Závěry poskytují „podpůrné důkazy, že vyšší konzumace zdravých rostlinných potravin je spojena s mírně vyššími skóre v oblastech kvality života u pacientů s rakovinou prostaty“, uzavřeli autoři.
Studie, publikovaná v časopise Cancer, je považována za první svého druhu, která ukazuje lepší zdraví močových cest u těchto pacientů na základě výživy, uvedla hlavní autorka Stacy Loeb, profesorka na katedrách urologie a veřejného zdraví na NYU Langone Health.
„Naše zjištění nabízejí naději těm, kteří hledají způsoby, jak zlepšit svou kvalitu života po operaci, radioterapii a dalších běžných terapiích rakoviny prostaty, které mohou způsobit významné vedlejší účinky,“ řekla Loeb.
„Zvýšení příjmu ovoce a zeleniny do stravy a snížení masa a mléčných výrobků je jednoduchým krokem, který pacienti mohou podniknout.“
Prostata: Hlavní příčina úmrtí u mužů
Vědci rozdělili účastníky do pěti skupin na základě poměru rostlinných a živočišných potravin, které uváděli. Zjistili, že skupina, která konzumovala nejvíce rostlinné stravy, dosáhl o 8 až 11% lepších výsledků v oblasti sexuální funkce ve srovnání s těmi, kteří konzumovali nejméně rostlinných potravin.
Podobně výsledky ukázaly až o 14% lepší skóre pro zdraví močových cest – s menším výskytem inkontinence, obstrukce a podráždění – a až o 13% lepších skóre pro hormonální zdraví (které hodnotí symptomy jako nízkou energii, depresi a návaly horka) u skupiny s nejvyšším podílem rostlinné stravy.
V Evropě je rakovina prostaty nejběžnější rakovinou u mužů a jednou z nejzávažnějších. V roce 2020 představovala 23,2% všech diagnóz rakoviny (kromě nezhoubného kožního rakoviny) u mužů a 9,9% všech úmrtí na rakovinu u mužů.
Předchozí výzkum téhož týmu ukázal, že konzumace rostlinné stravy může snížit riziko vzniku této nemoci. Jiná šetření ukázala, že strava s nižším podílem masa a mléka, ale bohatá na ovoce, zeleninu, obiloviny a ořechy, je spojena se sníženým rizikem sexuální dysfunkce obecně, avšak nikoliv u pacientů s rakovinou prostaty, kteří mají k této nemoci predispozice.
Dlouhodobý projekt si klade za cíl porozumět vlivu výživy na vážné nemoci
Vedle výzkumu tým analyzoval data ze studie Health Professionals Follow-Up, trvající od roku 1986 a sponzorované Harvard Chan School. Projekt, který zahrnuje informace o více než 50 000 mužích pracujících ve zdravotnictví, měl za cíl dosáhnout lepšího porozumění vlivu výživy na rakovinu, srdeční onemocnění a další závažné nemoci.
Více než 83% pacientů absolvovalo léčbu rakoviny prostaty. Tým zohlednil faktory jako váha a fyzická aktivita při zkoumání potenciálních souvislostí mezi rostlinnými dietami a zdravím.
Vysoký příjem jakékoli rostlinné potravy byl spojen se zlepšeným zdravím pohlavních orgánů a močových cest, vitalitou a funkcí střev, a to bez ohledu na demografické faktory, životní rozdíly nebo historii dalších zdravotních problémů, jako je například cukrovka.
Podle Loeb měla strava obsahující více zdravých rostlinných potravin také spojitost se zlepšenou funkcí střev, což lze vysvětlit vlákninou obsaženou v rostlinách.
„Tyto výsledky přidávají další pozitiva k již tak dlouhému seznamu zdravotních a environmentálních výhod konzumace většího podílu rostlinné stravy a menšího podílu konzumace živočišných produktů,“ dodala Loeb. „Také jednoznačně odporují historickému omylu, že konzumace masa podporuje sexuální funkci u mužů. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak.“
Avšak přiznala, že studie nebyla bez omezení, většina účastníků byli zdravotníci.
Tým nyní plánuje rozšířit svůj výzkum na pestřejší skupinu pacientů a na lidi s pokročilejšími stadii nemoci.
Buďte první kdo přidá komentář