Výzkumníci z univerzit ve Spojeném království a na Novém Zélandu sledovali 61 566 britských mužů a žen. Byli mezi nimi konzumenti masa, ale také ti, kteří jedí ryby, ale jiné maso ne a další, kteří nejedí vůbec žádné maso.
Celkově výsledky výzkumu ukázaly, že zatímco v běžné populaci během života onemocní rakovinou 33 lidí ze sta, u těch, kteří nejedí maso, se toto riziko snižuje na zhruba 29 ze 100.
Zvláštní ochrana vegetariánů?
Výzkumníci tvrdí, že našli významné rozdíly mezi konzumenty masa a vegetariány v náchylnosti k rakovině lymfatických žláz a krve, kdy u vegetariánů je riziko onemocnění těmito druhy rakoviny poloviční.
V případě mnohočetného myelomu, relativně vzácné formy rakoviny kostí, je u vegetariánů o 75 % menší pravděpodobnost, že se u nich tato nemoc rozvine, než u konzumentů masa.
U milovníků rybího masa bylo snížení rizika onemocnění těmito typy rakoviny méně významné. Proč tomu tak je, není podle výzkumníků zcela zřejmé, ale potenciální mechanismy mohou zahrnovat viry a složky v mase způsobující mutace. Je však také možné, že zelenina skýtá zvláštní ochranu.
Výrazné rozdíly byly zaznamenány také u rakoviny žaludku. Ačkoliv byl počet případů malý, konzumenti rybího masa a vegetariáni měli jen třetinové riziko onemocnění tímto typem rakoviny oproti konzumentům masa.
Předchozí výzkumy už naznačily spojitost zpracovaného masa s rakovinou žaludku, takže výsledky nebyly příliš překvapující. Předpokládá se, že složky N-nitrosaminů nalezené v těchto masech, mohou poškodit DNA. Vysoké teploty při jejich přípravě mohou také produkovat karcinogeny.
Snížení rizika u vegetariánů však nebylo zjištěno u rakoviny střev, jedné z nejběžnějších forem této nemoci. Vegetariáni ve sledované skupině měli ve skutečnosti mírně vyšší výskyt rakoviny střev a konečníku, ačkoliv ne významně.
Relativní riziko rakoviny děložního čípku však bylo u konzumentů rybího masa a vegetariánů dvakrát vyšší než u konzumentů masa. Počet případů byl malý a výsledky lze přičíst i náhodě, ale výzkumníci pokládají za možné, že faktory jídelníčku ovlivnily viry zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku.
Profesor Tim Key, vedoucí studie řekl, že z této jediné studie nebylo možné vyvodit jednoznačné závěry. „V tento okamžik nejsou naše zjištění dostatečně průkazná, abychom mohli doporučit zásadní změny jídelníčku u osob, které se drží průměrné vyvážené stravy,“prohlásil profesor.
Vegetariánský jídelníček obsahuje obvykle méně tuků a více vlákniny, ale často vyžaduje pečlivé plánování, aby byl zajištěn nezbytný a dostatečný přísun proteinů a vitamínů – obzvláště B12, který se nachází převážně v živočišné stravě.
Vědci chtějí další studie
„Tyto zajímavé výsledky přispívají k důkazům, že skladba našeho jídelníčku ovlivňuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Víme, že konzumace velkého množství červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny žaludku,“ řekl mluvčí britské organizace na výzkum rakoviny, která výzkum financovala.
„Vztahy mezi skladbou stravy a rakovinou jsou však velmi složité a je zapotřebí dalších výzkumů, abychom rozeznali, jak velkou roli hraje jídelníček a které jeho konkrétní faktory jsou nejdůležitější,“ dodal mluvčí jedním dechem.
Dr. Panagiota Mitrou, vědeckovýzkumný programový manažer Světového fondu na výzkum rakoviny, považuje příslib toho, že riziko onemocnění rakovinou krve u vegetariánů může být nižší, za obzvláště zajímavý.
„Tato zjištění bychom však měli brát s rezervou, protože o vztahu mezi jídelníčkem a těmito typy rakoviny toho zatím mnoho nevíme. Jsou zapotřebí další studie zaměřené na vegetariány, než budeme moci tyto výsledky s jistotou potvrdit,“ dodal na závěr. (zdroj: news.bbc.co.uk/)