Lillian Abugochová Jamesová z University of Chile vypracovala zprávu o skladbě, chemickém složení a nutričních a funkčních vlastnostech quinoy. Chválila „pozoruhodné nutriční vlastnosti“ této pseudoobiloviny, obzvláště vysoký obsah proteinů (15 %), „vyvážený poměr aminokyselin“ a „významný obsah vitamínu E“.
Abugochová doporučuje quinou potravinářskému průmyslu nejen pro její nutriční profil, ale také pro užitečné funkční vlastnosti jako je viskozita a stabilita při zmražení.
Quinoa obsahuje více proteinů, minerálů a vlákniny
Anne Lee a její kolegové z Celiatického centra Columbijské univerzity zjistili, že nutriční profil bezlepkových diet lze zlepšit přidáním ovsa nebo quinoy do jídel.
Nejvýznamnější nárůst zaznamenali u proteinů (20,6 g oproti původním 11 g), železa (18,4 mg oproti 1,4 mg), vápníku (182 mg oproti 0 mg) a vlákniny (12,7 g oproti 5 g).
Quinoa může pomáhat při diabetu
Vědci na Universidade de São Paulo v Brazílii studovali deset tradičních peruánských obilovin a luštěnin z hlediska jejich potenciálu udržovat pod kontrolou raná stádia diabetu druhého typu. Zjistili, že quinoa je obzvláště bohatá na antioxidant kvercetin, a že má nejvyšší celkovou antioxidační aktivitu ze všech zkoumaných potravin (86 %).
V těsném závěsu co do antioxidační aktivity skončila blízká příbuzná quinoy kañiwa. V této in vitro studii dospěli výzkumníci k závěru, že quinoa, kañiwa a další tradiční plodiny Peruánských And mají potenciál pro vývoj efektivních dietních strategií pro zvládání diabetu 2 typu a s ním spojené hypertenze.
Quinoa, oves a pohanka více zasytí
Studie University of Milan zkoumala, zda pohanka, oves či quinoa mohou potlačovat chuť na jídlo. Ve třech experimentech – jeden s každou plodinou – se porovnávalo množství kalorií přijatých konzumací zkoumaných plodin a s ním související pocit uspokojení v porovnání s rýží a pšenicí. Všechny tři zkoumané plodiny měly vyšší index efektivity nasycení (Satiating Efficiency Index, SEI) než pšenice nebo rýže.
Nejhůře v tomto ohledu dopadl bílý chléb. Bohužel ani přesto, že se zkoumané subjekty cítily po konzumaci studovaných plodin sytější, při dalším jídle svůj kalorický příjem nesnížily!
Tuky v quinoa mají vyšší účinnost
Vědci z Milánské univerzity porovnávali stravitelnost různých bezlepkových potravin v laboratoři (in vitro) a poté na skupině zdravých dobrovolníků (in vivo). Jejich cílem bylo posoudit vliv různých potravin na inzulinovou a glukózovou odezvu a změřit úrovně triglyceridů a volných mastných kyselin po jídle.
Quinoa v této studii vynikla produkcí nižších úrovní volných mastých kyselin a koncentrací triglyceridů v porovnání s ostatními bezlepkovými těstovinami a chleby. (zdroj: wholegrainscouncil.org)
Buďte první kdo přidá komentář