu a suchou kůži.
Naproti tomu hypertyreóza nastává při nadprodukci hormonu štítné žlázy. Lidé s touto poruchou obvykle mají potíže s dýcháním, nepravidelný tep, jsou unavení, padají jim vlasy a neúmyslně hubnou.
V západních zemích trpí 1-2 % populace hypotyreózou a 0,2-1,3 % populace hypertyreózou.
Obě poruchy se léčí syntetickými léčivy. Někteří lidé však mohou upřednostnit přírodní alternativy jako je například ašvaganda.
Shrnutí: Hypotyreóza je porucha štítné žlázy charakteristická nízkými úrovněmi hormonu štítné žlázy, zatímco hypertyreóza naopak jejich vysokými úrovněmi. Někteří lidé namísto syntetických léků užívají k léčbě těchto stavů ašvagandu.
Může ašvaganda zlepšit stav štítné žlázy?
Ašvaganda je potenciálně zdravotně prospěšná mnoha způsoby, takže jste jistě zvědaví, zda stojí za to užívat ji při potížích se štítnou žlázou.
Posiluje ašvaganda štítnou žlázu při hypotyreóze?
Obecně neprobíhal dostatečný výzkum na téma ašvagandy jako doplňku stravy a jejího vlivu na stav štítné žlázy.
Nedávné studie však naznačují slibné výsledky, pokud jde o hypotyreózu.
Osmitýdenní studie, jíž se účastnilo 50 dobrovolníků s hypotyreózou, zjistila, že 600 mg extraktu kořene ašvagandy denně vedlo v porovnání s placebem k významnému zlepšení úrovní hormonů štítné žlázy.
Účastníci studie, kterým byla podávána ašvaganda, vykazovali významný nárůst hladin hormonů trijódtyroninu (T3) o 41,5 % a tyroxinu (T4) o 19,6 %. Hladiny tyreotropního hormonu hypofýzy (TSH) přitom klesly o 17,5 %.
Mohl by to mít na svědomí vliv ašvagandy na snižování kortizolu.
Hladinu kortizolu zvyšuje chonický stres, což dále vede ke snižování úrovní T3 a T4. Ašvaganda zdá se stimuluje náš endokrinní systém a posiluje úrovně hormonů štítné žlázy snížením hladiny kortizolu.
V jiné osmitýdenní studii byla ašvaganda podávána dobrovolníkům s bipolární poruchou. Tři účastníci zaznamenali vzestup hladiny T4, studie však byla omezená.
Za účelem porozumění dlouhodobému vlivu ašvagandy na hypotyreózu bude zapotřebí dalších studií.
Posiluje ašvaganda štítnou žlázu při hypertyreóze?
Vliv doplňků stravy s ašvagandou na hypertyreózu zatím nezkoumala žádná studie s lidskými dobrovolníky.
Ašvaganda však může zhoršit projevy hypertyreózy zvýšením hladin hormonů T3 a T4, což by mohlo vést až k vážné formě hypertyreózy zvané tyreotoxikóza.
Tyreotoxikóza nastává ve chvíli, kdy tělem cirkuluje extrémně vysoké množství hormonů štítné žlázy a hladiny TSH jsou nízké.
Bez léčby může takový stav vést k selhání srdce, ztrátě hmotnosti, extrémní žízní a ke kožním problémům.
Shrnutí: Ašvaganda může zvýšením hladin hormonů štítné žlázy T3 a T4 být užitečná při regulaci hypotyreózy, avšak může zhoršit projevy hypertyreózy.
Bezpečnost a vedlejší účinky
Pro většinu zdravých lidí se ašvaganda považuje za bezpečnou.
Kromě lidí trpících hypertyreózou by se jí měly vyhnout také těhotné nebo kojící ženy.
Tato bylina může ovlivňovat účinek sedativ a léků na
- cukrovku
- vysoký krevní tlak
- psychoaktivní poruchy
- hypotyreózu
- potlačení imunity (imunosupresiva)
Ašvaganda může stimulovat váš imunitní systém a zhoršit tak autoimunitní potíže jako je revmatoidní artritida, roztroušená skleróza a lupus.
Shrnutí: Ačkoliv se běžně považuje za bezpečnou, neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy a jedinci trpící hypertyreózou. Vzhledem k tomu, že ašvaganda může také ovlivňovat účinek některých léčiv, doporučujeme, abyste se o jejím užívání poradili s lékařem.
Jak ašvagandu užívat
Ašvaganda se obvykle užívá ve formě doplňků stravy. Většina z nich je ve formě 300 mg tablet, které se užívají dvakrát denně po jídle.
K dostání je také ve formě prášku, který lze rozmíchat ve vodě, mléce, džusech nebo smoothies. Někteří lidé ji přidávají do jídel nebo si s ní popráší jogurt.
Můžete si také udělat ašvagandový čaj.
Většina studií probíhala s tabletami, není proto zatím známo, zda prášek a čaj mají stejný účinek.
Vzhledem k tomu, že neexistují údaje o toxicitě ašvagandy pro člověka, považuje se obecně za bezpečnou. Pokud nedostanete jiné pokyny od svého lékaře, dodržujte doporučené dávky stanovené výrobcem
Shrnutí: Ašvaganda se obvykle užívá jako doplněk stravy v 300 mg dávkách dvakrát denně. Je dostupná také ve formě prášku nebo čaje.
Celkové shrnutí, jak ašvaganda posiluje štítnou žlázu
Ašvaganda se po staletí užívá v alternativní medicíně.
Předběžný výzkum ukázala, že může zlepšovat hladiny hormonů štítné žlázy u jedinců trpících hypotyreózou. Může však zhoršovat projevy hypertyreózy. (zdroj: healthline.com)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je užívání Ašvagandy vhodné při autoimunitním onemocnění štítné žlázy.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Marie Němcová
Dobrý den Marie, ano, je vhodná, zkuste ale pro jistotu začít s menším dávkováním.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat můžu jíst asvagandu s brahmi dohromady
Dobrý den, určitě můžete, naopak to velmi doporučujeme.
Dobrý den, mohu užívat asvagandu a maca prášek ve stejný den? A pokud užívám léky na sníženou funkci štítné žlázy, mam se raději poradit s lékařem? Děkuji.
Dobrý den Martino, macu i ašvagandu můžete užívat ve stejný den, naopak vznikne synergický efekt, jelikož se oba doplňky mohou doplňovat.
Co se týče interakce ašvagandy a léků na štítnou žlázu, pokud máte sníženou funkci, nevidím v tom žádný problém, ale pro Váš klid se svého lékaře zeptat můžete, ale nejsem si jistý, zda-li bude ašvagandu vůbec znát.
Dobrý večer, můžu užívat Ašvagandu, když nemám štítnou žlázu a užívám Euthyrox 137 a léky na vysoký krevní tlak?
Dobrý den Karle, můžete. Navíc bych Vám na tlak doporučil ještě Caigua.