Luštěniny jako čočka, fazole nebo hrách byly důležitou součástí jídelníčku našich předků, kteří si pokrmy z luštěnin dopřávali alespoň jednou týdně. Dnes to ale bohužel neplatí. Většina lidí se luštěninám vědomě vyhýbá, protože je nedokážou správně tepelně upravit, z čehož vyplývá spousta neblahých důsledků.
Co se tedy stane, když luštěniny nesprávně připravíte? Luštěniny nejsou příliš chutné, mohou se vám dokonce špatně trávit nebo vás nepříjemně nadýmat. Abyste mohli luštěniny opět zařadit do svého jídelníčku a pravidelně si na nich pochutnávat, klíčem je právě jejich správná příprava. Jak tedy na to?
Luštěniny namočte přes noc do vody
Než se pustíte do vaření takové čočky, fazole, hrachu nebo cizrny, tyto luštěniny namočte do vody ideálně přes noc. A to alespoň na 8 až 12 hodin. Během namáčení přitom můžete vodu několikrát vyměnit. Aby slupka luštěnin co nejvíc změkla, v minulosti se do vody přidávala také špetka jedlé sody. Vy to ale raději nedělejte. Jedlá soda by totiž v luštěninách zničila vitaminy řady B.
Proč je namáčení luštěnin tak důležité? Během tohoto procesu se ze slupky zrna do vody postupně uvolňují nadýmavé látky oligosacharidy, ale i kyselina fytová a puriny. Poté, co se luštěniny budou ve vodě máčet přes noc, tuto tekutinu na závěr zceďte a nabobtnaná zrna ještě propláchněte studenou vodou.
Jedinou luštěninou, kterou před vařením namáčet nemusíte, je červená čočka. Tato čočka je už totiž bez slupky a i bez namáčení ji dokonale uvaříte během 10 až 15 minut.
Luštěniny vařte společně s kořením, mrkví či dýní
Aby se pro vás staly luštěniny stravitelnější, vařte je spolu s kořením, které sníží jejich nadýmavost a navíc zlepší jejich chuť. Použít můžete také mrkev nebo dýni. Co konkrétně způsobuje nadýmání? Na vině je uvolňování plynů ve střevech. Abyste po konzumaci luštěnin snížili pocit nafouklého břicha a vyhnuli se případným bolestem či křečím v břišní oblasti, vařte je ideálně s kmínem, saturejkou, koriandrem, tymiánem, majoránkou či oregánem. Toto koření můžete navzájem dle chuti kombinovat.
Solit, nebo nesolit? Místo soli zkuste mořské řasy
Luštěniny zkuste vařit společně s mořskými řasami, díky čemuž pro vás bude taková čočka nebo cizrna mnohem stravitelnější. Mořské řasy navíc dodají luštěninám příjemně slanou chuť a také je doplní o další vitaminy a minerály. Mořské řasy mají i další benefit, zkracují totiž dobu vaření luštěnin.
Jak si zvyknout na luštěniny? Začněte od stravitelnějších druhů
Jestliže chcete luštěniny natrvalo zařadit do svého jídelníčku, začněte nejprve konzumovat druhy, které jsou pro vaše tělo stravitelnější. Dobře stravitelná je například cizrna, červená čočka či fazole mungo. Až si na ně váš trávicí systém zvykne, postupně přecházejte také na další druhy luštěnin.
Doba vaření je závislá na druhu luštěnin
Luštěniny vždy vařte až po předchozím namáčení, které trvalo 8 až 12 hodin. Díky tomu budou lépe stravitelné a navíc je budete vařit mnohem kratší dobu. Vodu, ve kterém jste je máčeli, přitom vždy vylijte. Namočené a propláchnuté luštěniny nejprve přiveďte k varu. Při vaření je lehce promíchávejte a z vodní hladiny průběžně sbírejte tvořící se pěnu. Každý druh luštěnin přitom musíte vařit odlišnou dobu.
Zatímco červené čočce stačí 10 až 15 minut, klasickou hnědou čočku už musíte vařit 25 až 30 minut. Doba vaření žlutého půleného hrachu 10 minut, cizrny 20 minut a fazolí či zeleného hrachu 25 minut.
Luštěniny vařte ve velkém a pak je zamrazte
Spousta z nás se od pravidelné konzumace luštěnin nechává odradit časovou náročností jejich přípravy. Řešením ale je, když si jednotlivé luštěniny jednou za čas připravíte ve větším množství a pak jednotlivé porce rozdělíte do mikrotenových sáčků či speciálních plastových dóz. Tyto luštěniny dejte následně zamrazit. Z mrazničky je tak můžete vytahovat dle potřeby a vařit si z nich svá oblíbená jídla.
Buďte první kdo přidá komentář