Vědci: Proč čas plyne kupředu a nikoliv pozpátku

Docentka Griffithovy university Joan Vaccaro přišla s vysvětlením, proč existuje rozdíl mezi budoucností a minulostí. Podle jejích propočtů zákony fyziky nerozlišují mezi časem a prostorem, ale jelikož nezakoušíme čas stejným způsobem jako prostor, musí existovat něco, co činí čas odlišným. Myslí si, že odpověď se skrývá ve speciální třídě kvantových fenoménů.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

chia+maca - Vědci: Proč čas plyne kupředu a nikoliv pozpátkuUrčité kvantové fenomény se při pohybu v čase tam nebo zpět nechovají stejným způsobem a docentka Vaccaro se domnívá, že tyto fenomény jsou klíčem k porozumění šipce času – oné „asymetrii“ nebo jednosměrnosti času. Obzvláště zdůrazňuje, že zajímavé informace mohou poskytnout subatomické částice známé jako mezony K a B. Její výzkum je publikován v časopise Proceedings of The Royal Society A.

„Chcete-li vědět, odkud se vzal vesmír a kam směřuje, musíte pochopit čas,“ říká Vaccaro ve svém prohlášení.

„Experimenty se subatomickými částicemi v posledních 50 letech ukázaly, že příroda nezachází s oběma směry času rovnocenně.

Obzvláště subatomické částice zvané mezony K a B se v závislosti na směru toku času chovají poněkud odlišně“

Zde je analogie: „Když ponecháte šálek kávy na stole, předpokládali byste, že tam zůstane. Jistě, možná s ním můžete hýbat po stole, ale stále to bude šálek na stole. Pokud se však šálek začne střídavě objevovat a mizet, řeknete si, že se děje něco opravdu podivného.“

Střídavé mizení a objevování šálku běžně nezažíváme, protože by to narušovalo zákon zachování hmoty, ale pokud jsou čas a prostor skutečně dvě strany stejné mince, pak by to mělo být možné.

harmonizace728x90 - Vědci: Proč čas plyne kupředu a nikoliv pozpátku

A stejně jako jsou objekty omezené v prostoru (mají určitou velikost a pozici), mohou být také omezeny v čase (objevují se a mizí).

„Ve spojení mezi časem a prostorem je snazší porozumět prostoru, protože tady zkrátka je,“ dodává. „Ale čas nás navždy tlačí směrem k budoucnosti.“

„Ačkoliv se vskutku pohybujeme v čase směrem vpřed, je zde vždy také určitý pohyb zpět, jakýsi škubavý efekt právě tento pohyb chci měřit pomocí mezonů K a B.“

magazin - Vědci: Proč čas plyne kupředu a nikoliv pozpátkuDocentka Vaccaro přepracovala rovnice kvantové mechaniky takovým způsobem, že zachování hmoty není danou podmínkou vesmíru. Díky tomu přišla na to, že čas a prostor se ve scénáři opravdu chovají identicky. Ještě zajímavější je, že jakmile připustíme porušení symetrií, rovnice se vyvinou v ty, které popisují náš vesmír a zákon zachování hmoty přirozeně vyvstane z této teorie.

„Když porozumíme tomu, proč běží čas tímto způsobem, otevře se nám zcela nový pohled na fundamentální povahu samotného času,“ říká. „Může nám to dokonce pomoci lépe porozumět bizarním myšlenkám jako je cestování zpět časem.“

zdroj: www.iflscience.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*