Kokosový olej v sobě skrývá mnoho vlastností, které mohou mít pozitivní přínos na celé lidské tělo. Tyto vlastnosti má především díky tomu, že se lisuje za studena z dužiny, která se sušila na slunci. A zesílí se pokud se navíc bude jednat o kokosový olej v bio kvalitě. Lze ho tak užívat vnitřně, ale i na pokožku těla, pleť obličeje, rty či vlasy. Je však důležité vědět, co musíme při používání kokosového oleje dodržet.
Jedním z těchto pravidel pro získání maximálního užitku z kokosového oleje je používat ho ve správném množství. I když se totiž kokosový olej pyšní vysokou vstřebatelností do pokožky, tak je potřeba to s ním nepřehánět. A to nejen z důvodu, že by bylo tělo po něm příliš mastné a tím by hrozilo, že si znehodnotíme oděv.
Použití zbytečně velkého množství kokosového oleje může hlavně způsobit, že si pleť a pokožku nezvláčníte, ale spíše vysušíte. Při aplikaci kokosového a vůbec jakéhokoliv oleje na pokožku je vhodné použít opravdu minimální množství. To je poté potřeba intenzivně vmasírovat do pokožky, chvíli počkat a pak případně tento proces provést znovu. A samozřejmě jakýkoliv přebytek je vhodné otřít do savého papírového ubrousku či kapesníčku.
Kokosový olej je vhodné dobře kombinovat
Kokosový olej má skvělou vlastnost, že dokáže velice dobře a hluboko pokožku hydratovat. Proto je jeho kosmetický přínos značný a pomáhá i některé neduhy léčit. Kokosový olej umí zlepšit kvalitu pokožky, chrání ji a posiluje. Jeho příznivý vliv na pokožku se však zesílí, když se vhodně zkombinuje s dalšími složkami jako jsou například:
- rostlinné oleje
- rostlinná másla
- éterické oleje
- himalájská sůl
- sušená třtinová šťáva, kávová sedlina, med, aj.
V kombinaci s jinými rostlinnými oleji a rostlinnými másly si tak můžeme připravit pleťový i tělový krém na míru. Takto vytvořený krém se liší od těch běžně kupovaných především svou kvalitou, hustotou i vstřebatelností. Proto se člověk musí naučit jej správně používat.
Kokosový olej se skvěle hodí do tuhých krémů, které se rozpouští jen při kontaktu s pokožkou a vytvoří tak na těle tenkou vrstvu. V kombinaci s vhodnými éterickými oleji si můžeme připravit i masážní olej, antibakteriální a dezinfekční olejíček, olejíček či krém na celulitidu, krém na vrásky a mnoho dalších.
Kokosový olej lze použít na pleť a její čištění. A to tak, že se smíchá s ricinovým olejem. Tato kombinace rozpouští a vytahuje z pleti nečistoty. A v kombinaci se sušenou třtinovou šťávou či kávovou sedlinou ho lze použít jako peeling či pleťovou masku.
Nejlepší použití na vlhkou pokožku
Nejlépe je samostatný kokosový olej aplikovat na pleť a pokožku, která je vlhká. Opět se tak zvýší úroveň hydratace. Trochu kokosového oleje lze přidat i do vany během koupele, například právě s himalájskou solí. Obojí totiž pomáhá tělo detoxikovat a hydratovat.
Je potřeba ale zprvu začínat s hrstí himalájské soli a postupně množství zvyšovat až na 1 kg. Je důležité, aby teplota vody byla, co nejvíce v rovnováze s tělesnou teplotou a být v této koupeli cca 20-30 minut. Díky himalájské soli se voda bude velice pomalu ochlazovat, a tím bude teplota po celou dobu koupele téměř konstantní.
Ve spojení s vlhkostí se kokosový olej skvěle hodí i pro péči o vlasovou pokožku a vlasy. A to díky svým posilujícím, antibakteriálním a antimykotickým účinkům. Může tak pomoci vlasům, které mají tendenci se hodně lámat, jsou suché, roztřepené či jinak poškozené. A je efektivní i na lupy. Používejte ho však na vlhké vlasy a vlhkou vlasovou pokožku jako zábal před tím než je budete mýt.
Buďte první kdo přidá komentář