Američtí badatelé zkoumali dopad chemoterapie na pacientky s rakovinou prsu. Zjistili, že zvyšuje pravděpodobnost přesunu rakovinových buněk do jiných částí těla, kde téměř vždy způsobují smrt.
Okolo 55 000 žen v Británii si každoročně vyslechne krutou diagnózu, že mají rakovinu prsu. 11 000 jich na tuto nemoc zemře.
Mnohé ženy prošly chemoterapií před chirurgickým zákrokem. Nový výzkum ale naznačuje, že ačkoli krátkodobě nádory zmenší, zároveň může paradoxně zapříčinit metastáze.
Původní teorie, že toxické látky přepnou mechanismus opravy v těle, se tak ukazuje jako mylná. Ve skutečnosti chemické toxiny umožňují naopak nádorům růst, což je činí ještě silnějšími. A zvyšují počet prostupů v krevních cévách, které umožňují šíření rakoviny po celém těle.
Doktor George Karagiannis z lékařské fakulty Alberta Einsteina univerzity Yeshiva v New Yorku zjistil, že počet prostupů se zvýšil u 20 pacientek, které dostávaly dvě běžné chemoterapeutické dávky.
Totéž zjistil u myší, kterým chemoterapie rakoviny prsu zvýšila počet rakovinných buněk, cirkulujících v těle a v plicích.
Karagiannis silně doporučuje, aby ženy byly během chemoterapie pod velmi pečlivým dohledem, zda se rakovina nezačala šířit. Stejně tak, zda neroste množství prostupů v cévním oběhu. „Jednou z možností je odběr malého množství nádorových tkání po několika dávkách předoperační chemoterapie,“ navrhuje lékař.
„Pokud zpozorujeme, že skóre markerů je vyšší, doporučujeme chemoterapii ukončit a nejdříve provést operaci. Teprve po ní by měla následovat pooperační chemoterapie,“ dodal Karagiannis, který společně se svým týmem plánuje rozsáhlejší pokusy s cílem řešit tento závažný problém.
V rámci aktuální studie zatím badatelé zkoumali šíření rakovinových buněk vyvolaných chemoterapií pouze u rakoviny prsu. „V současné době pracujeme na výzkumu dalších typů rakoviny, abychom zjistili, zda u nich chemoterapie vyvolává podobné následky,“ informoval vědec.
překlad: gcat
zdroj: telegraph.co.uk sciencemag.org
Buďte první kdo přidá komentář