Kámen byl objeven v roce 1887, ale dlouhá desetiletí zůstal zakopán, aby byl chráněn před vandaly. Jednou z nejúžasnějších archeologických záhad je objev tzv. kamene Kochno. Ten byl objeven v roce 1887 reverendem Jamesem Harveyem. Kámen má rozměry 13×7,9 metrů a pyšní se asi 90 složitými rytinami – které jsou považován za jednu z nejkrásnějších sadu petroglyfů ve Skotsku – což je dle mnohých výzkumníků kosmická mapa popisující planety a hvězdy.
Po objevu se v roce 1965 rozhodl archeolog Ludovic Maclellan Mann masivní desku znovu zahrabat zeminou, aby byla chráněna před poškozením a před lidmi, kteří by do ní rádi vryly něco svého. Archeologové se zatím nedokáží shodnout, co je vlastně na kameni zobrazeno. O významu složitých symbolů neexistuje jednotná teorie.
Možná se jedná o mapu nebe a země? Nebo rituální oltář? Další lidé tvrdí, že kámen je ve skutečnosti portál života a smrti, který symbolizuje znovuzrození.
Podle teorie jiných archeologů jsou nákresy kupolí, čar a prstenců starobylým výrazem kamenického umění, které bylo nalezeno na mnoha místech světa. Podle odborníků se historie symbolů táhne až do neolitu a rané doby bronzové, ale některé části jsou podle všeho také z doby železné.
Vědec Alexander McCallum navrhoval, že kámen Kochno je mapa ostatních osad v údolí řeky Clyde. Tyto neuvěřitelné značky připomínají obrovské kruhy v obilí, které jsou tak často přisuzovány mimozemským civilizacím. Je zajímavé, že podobné desky byly nalezeny také na severu Španělska, v Mexiku, Řecku, a dokonce i Indii.
I dnes je stále záhadou, co za poselství kámen vlastně skrývá. Složité kresby mohou být kmenové symboly, hraniční značky (jako na mapách), reprezentace vesmíru nebo zářezy na tekutiny při rituálních oslavách – to je jen skromný výčet ze stovek možných vysvětlení. Může se jednat také o prostou dekoraci, což by nakonec mohla být ta nejrevolučnější interpretace, protože by svým způsobem spojila pravěké lidi s abstraktními umělci dvacátého století.
Tajemství zahalující kámen Kochno tak stále nemizí. O tom, co složité značky představují, se ví jen pramálo, ale podobné kamenické umění se nachází na mnoha místech v Evropě. Odborníci mají v plánu vytvořit digitální mapu kamene, což by mohlo umožnit lépe pochopit jeho historii, účel a lidi, kteří tento umělecký kousek před 5000 lety vytvořili.
originální text: humansarefree.com
překlad: Lukáš Kucharczyk
Buďte první kdo přidá komentář