Co je to kokosový olej?
Abychom poznali kokosový olej jeho použití, účinky, co léčí, tak je nutné si představit, o jaký tuk se vůbec jedná. Olej z kokosu je vysoce nasycený olej, který je tradičně vyráběn ze syrových kokosových ořechů nebo sušených kokosových jader (3). Při pokojové teplotě je tuhý, ale po ohřátí změkne či se dokonce roztaví.
Často se používá při vaření nebo se aplikuje přímo na pokožku a vlasy. Kokosový olej je bohatý na středně dlouhé mastné kyseliny, což je druh nasycených tuků. Tyto středně dlouhé mastné kyseliny ve skutečnosti tvoří 65% jejich celkového objemu (4).
Mezi mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji patří (4):
- Kyselina laurová: 49 %
- Kyselina myristová: 18 %
- Kyselina kaprylová: 8 %
- Kyselina palmitová: 8 %
- Kyselina kaprinová: 7 %
- Kyselina olejová: 6 %
- Kyselina linolová: 2 %
- Kyselina stearová: 2 %
I když je obsah nasycených tuků v kokosovém oleji asi 90 %, obsahuje také malé množství mononenasycených a polynenasycených tuků. Jedna lžička obsahuje asi 12 g nasycených tuků a 1 gram nenasycených tuků (5).
Shrnutí: Kokosový olej se hojně používá při vaření. Je bohatý na nasycené tuky a středně dlouhé mastné kyseliny, především kyselinu laurovou.
Kokosový olej a jeho účinky na mikroorganismy
Středně dlouhé mastné kyseliny kokosového oleje mají antimikrobiální vlastnosti. Ty mohou pomoci chránit proti škodlivým mikroorganismům. To je obzvláště důležité pro zdraví kůže. Mnoho typů kožních infekcí, včetně akné, celulitidy, folikulitidy a mykózy nohou, je totiž způsobeno bakteriemi nebo plísněmi (6).
Použití kokosového oleje přímo na kůži může zabránit růstu těchto mikroorganismů. To je způsobeno přítomností kyseliny laurové, která tvoří téměř 50 % mastných kyselin v kokosovém oleji. Tato kyselina umí bojovat se škodlivými mikroorganismy. Jedna studie testovala antibakteriální vlastnosti 30 typů mastných kyselin na 20 různých druzích bakterií. Bylo zjištěno, že kyselina laurová blokuje růst bakterií nejúčinněji (7).
Další laboratorní studie ukázala, že kyselina laurová dokáže ničit Propionibacterium acnes, druh bakterie, která způsobuje zánětlivé akné (8). Kyselina kaprinová je další ze středně dlouhých mastných kyselin v kokosovém oleji, i když s menším zastoupením. Bylo prokázáno, že stejně jako kyselina laurová má i kyselina kaprinová silné antimikrobiální vlastnosti.
Laboratorní studie ukázala, že obě kyseliny efektivně ničí některé kmeny bakterií (9). V další laboratorní studii se pak ukázalo, že protiplísňové účinky kyseliny kaprinové dokáží omezit růst některých druhů plísní (10).
Shrnutí: Kokosový olej má díky mastným kyselinám antimikrobiální účinky, které efektivně ničí bakterie a plísně.
Olej, který zmírňuje záněty
Chronický zánět je hlavní složkou mnoha různých druhů kožních onemocnění, včetně lupénky, kontaktní dermatitidy a ekzémů (11). Zajímavé je, že u kokosového oleje byly prokázány protizánětlivé vlastnosti. V jedné studii výzkumníci použili panenský kokosový olej na zánět uší u krys. Nejenže bylo zjištěno, že má kokosový olej protizánětlivé účinky, ale ulevuje také od bolesti (12).
Navíc může kokosový olej zmírnit zánět zlepšením stavu antioxidantů. Antioxidanty fungují tak, že stabilizují volné radikály v těle neutralizací reaktivních atomů, které mohou být jednou z příčin zánětů (13).
Studie na zvířatech z roku 2013 podávala potkanům různé druhy olejů, včetně kokosového, olivového a slunečnicového. Po 45 dnech došlo za použití kokosového oleje ke zlepšení stavu antioxidantů a v největší možné míře zabránilo oxidačnímu stresu (14).
Je důležité mít na paměti, že většina současných výzkumů je omezena na laboratorní studie a studie na zvířatech, takže je těžké zjistit, do jaké míry jsou tyto výsledky přenositelné na člověka. Nicméně na základě těchto studií má kokosový olej při požití či použití účinky na kůži . Především má velký přínos ve snižování zánětů.
Shrnutí: Studie na zvířatech prokázaly, že kokosový olej může mít účinky na zánět zlepšením antioxidačního stavu a snížením oxidačního stresu.
Léčí akné
Zatímco někteří si myslí, že olej z kokosu ucpává póry, značná část výzkumů ukazuje, že ve skutečnosti může při léčbě akné pomoci. Akné je zánětlivé onemocnění, a řada léků používaných k léčbě funguje cílením a snižováním zánětu (15). Protože kokosový olej a jeho složky mohou pomoci snížit zánět v těle, může také pomoci při léčbě akné. Antibakteriální vlastnosti středně dlouhých mastných kyselin kokosového oleje mohou také přispět k dalšímu omezení akné.
Četné studie prokázaly, že kyselina laurová, které tvoří téměř polovinu mastných kyselin v kokosovém oleji, ničí kmen bakterií spojovaný s akné (8, 16). Laboratorní studie a studie na zvířatech prokázaly, že kyselina laurová zabraňuje růstu bakterií způsobujících akné mnohem účinněji, než benzoylperoxid (16). Bylo prokázáno, že kyselina laurová i kyselina kaprinová mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.
Studie na zvířatech a laboratorní studie z roku 2014 ukázala, že kyselina laurová a kaprinová úspěšně snižují záněty a ničí bakterie způsobující akné (17). Nejlepších výsledků je možné dosáhnout přímou aplikací na pokožku v místech, kde se vyskytuje akné.
Shrnutí: Protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti kokosového oleje a jeho složek mohou pomoci s léčbou akné.
Kokosový olej a hydratační účinky na pleť
Kromě účinků na akné a záněty má kokosový olej blahodárné účinky na pleť a hydrataci pokožky. Jedna studie porovnala účinky kokosového oleje s minerálním olejem, což je typ oleje vyráběný z ropy a používá se k léčbě suché pokožky u pacientů s mírně až středně suchou pokožkou. Dvoutýdenní studie zjistila, že olej z kokosu výrazně zlepšil hydrataci pokožky a v tomto ohledu byl stejně efektivní, jako minerální olej (18).
Co dále kokosový olej léčí, tak jsou problémy s ekzémem – kožní onemocnění charakteristické šupinatými, svědivými vyrážkami. Studie porovnávající účinky olivového oleje a kokosového oleje u 52 dospělých lidí s ekzémem zjistila, že použití kokosového oleje kromě léčby ekzému pomáhá také snižovat suchost (19). Další studie došla ke stejnému závěru, podle ní při použití kokosového oleje došlo o snížení závažnosti ekzému o 68 %, což staví jeho efektivitu značně výše než léčbu ekzémů pomocí minerálního oleje (20).
Hydratovaná pokožka dokáže plnit svou funkci v podobě bariéry proti bakteriím, podporuje léčení jizev a udržuje celkovou celistvost pokožky (21, 22, 23).
Shrnutí: Kokosový olej má účinky na hydrataci pokožky, a co kokosový olej léčí je především suchá pokožka a ekzémy.
Hojí rány
Několik studií prokázalo, že kokosový olej může pomoci také s hojením ran. Jedna studie na zvířatech zkoumala u potkanů vliv použití kokosového olej a účinky na hojení ran. Bylo zjištěno, že léčení ran panenským kokosovým olejem zrychluje uzdravení, zlepšuje antioxidační stav a zvyšuje hladinu kolagenu, důležité bílkoviny, která pomáhá při hojení ran (24).
Další studie na zvířatech ukázala, že kombinace kokosového oleje a antibiotik použitá na kůži může být účinná při hojení popálenin (25). Kromě zlepšení hojení, mohou jeho antimikrobiální vlastnosti také zabránit infekci, což je jeden z hlavních rizikových faktorů, které mohou zkomplikovat hojení (26).
Shrnutí: Studie na zvířatech prokázaly, že co kokosový olej léčí a na co má účinky je urychlení hojení ran.
Kdo by neměl používat kokosový olej?
Zatímco výzkum ukazuje, že kokosový olej může mít prospěšné účinky na zdraví kůže, použití na kůži nemusí být ideální pro všechny. Například ti, kteří mají mastnou pleť by tento způsob aplikace používat neměli, protože může ucpat póry a způsobovat černé tečky. Jako vždy je lepší, aby si to člověk sám vyzkoušel a zjistil, zda mu olej z kokosu vyhovuje.
Pokud máte navíc citlivou pokožku, použijte jen malé množství nebo ho použijte jen na malou plochu, aby nezpůsobil podráždění pokožky nebo ucpané póry. Konzumace a vaření s kokosovým olejem většinou lidem problémy na druhou stranu nezpůsobuje. Pokud však máte mastnou či vysoce citlivou pokožku, zkuste radši kokosový olej využít jako přídavek do stravy.
Shrnutí: Kokosový olej a jeho použití může v určitých situacích ucpávat póry. Pokud máte mastnou či citlivou pokožku, doporučuje se při testování tolerance použít malé množství a postupovat pomalu.
Kokosový olej – jaký typ je nejlepší?
Kokosový olej je vyráběn na sucho či na mokro. Při suchém zpracování se nejprve kokosová dužina suší a poté se z ní lisuje samotný olej, který je následně bělen a zbaven zápachu. Výsledkem tohoto procesu je rafinovaný kokosový olej, která má přírodnější aroma a vyšší bod přepálení (27).
Při mokrém zpracování je olej místo ze sušené dužiny získáván z dužiny v jejím syrovém stavu a výsledkem je panenský kokosový olej. Ten si zachovává svoje přírodní aroma a má nižší bod přepálení (27).
Zatímco rafinovaný olej z kokosu může být lepší na vaření při vysokých teplotách, panenský kokosový olej má lepší účinky z hlediska zdravé pokožky. Většina existujícího výzkumu se zaměřuje speciálně na účinky panenského oleje a existují také důkazy, že má další zdravotní přínosy. Studie na zvířatech z roku 2009 zjistila, že v porovnání s jeho rafinovanou verzí zlepšuje panenský kokosový olej antioxidační stav a schopnost neutralizovat onemocnění způsobující volné radikály (28).
Další laboratorní studie ukázala, že tento panenský kokosový olej měl větší množství antioxidantů, snižuje zánět a fenoly, jakož i lepší schopnost bojovat proti volným radikálům, oproti rafinovanému kokosovému oleji (27). Výsledky těchto dvou studií naznačují, že panenský kokosový olej může mít účinky se zabraňováním oxidaci a neutralizovat volné radikály mnohem účinněji než rafinovaný olej z kokosu. Rafinovaný kokosový olej může poškodit buňky a vést k zánětu a onemocnění.
Shrnutí: Vzhledem k dalším výhodám, jako je zlepšení antioxidačního stavu, panenský olej z kokosu může být lepší volbou než ten rafinovaný.
Kokosový olej účinky – závěr
Kokosový olej, jeho použití, účinky a zdravotní přínosy jsou dobře prostudované. Avšak zkoumání jeho účinků na pokožku se omezuje pouze na studie na zvířatech a laboratorní testy.
Olej z kokosu však může být spojen s určitými potenciálními pozitivními účinky na pokožku, včetně snižování zánětů, hydratace a léčení ran.
Středně dlouhé mastné kyseliny nacházející se v kokosovém oleji dále mají antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci s léčbou akné a ochranou pokožky před škodlivými bakteriemi.
Pokud máte mastnou nebo vysoce citlivou pokožku, postupujte pomalu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, konzultujte situaci se svým dermatologem. (zdroj: authoritynutrition.com)
Buďte první kdo přidá komentář