Alergie na pyl trápí v Česku každého čtvrtého člověka. Nejde pouze o děti. Tento druh alergie, který vás může postihnout v každém věku, má i čím dál více dospělých. Poslední roky jsou teplotně nadprůměrné, na což negativně reagují i samotní alergici. Pylová sezona se totiž bohužel pro ně prodlužuje.
Nástup pylové sezony, během které kvetou první jarní stromy, připadá už na konec února. Lidé s alergií na pyl si zpravidla oddechnou až v listopadu, kdy už není po kvetoucích rostlinách ani památky.
Máte-li alergii na pyl, jistě jste vypozorovali, že jste alergičtí na určitý pylový alergen. Alergie na pyl se tak u vás může projevit nejen na jaře, ale i v létě, nebo na podzim. Pylovou sezonu lze v našich zeměpisných šířkách v zásadě rozdělit na tři základní období:
- Jarní – alergenem jsou zejména pyly břízovitých a lískovitých stromů
- Letní – alergenem jsou především pyly trav a obilovin
- Podzimní – alergenem jsou pyly vysokých rostlin jako pelyňku či ambrózie
Tip: Aktuální informace o výskytu konkrétních pylových alergenů v ovzduší se dozvíte na webu www.pylovasluzba.cz .
Jak poznáte, že máte alergii na pyl? Všímejte si těchto reakcí
Jak se alergie na pyl projevuje? V zásadě jde o nepřiměřenou reakci imunitního systému na alergeny obsažené v daných pylových zrnech. K hlavním alergickým příznakům patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání a svědění v nose.
Alergie na pyl se však může výrazně projevit i na vašich očích, které svědí, pálí a slzí. V oční oblasti vás může nepříjemně potrápit také zarudnutí a otok. V těžších případech alergické reakce se dostavuje bolest v krku, kašel a stavy připomínající astma.
Přírodní léčba alergie na pyl: Pomohou vám bylinky i homeopatika
Jestliže víte, který druh pylového alergenu vám nedělá dobře, můžete si hladký průběh pylové sezony pojistit vhodnou léčbou. Pomohou vám nejen klasické léky, svou alergii na pyl dobře zvládnete také přírodní cestou. Klasickou, či alternativní léčbu rozhodně nepodceňujte, v opačném případě se může průběh vaší alergie na pyl stále zhoršovat.
Přírodní léčba alergie na pyl
Pokud chcete, abyste pylovou sezonou prošli bez vážnějších zdravotních problémů, začněte pravidelně užívat peruánskou bylinu manayupa. Tato rostlina, jejíž pozitivní účinky znali už staří Inkové, vám z dlouhodobého hlediska zajistí ochranu proti alergii na pyl.
Jestliže vás však alergie na pyl nečekaně překvapila, okamžitou úlevu vám přinese houževnatec jedlý neboli shií také. Tato asijská houbička má antihistamické účinky. A to nejen na pylové alergeny, ale i na prach, peří nebo srst.
K zmírnění příznaků alergie na pyl využijte také kopřivu dvoudomou. Vhodná je především k léčbě letní senné rýmy, neboť v sobě obsahuje biologicky aktivní složky, které mají antihistamické vlastnosti.
Alergickou reakci na pyl vám zmírní také oregano. Tato populární bylinka totiž v sobě obsahuje přírodní složky, které potlačují tvorbu histaminu v těle. Oregano si poradí s ucpaných a napuchlým nosem, kýcháním i nepříjemnými otoky.
Prevence je základ: Jak se chovat během pylové sezony?
Pokud víte, na pyl které rostliny jste pravděpodobně alergičtí, měli byste kromě léčby přistoupit i k dalším preventivním opatřením. V době, kdy nastává sezona „vašeho“ pylového alergenu, myslete na následující:
- Svůj pobyt venku omezte na minimum.
- Když musíte ven, vyhněte se lesům a parkům, zapomeňte na sekání trávy nebo další práci na zahradě.
- Co nejméně doma větrejte.
- Myjte si vlasy, na kterých můžou ulpět pylová zrna, každý den. Při pobytu venku raději noste pokrývku hlavy.
- Vyhněte se látkám, které dráždí průdušky. Jde například o cigaretový kouř nebo aerosoly ve sprejích.
Buďte první kdo přidá komentář