Co tyto body dělají
Myofasciální spoušťové body (MTrP) patří mezi jedny z nejčastějších příčin bolesti pánevní oblasti, přičemž samotná bolest není jediným příznakem. Kromě pánevní svalové dysfunkce se „spoušťové body mohou vyvinout také z důvodu omezující tkáně po zranění, infekce, operace nebo problémů v jiných oblastech kolem pánve, které vyzařují bolest.
Spoušťové body může způsobit snížení průtoku moči u mužů i žen, erektilní dysfunkci, zadržování moči (nakročení k infekci), pocit naléhavosti (vždy máte pocit, že potřebuje močit), protože uzel ve svalu brání průtoku nebo tlačí na nervy. Mohou rovněž přispět k funkčním střevním problémům. Ačkoli se MTrP mohou nacházet na libovolném místě ve svalu či svalovém úponku, zaměříme se na roli myofasciálních spoušťových bodů ovlivňující pánevní oblast.
Útočné spoušťové body
K tvorbě spoušťových bodů nedochází jen v komplexní struktuře svalů pánve. Myofasciální spoušťové body ve stehenním svalu nebo šikmé břišní stěně mohou způsobovat bolest močového měchýře. Spoušťové body v tzv. velkém stehenním přitahovači (adductor magnus) mohou přenášet značnou část bolesti do oblasti třísel a vnitřního stehna, pánevní a stydké kosti, konečníku a pochvy, a mohou způsobovat menstruační křeče (stejně jako v přímém svalu břišním).
Spoušťové body (TRP) v šikmé břišní stěně mohou způsobit potíže u obou pohlaví také v močovém měchýři. MTrP může způsobit pnutí a zkrácení pánevních svalů a víceúrovňového svalstva pánevního dna, což může bolest přenášet do močové trubice, konečníku, kostrče nebo prostoru mezi hýžděmi. Aby bylo léčbu správně provést, je nutné pochopit, že zdroj bolesti může být místní (například svalstvo bránice) nebo od pánve vzdálený.
Léčba aktivních (bolestivých bez dotyku) nebo latentních (bolestivých pouze při dotyku) MTrP, které přenášejí bolest na určité místo, je mimořádně důležitá z pohledu dlouhodobé úlevy. Ti, kteří tvrdí, že myofasciální spoušťové body znají, nechápou složitost, způsoby jakým je bolest přenášena nebo práci průkopníků v této oblasti, jako jsou Dr. Janet Travell nebo Dr. David Simons.
Terapie vám pomůže
Je důležité určit faktory, které bolesti způsobují, a určitým způsobem je omezit. Mezi ty patří mimo jiné problémy s boky, syndrom hruškovitého svalu, pudendální neuralgie, dysfunkce křížokyčelního kloubu a další současně existující zdravotní stavy. Velkou pozornost věnujte přitěžujícím faktorům, jako je dlouhé sezení na tvrdém povrchu a nenastavitelných židlích, přílišná aktivita, infekce, špatné držení těla nebo nošení těsných kalhot. Používejte správné zvedací techniky. Míčová terapie může umožňuje protažení svalstva pánevního dna, které budou po léčbě lépe reagovat na posilování (aby se zabránilo dalším problémům). Pamatujte – pokud posilování bolest zhoršuje, pak nedošlo k úplému vyléčení MTrP.
Mezi možnou terapii patří:
- Injekce do spoušťových bodů v intravaginální oblasti a oblasti pánevního dna
- Vnější a vnitřní masáž hráze a vagíny
- Biologická zpětná vazba
- Cvičení na posílení močového měchýře
- Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS)
- Tenisový míček a terapeutický míč
- Akupunktura
- Změna stravovacích návyků včetně diety proti intersticiální cystitidě.
- Probiotika pro močový měchýř
- Protahovací cvičení
- Lokální analgetika (například Muay mast)
- Orální léky proti bolesti
- Zvláštní myofasciální terapie školeným specialistou
- Někdy jsou nezbytné všechny uvedené způsoby.
Jakmile byly vyloučeny ostatní možné příčiny CPP, zvážení myofasciálních spoušťových bodů musí být provedeno školeným lékařem. To platí i pro fyzioterapeuty nebo terapeutické masážní terapeuty. Neznalí mohou zkusit doporučit i jiné léčebné metody, například Kegelovo cvičení. Ty ale mohou příznaky ještě zhoršit, pokud nebyly spoušťové body podchyceny.
Pokud pacient zároveň trpí také jinými zdravotními problémy, např. syndromem hruškovitého svalu, páteřním onemocněním, může docházet k přenosu bolesti či jiným příznakům. Právě proto je důležité identifikovat všechny vzory bolesti (bez ohledu na to, zda se podle vás v daném místě nachází spoušťový bod) a sdělit je specializovanému lékaři.
Všem přeji zdravé pánevní dno. Naděje je na dohled. (zdroj: healthcentral.com)
Buďte první kdo přidá komentář