Zubní kaz je zákeřný. Poměrně dlouho o sobě nedává vědět. V první fázi hrají významnou roli kyseliny, které produkují bakterie v zubním plaku. Jeho výskyt znamená, že máme rezervy při čištění zubů a dostatečné ústní hygieně. Kyseliny postupně naruší zubní sklovinu a vytvoří se bílé skvrny na povrchu zubu.
Ty signalizují úbytek vápníku. Když v této fázi vyslyšíte volání svého chrupu o pomoc, máte vyhráno, to vědí nejen zubní lékaři z Plzně a snaží se o přesvědčit své klienty, aby dodržovali pravidelné preventivní návštěvy u stomatologa, na které mají všichni plátci zdravotního pojištění nárok jednou za půl roku.
V ordinaci zkontrolují, jak pečujete o chrup, poradí, jak zuby čistit, případně vás pošle lékař na dentální hygienu. Pak už stačí poslouchat rady a zlepšit čištění zubů, chránit mezizubní prostory mezizubními kartáčky či dentální nití, používat ústní vodu, odstraňovat plak z dásní a zuby zůstanou bez kazů.
Od věci není ani konzultace s lékařem nebo dentální hygienistkou – někdo má zvýšenou tvorbu zubního plaku a pak je třeba odborné pomoci – častější dentální hygiena a používání speciálních past, ústních vod a pomůcek, abyste uchovali zuby zdravé.
Když se dostane pod povrch
Zubní kaz se dostal do skloviny a ta se začíná rozpadat. Tvoří se léze uvnitř zubu a je třeba ji nechat okamžitě odstranit. V opačném případě se naruší povrch zubu. Zubní kaz postupuje směrem k zubovině (dentinu). Ta se nachází mezi zubní sklovinou a dření. Už v zubovině se kaz hlásí ostrou bolestí. „Tady by už neměl nikdo přemýšlet, jestli přijít k zubaři nebo ne, upozorňují zubaři z Plzně s tím, že řada lidí stále spoléhá na léky proti bolesti. Přitom by stačilo otvor ve sklovině vyplnit a budete bez bolesti.
Ve středozubu
Dřeň je srdce zubu: živé tkáně a buňky produkují zubovinu. Když je napadne infekce a hnis, nevratně se zničí nervy a cévy uvnitř zubů. A startuje bolest. Může být velmi dlouhá a nepřetržitá. V této fázi už nezbývá nic jiného než ošetřit kořenové kanálky. Toto klíčové ošetření umožní běžné fungování i mrtvého zubu v ústech.
Proč ho podstoupit?
Předejdete nebo si vyléčíte bakteriální infekci v kořenových kanálcích zubu. A tu nechcete.
Jak probíhá?
Obrňte se trpělivostí, zákrok může trvat i dvě hodiny, ale je to třeba. Precizní, důkladné ošetření pod operačním mikroskopem zajistí, že budete mít kořenové kanálky důkladně ošetřené a zaplněné. To si lékaři ověřují v průběhu ošetření pomocí RTG snímků.
Bolest? Jen velmi krátká
Po zákroku je zub citlivý na skus a po odeznění anestezie mohou někteří pacienti pociťovat bolest. Pomáháme si volně dostupnými léky na bolest zubů. Bolest odezní většinou do několika dní.
Buďte první kdo přidá komentář