Úspora energie je v současné době tématem číslo jedna. Jak snížit náklady na energie a výrazně ulevit své peněžence? Nad touto otázkou popřemýšlejte i tehdy, pokud plánujete stavbu nového domu, v němž byste chtěli žít se svou rodinou. Z ekonomického hlediska se vám totiž více vyplatí dřevostavba.
Úspora energie a peněz: Výhodnější je i samotná výstavba dřevostavby
Co se úspory peněz týče, v posledních letech nad zděnými domy vítězí dřevostavba. Náklady na výstavbu dřevostavby jsou totiž ve srovnání se zděným domem až o 10 procent nižší. Navíc obvodové stěny zděného domu vám ukrojí mnohem více užitného prostoru. I díky tomu je dřevostavba výhodnější.
Dřevostavba jako nízkoenergetický dům: Na kolik vyjde?
Chtěli byste si pořídit dřevostavbu s dispozicí 4+kk bez patra, která má zastavěnou plochu 100 metrů čtverečních? V tom případě vás jistě bude zajímat, na kolik vás tento nízkoenergetický dům, pro který je typická výrazná úspora energie, vyjde.
Nízkoenergetická dřevostavba na klíč s dispozicí 4+kk bez patra s plochou 100 metrů čtverečních stojí zhruba 3,5 milionu korun. Podobnou cenu byste zaplatili za zděný dům, který by měl ale reálně menší užitnou plochu. Běžný provoz zděného domu by vás vyšel také dráž, během let je tedy v případě dřevostavby jasná úspora energie.
Úspora energie v dřevostavbě
Jakým způsobem ušetříte na energiích díky dřevostavbě? Jelikož až 70 procent spotřeby veškeré energie v domácnosti tvoří vytápění, pokud budete bydlet v dřevostavbě, uspoříte až 30 procent těchto nákladů. Jak je to možné?
Úspora energie při běžném provozu domácnosti má v případě dřevostavby základ v použitých materiálech. Ve zděném domě se teplo nejprve line kolem stěn a až poté proudí do místnosti. Dřevostavba to má jinak – bude vám v ní teplo okamžitě po zatopení.
Zajímá vás, jaká je tepelná ztráta dřevostaveb? Kolem 5 kW. Chcete-li mít lepší představu o tomto čísle, počítejte s tím, že takový dvacet let starý zděný dům vykazuje tepelnou ztrátu až 14 kW.
Dřevostavba – Tipy, jak uspořit energii v domácnosti
Chcete vědět, jak konkrétně na úsporu energie v nízkoenergetické či pasivní dřevostavbě? Pořiďte si elektrokotel. Přemýšlet můžete také nad podlahovým vytápěním, díky kterému se teplo po místnostech šíří na rozdíl od radiátorů zcela rovnoměrně. Jako doplňkový zdroj tepla zkuste používat také krbová kamna, v nichž budete topit dřevem.
Pro elektrické vytápění v dřevostavbě zkuste rovněž využít prvky chytré domácnosti, k nimž patří termostaty a časovače. Díky těmto tipům pro vás bude vytápění dřevostavby finančně výhodnější nežli vytápění zděného domu.
Úspora času: Doba realizace dřevostavby vs. zděného domu
Nejen úspora energie a úspora peněz. Ve prospěch dřevostavby hraje do karet také samotná doba její realizace. V případě zděného domu počítejte s tím, že hrubou stavbu zvládnete od zahájení výstavby za šest nebo více měsíců. Kdy bude zděný domů vhodný k zabydlení? Za deset, dvanáct či více měsíců, musíte však počítat s dokonalým vyschnutím novostavby.
Naopak realizace dřevostavby vám poskytne velkou úsporu času. Nový dům budete mít hotový skoro hned. Standardní doba realizace dřevostavby je tři měsíce. Navíc u tohoto typu domu nemusíte řešit vysychání materiálu a můžete jej stavět kdykoliv během roku.
Buďte první kdo přidá komentář