Tenké střevo – anatomický popis a funkce orgánu

Tenké střevo je 3-5 m dlouhá trubice, zprohýbaná do kliček. Jednotlivé oddíly tenkého střeva, duodenum, jejunum a ileum, v sebe plynule přecházejí. Do duodena ústí vývod žlučových cest a vývody slinivky břišní. Obě žlázy ústí na malé vyvýšenině (bradavce), ležící na zadní stěně duodena. Dvanáctníková papila (tzv. vaterská papila) je podmíněna svalovým svěračem, který uzavírá ústí vývodů obou žláz.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

energiezivota Banner3 - Tenké střevo - anatomický popis a funkce orgánuOd obecné stavby trávicí trubice se stěna tenkého střeva liší některými stavebními a funkčními detaily. Vnitřní povrch tenkého střeva, na kterém dochází ke štěpení a vstřebávání většiny látek obsažených v potravě, je mnohonásobně zvětšen slizničními řasami a paličkovatými výběžky (klky). V prvé části tenkého střeva, tj. v duodenu a v části jejuna, jsou kruhové a poloměsíčité řasy, které střevním obsahem otáčejí a zajišt'ují jeho dokonalé promíchaní. V této části střeva dochází k hlavnímu štěpení živin. Ve druhé části tenkého střeva se řasy snižují a převažuje zde již resorpce štěpených látek do krevního a lymfatického oběhu.

Typickým útvarem sliznice tenkého střeva (kromě dvanáctníku) jsou klky (villi). Jde o paličkovité výběžky sliznice, na kterých se vstřebané aminokyseliny, jednoduché cukry, rozštěpené tuky a vitaminy transportují přes epitelové buňky do krevního, hlavně žílního oběhu, kterým se dostávají do jater.

Plocha klků je obrovská – asi 40 m2. Jako celá sliznice tenkého střeva mají i klky na svém povrchu jednovrstevný resorpční epitel. Podslizniční vazivová vrstva klku je prostoupena cévními kapilárami, které zde tvoří mohutné pleteně. (Poměr plochy kapilár k ploše je 8 : 100). V ose klku probíhá slepě začínající mízní kapilára, do které se vstřebává asi 60% resorbovaných tuků. Pro resorpci látek ve střevě mají velký význam pohyby klků, které se účinkem hladké svaloviny smršt'ují a "vymačkávají" krev a lymfu protékající klkem do odvodných cév. Napomáhají tak rychlejší cirkulaci v klku. V řídkém podslizničním vazivu tenkého střeva jsou také uloženy uzlíky a pláty mízní tkáně.

Ohromné množství žláz, uložených ve sliznici všech úseků tenkého střeva, produkuje střevní št'ávu obsahující řadu enzymů a množství hlenovité tekutiny povlékající sliznici střeva. V úseku duodena chrání tento hlen stěnu střeva před účinkem žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Střevní št'áva je i slabě zásaditá a přispívá tak k neutralizaci kyselé tráveniny přicházející ze žaludku.

Většina enzymů se do tenkého střeva dostává v pankreatické št'ávě, tj. do duodena. Proto má také duodenum v trávicí trubici klíčové postavení. V duodenu je také účinkem žluči emulgován tuk, který pouze v emulgovaném (rozptýleném) stavu může být aktivně štěpen pankreatickými lipázami. Vlastní střevní št'áva produkovaná střevními žlázkami obsahuje enzymy, štěpící bílkoviny na aminokyseliny, lipázy, rozkládající tuky na glycerol a mastné kyseliny, a amylázy, které rozloží cukernaté látky na nejjednodušší snadno vstřebatelné cukry. Střevní št'áva prakticky dokončuje štěpení bílkovin, cukrů a tuků. Střevní štávy se tvoří 1 – 3 litry denně. Její produkce je řízena reflexně – podobně jako tvorba slin a žaludeční št'ávy.

harmonizace728x90 - Tenké střevo - anatomický popis a funkce orgánu

V místě vyústění ilea do tlustého střeva je slizniční ileocekální chlopeň, která uzavírá průchod mezi tenkým a tlustým střevem. Chlopeň se otvírá pouze tehdy, když je obsah tenkého střeva dostatečně natráven. Prostupnost ileocekálního ústí je jednorázově poměrně malá – asi 2 ml, a na uzávěru průchodu z ilea do tlustého střeva se zřejmě podílí celý koncový úsek ilea.

Hladká svalovina tenkého střeva je upravena do dvou vrstev: vnitřní cirkulární a zevní podélné. Rytmickými kontrakcemi obou svalových vrstev vznikají peristaltické a kývavé pohyby trubice tenkého střeva. Peristaltické stahy cirkulární svaloviny mají charakter postupných vln, a umožňují proto posun střevního obsahu. Za jednu minutu proběhne asi 10 peristaltických vln. Kývavé pohyby krátkých úseků střev slouží k promíchávání tráveniny se střevní št'ávou. Zrychlená peristaltika vyvolává rychlý průchod potravy a v důsledku toho vzniká průjem. Zpomalení až zástava pohybu střevní trubice vede naopak k zácpě nebo k těžké poruše – střevní neprůchodnosti.

z knihy Základy funkční anatomie od Ivana Dylevského

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*