Jako bércové vředy můžeme popsat chronické onemocnění, během kterého dochází k rozpadu až odumření kůže. Nejde přitom pouze o poškození vnějšího kožního krytu, bércové vředy zasahují hluboko do podkožních tkání. Zpravidla se s nimi setkáte na vnitřní straně nohou v oblasti od kotníků po kolena. Když tuto oblast upřesníme, bércové vředy nejčastěji vznikají na vnitřní straně kotníku.
Původ bércových vředů: Žilní a arteriální
Bércové vředy jsou dvojího původu, žilního a arteriálního. Častějšími jsou žilní bércové vředy, které vznikají v důsledku městnání krve ve spodní části nohou. Když dojde k přetlaku, můžeme mluvit o žilní nedostatečnosti. Žíly se tak rozšiřují a začnou propouštět krev, která postupuje do podkoží. Následkem žilní nedostatečnosti vzniká otok a je narušena výživa kůže. Stačí, když se pak lehce poraníte na noze nebo se do vašeho těla dostane infekce a už jste náchylní k rozvoji bércových vředů.
Žilní bércové vředy jsou tedy následkem žilní nedostatečnosti. Mnohem méně se můžete setkat také s bércovými vředy arteriálního původu. Tento typ bércových vředů vzniká v důsledku onemocnění arteriálního systému dolních končetin, kdy dochází k zúžení nebo celkovému závěru tepen.
Jak poznat bércové vředy
Jak zjistíte, že vám na noze vzniká bércový vřed? V oblasti mezi kotníkem a kolenem budete mít nejprve zarudlou kůži, která bude sušší a bude vás svědět. Kůže na tomto místě se bude postupně ztenčovat, toto chronické kožní onemocnění bude mít následně zřetelně ohraničené okraje.
Vzniklý bércový vřed bude vlhký a mělký a bude mít rozsáhlejší charakter. Tento bércový vřed bude doprovázet také otok postižené oblasti. Dané místo vás bude bolet a možná si také všimnete toho, že mírně zapáchá.
Rizikové skupiny
Někteří lidé jsou ke vzniku bércových vředů náchylnější než jiní. Kdo konkrétně patří k rizikovým skupinám?
- Starší lidé
- Ženy
- Lidé s nadváhou a obezitou
- Lidé se sedavým zaměstnáním
- Kuřáci
- Uživatelky hormonální antikoncepce
Jak léčit bércové vředy
Máte-li bércové vředy, můžete je léčit nejen klasicky. Zkuste využít také doplňkové řešení, které používá přírodní produkty. Při klasické léčbě dochází nejprve k chirurgickému odstranění odumřelé kůže. Poté je důležitá lokální péče o bércový vřed. Na vřed a jeho okolí si nemocný nanáší léčivé přípravky a krytí, postiženou končetinu si musí také pravidelně bandážovat.
Právě správná komprese je nedílnou součástí správné léčby bércových vředů. Zajišťuje nejen zmírnění otoku, ale především zabraňuje tomu, aby postiženými vrchními žilami končetiny protékala krev. Díky bandážování naopak krev začne protékat hlubokým žilním systémem.
Podpůrná přírodní léčba bércových vředů
Kromě klasických léčebných postupů můžete k léčbě bércových vředů použít také podpůrnou přírodní terapii. Na bércové vředy se velmi osvědčily například masti z kostivalu lékařského a měsíčku lékařského. Vhodné jsou také obklady z přesličky rolní.
Cenným pomocníkem při zevní léčbě kožních problémů, jako jsou bércové vředy, ale i ekzémy nebo opary, je také Sangre de drago neboli dračí krev, která působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jde konkrétně o neobyčejnou pryskyřici z amazonského stromu crotonu lechleri, kterou ve svém lidovém léčitelství používají Peruánci.
Máte-li bércové vředy, zařaďte do svého jídelníčku také borůvky, černý rybíz, hroznové víno, čerstvou petrželovou nať a pohanku, které ve zvýšené míře obsahují hojivé bioflavonoidy. Kromě toho užívejte doplňky stravy s hořčíkem, který zlepšuje krevní oběh. Zaměřte se také na potraviny a doplňky stravy obsahující vitamin E a zinek, které přispívají k zacelení bércových vředů.
Pokud zároveň trpíte na křečové žíly, výborným přírodním prostředkem je mast Varikoflex, která je určená k zmírnění projevů křečových žil jako jsou otoky, pocit těžkých nohou, záněty a bolesti.
Doplňková řešení k léčbě „bércáků“
Chcete-li se zbavit bércových vředů, rozhodně vám nestačí, když budete postiženou nohu pravidelně bandážovat a bércový vřed potírat lokálními přípravky. Součástí vaší léčebné terapie by měla být také následující pravidla:
- Pravidelně se hýbejte. Každý den choďte alespoň na 30minutové procházky přírodou. Vhodná je pro vás také cévní gymnastika.
- Pokud máte nadváhu či obezitu, zhubněte.
- Změňte svůj jídelníček. Měl by být lehký, pestrý a vyvážený. Vyhýbejte se masu a živočišným tukům. Zapomeňte na uzeniny, sladkosti, vejce, slazené nápoje, kávu a alkohol.
- Během spánku si své nohy podkládejte alespoň o 10 centimetrů.
- Zapomeňte na horké koupele a saunování. Bércových vředům škodí vysoké teploty.
- Své nohy si pravidelně masírujte studenou vodou.
- Choďte ve vhodné obuvi. Vhodný pro vás není příliš vysoký podpatek.
- Pokud kouříte, přestaňte.
- Jestli berete hormonální antikoncepci, vysaďte ji.
Buďte první kdo přidá komentář