Dobrovolníci v rámci studie nejdříve dostali úkol, aby dvě noci za sebou spali osm hodin. O týden později obdrželi zadání, aby dvě noci za sebou nedostatečně odpočívali a měli tak jen čtyři či méně hodiny spánku. Zkoumaní lidé měli na sobě zařízení pro sledování spánku, a po každém experimentu byli foceni bez makeupu. Nebylo jim řečeno, jaký je záměr studie, nebo co přesně fotografie měřily.
Poté byly fotky ukázány 122 lidem. Ti pak byli dotázání, zda by s osobou na fotce byli ochotni socializovat. Dále byli požádáni, aby ohodnotili přitažlivost, ospalost, důvěryhodnost a zdravý vzhled lidí na fotkách.
Účastníci studie si podle očekávání vedli hůře na fotkách, kde byli ospalí. Nejenže lidé častěji prohlašovali, že by s unaveným účastníkem nechtěli socializovat, ale také ospalé hodnotili hůře v otázkách přitažlivost a zdravého vzhledu. Na důvěryhodnost zúčastněných to vliv nemělo.
„Tato zjištění naznačují, že přirozený úbytek spánku se může projevit ve tváři a lidé jsou pak s daným jedincem méně ochotni přicházet do styku,“ popisují vědci ve studii, která byla publikována v časopisu Royal Society Open Science.
V souvislosti se studií je nutno uvést několik výhrad. Velikost vzoru účastníků i dotazovaných lidí je relativně malá, takže je těžké zjištěná fakta aplikovat na celkovou populaci.
Studie také nebrala v potaz psychologickou zaujatost. Lidé neměli žádné informace o osobnosti, zájmech či dalších faktorech, které mohly mít vliv na to, jak v reálném životě vnímají ostatní. Výsledky by například nemusely být stejné, pokud by se účastníci dívali na fotky svých blízkých. Dále by výsledky nemusely být stejné, pokud by spolu přišli do osobního styku místo souzení vzhledu podle fotografie.
Studie nicméně nabízí jistý vhled do způsobu, jakým spánek ovlivňuje fyzické vlastnosti. Již víme, že dobrý odpočinek prospívá mnoha vnitřním funkcím, například imunitnímu systému, mysli a srdci. Tento výzkum však ukazuje, že i jen několik málo nocí nedostatečného spánku si může na našem zevnějšku vybrat svou daň.
originální text: huffingtonpost.com
překlad: Lukáš Kucharczyk
Buďte první kdo přidá komentář