Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk

Buňky, které již mají svá nejlepší léta za sebou, mohou hrát svou roli při vzniku demence. Nová studie ukázala, že řízená likvidace těchto buněk chrání mozek před stárnutím.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk.
Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stárnoucí buňky, které se během let hromadí, jsou sice stále živé, ale ve stavu pozastavené čilosti. Nevykonávají svou práci a nedělí se. Vědci zjistili, že odstranění takových buněk z těla prodlužuje život myší a zlepšuje zdraví jejich srdce a ledvin. Nový výzkum uveřejněný v časopise Nature 19. září 2018 naznačuje, že nečinné buňky umocňují stárnutí mozku.

Molekulární biolog Darren Baker z kliniky Mayo v Rochesteru v Minnesotě a jeho kolegové studovali myši s mutacemi, jež způsobovaly akumulaci toxické formy proteinu tau v nervových buňkách jejich mozků. Škodlivé kapičky tohoto proteinu, zvané neurofibrilární klubka, jsou typickým znakem alzheimerovy choroby a dalších druhů demence.

Stárnutí mozku zabrání smrtící spínač nečinný buněk

U některých takových myší Baker a jeho kolegové vyvinuli genetický trik – „smrtící spínač“, který zničí buňky ihned, když zestárnou. U zmutovaných myší s tímto spínačem se protein tau nehromadil tak rychle. Navíc byly schopné rozpoznat nové pachy a objekty lépe, jejichž mozky přestárlé buňky obsahovaly. Podobný ochranný účinek měl u těchto zmutovaných myší také protirakovinný lék navitoclax, který cílí na přestárlé buňky.

Obzvláště problémové byly mezi přestárlými buňkami buňky gliální, které plní podpůrnou funkci a pomáhají nervovým buňkám vykonávat svou práci. Výzkumníci se domnívají, že postižené neurony, jako například ty s toxickým proteinem tau, mohou ponoukat gliální buňky ke stárnutí. Přestárlé gliální buňky pak nahromadí ještě více proteinu tau, čímž neurony zahubí. „Je to systém typu tam a zpět,“ říká Baker.

Výsledkem je raný důkaz, že přestárlé buňky v mozku mohou hrát roli při stárnutí, říká neurovědec Mark Mattson z Národního institutu stárnutí v Baltimoru. „Je zde však mnoho otevřených otázek, na které tato studie neodpovídá,“ říká jedním dechem. Jako například jaké signály způsobí zestárnutí gliálních buněk a jak tyto přestárlé buňky škodí těm nervovým.

Baker a jeho kolegové připravují novou studii, která si klade za cíl zjistit, zda zničení přestárlých buněk u zvířat, které již nesou známky nemoci, může zpomalit stárnutí mozku nebo dokonce zvrátit jeho poškození. (zdroj: sciencenews.org)

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*