Vláknina: Co to je?
Vláknina patří k základním složkám našeho jídelníčku. Tuto látku, která je nestravitelná a z níž lidské tělo nezískává prakticky žádnou energii, najdete zejména v ovoci, zelenině a dalších rostlinných potravinách.
Bez vlákniny se lidské tělo prakticky neobejde. Taková rozpustná vláknina obsažená například v ovoci ve střevech tzv. bobtná, podílí se tedy na zvyšování objemu stravy. Nabobtnaná vláknina napomáhá tomu, aby zůstal obsah střev stále vláčný, podílí se tedy na správném trávení a vyprazdňování. Pokud každý den přijmete doporučené množství vlákniny a budete dodržovat také pravidelný pitný režim, předejdete zácpě.
Doporučené množství vlákniny
- Dospělý člověk by měl v průběhu dne ve své stravě přijmout 30 až 35 gramů vlákniny.
- Jak je to s doporučeným množstvím vlákniny v případě dětí a dospívajících? V tomto případě postupujte podle tohoto vzorce: věk dítěte + 5 gramů = celkový příjem vlákniny. Desetileté dítě by tak mělo přijmout ideálně 15 gramů vlákniny za den (10 + 5 gramů = 15 gramů).
Zdravotní benefity vlákniny
Jestliže každý den přijmete doporučené množství vlákniny, nepodpoříte pouze správné trávení a vyprazdňování. Jelikož nabobtnaná vláknina zvyšuje objem stravy v žaludku, vyvolává tím také pocit sytosti, což napomáhá k hubnutí. Vláknina přináší našemu zdraví i spoustu dalších zdravotních benefitů. Které z nich jsou ty nejpodstatnější?
- Vláknina snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.
- Působí preventivně proti osteoporóze.
- Detoxikuje trávicí trakt.
- Snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi.
- Reguluje hladinu inzulínu v krvi. Snižuje rovněž riziko vzniku cukrovky druhého typu.
- Předchází vzniku rakoviny tlustého střeva.
Vláknina a její přírodní zdroje
Vláknina se nachází prakticky ve všech rostlinných potravinách. A to zejména v ovoci, zelenině, ořeších, semenech, zrnech a luštěninách. Minimální množství vlákniny naopak obsahují živočišné zdroje. Tedy maso, vejce nebo mléčné výrobky.
Přinášíme vám přehled některých rostlinných potravin, které obsahují vysoký podíl vlákniny:
- sušené ovoce – sušené švestky, meruňky, fíky
- ovoce – jablka, hrušky, maliny
- zelenina – brokolice, avokádo
- celozrnné výrobky – celozrnné pečivo, celozrnné cereálie
- obiloviny – pšeničné otruby, ovesné vločky, perlová zrnina ze špaldy, pohanka, kukuřice
- luštěniny – čočka, fazole, cizrna
- celozrnná rýže
- ořechy – mandle, vlašské ořechy
- semena – lněné semínko, chia semínko
Rozpustná a nerozpustná vláknina
Vlákninu obsaženou v rostlinných potravinách dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Obě dvě jsou přitom pro lidské tělo velmi důležité. Hlavním zdrojem rozpustné vlákniny je zejména ovoce. Tato vláknina se váže na vodu a svůj objem zvětší až čtyřicetkrát. Jejím hlavním úkolem je změkčit stolici; výrazně se tak podílí na správném vylučování.
Nerozpustnou vlákninu najdete v celozrnných výrobcích. Tato vláknina není rozpustná ve vodě. I když vodu sice absorbuje, tak vůbec nebobtná. Nerozpustná vláknina má nezastupitelnou roli při detoxikaci trávicího traktu. Zejména ve střevech totiž na sebe nabaluje odpadní a toxické látky, které s ní následně odcházejí pryč z těla.
Příliš vlákniny škodí
I když je vláknina pro lidské tělo velmi prospěšná, měli byste ji přijímat s rozumem. Všeho moc škodí a vlákniny obzvlášť. V případě, že každý den přijmete více než 60 gramů vlákniny, zaděláváte si paradoxně na zdravotní potíže. Můžete mít problémy se zažíváním, jako je průjem nebo zácpa.
Nadměrný příjem vlákniny rovněž zamezuje našemu tělu, aby mohlo ze stravy vstřebat některé důležité minerální látky. A to zejména železo, zinek, vápník nebo hořčík. Jestliže budete konzumovat rostlinné výrobky s nadmírou vlákniny, hrozí rovněž, že ovlivníte účinnost některých léků, které užíváte.
Buďte první kdo přidá komentář