Astma patří mezi chronické zánětlivé onemocnění, pro které je typická zvýšená dráždivost průdušek. Jak se tato nepříjemná nemoc projevuje? Těžkým dechem, pocitem tlaku na hrudi, nočním kašlem nebo pískotem při výdechu. Na své astma můžete vyzkoušet hned několik následujících doplňkových přírodních terapií, které vám výrazně uleví.
Na astma pomůže změna jídelníčku
Chcete-li u sebe zmírnit příznaky astmatu, v prvé řadě se zaměřte na svůj jídelníček. Některé typy potravin pro vás totiž mohou mít spoustu výhod. Začněte konzumovat více ovoce a zeleniny, které jsou výborným zdrojem antioxidantů, jako zejména betakaroten a vitamíny C a E. Právě tyto antioxidanty zastavují volné radikály, které poškozují buňky, způsobují záněty v dýchacích cestách a dráždí plíce.
Na astma je v tomto případě výborný zejména vitamín E, který najdete v ořeších a semenech. Vitamín E v sobě totiž zahrnuje chemickou látku tokoferol, o které se ve vědeckých kruzích tvrdí, že eliminuje při astmatu kašel a sípání.
Dalším tipem na úlevu od astmatu je prášek z cizokrajného ovoce Camu Camu, který je silně nabitý přírodním vitaminem C.
Systematický přehled publikovaný v listopadovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Clinical Immunology z roku 2014 analyzuje devět dřívějších studií zkoumajících vliv přírodního vitaminu C na cvičením vyvolané zúžení dýchacích cest, které přivádí a odvádí vzduch z plic.
Výsledky byly překvapivé – všech devět studií potvrdilo myšlenku, že vitamin C může mít blahodárný vliv na respirační symptomy vyvolané náročným fyzickým cvičením. Výzkumníci usoudili, že ačkoliv bude zapotřebí dalších studií, je možné již nyní doporučit fyzicky aktivním lidem, kteří trpí zužováním dýchacích cest, aby vyzkoušeli, zda jim vitamin C může poskytnout úlevu.
Tip: Pro osoby s astmatem je vhodná zejména středomořská strava bohatá na vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a vitamín D.
Pomocí správného stravování a pravidelného pohybu se snažte zhubnout
Máte nadváhu či obezitu? Snažte se prostřednictvím zdravé a vyvážené stravy v kombinaci s pravidelným pohybem zhubnout. Kilogramy navíc totiž často průběh astmatu ještě zhoršují.
Co se jídelníčku týče, všímejte si také, zda se vám astma nezhoršuje po konzumace určitých potravin. Tyto potraviny následně vyřaďte ze svého jídelníčku. Je totiž pravděpodobné, že trpíte potravinovou alergií, která příznaky astmatu ještě zhoršuje.
Omega-3 mastné kyseliny při astmatu
Omega-3 mastné kyseliny představují díky svým protizánětlivým účinkům další vhodnou přírodní doplňkovou terapii při astmatu. Najdete je konkrétně ve lněném semínku, chia semínku či ve vlašských ořeších. Užívat je můžete také jako přírodní doplněk stravy. Omega-3 mastné kyseliny snižují zánět dýchacích cest a zlepšují fungování plic.
Česnek a zázvor v syrovém stavu
Máte-li astma, pomohou vám také česnek a zázvor. Podle vědecké studie z roku 2013 má česnek spoustu zdravotních výhod včetně protizánětlivých vlastností, díky čemuž pomáhá zmírňovat příznaky astmatu. Také zázvor má výrazně protizánětlivé vlastnosti a může tak pomoci v boji proti těžkému astmatu.
Doplňte do svého těla vitamín D
Většinu vitamínu D získáváme do svého těla ze slunečního svitu, tento vitamín však můžete do svého těla doplnit pomocí určitých potravin (např. pomerančového džusu obohaceného o vitamín D) a doplňků stravy. Pokud máte astma, proč je pro vás vitamín D tak důležitý? Posiluje reakci vašeho imunitního systému a snižuje otoky v dýchacích cestách. Navíc nízká hladina tohoto vitamínu může naopak vést k dalším astmatickým záchvatům.
Na astma pomáhá také pravidelné cvičení jógy
Jóga zahrnuje protahovací a dechová cvičení, která zlepšují vaši flexibilitu a zároveň zvyšují také vaši kondici. Cvičení jógy však dokáže snížit stres, který patří k častým spouštěčům astmatu. Dýchací techniky, které jsou používané v józe, také pomáhají snížit frekvenci astmatických záchvatů.
Buďte první kdo přidá komentář