Bolestivá menstruace rozhodně není nic příjemného. Je to stav, který určitě není v pořádku, proto byste s ním měla něco dělat. Jak se bolestivá menstruace projevuje? Především silnými bolestmi a křečemi v podbřišku, které doprovázejí pocity nevolnosti, nadýmání, podrážděnosti i depresivních nálad.
Bolestivá menstruace je přirozeným jevem
Za bolestivou menstruaci mohou zejména hormonální změny v těle ženy, které se cyklicky měsíc co měsíc opakují. Bolest při menstruaci tak bývá pro ženu velmi přirozeným jevem. Silnější bolesti však mohou signalizovat také vážnější onemocnění, ke kterému patří například endometrióza, gynekologický zánět nebo přítomnost myomů či cyst. Jelikož má každá žena rok co rok podstupovat preventivní gynekologické vyšetření, o jejím tělesném zdraví by měl mít jasný přehled hlavně její gynekolog.
Příčinou silné a bolestivé menstruace může být prakticky cokoliv. Pokud tedy znáte svůj zdravotní stav a víte, že bolest v podbřišku je způsobená „pouhou“ menstruací, můžete ji zkusit účinně tlumit bylinkami. Které z nich vám uleví nejlépe?
Kontryhel lékařský jako zázrak proti bolestivé menstruaci
O kontryhelu lékařském se právem říká, že je to ta nejlepší ženská bylina. Není proto od věci, když budete během menstruace popíjet třikrát denně kontryhelový čaj nebo užívat kontryhelovou tinkturu. Kontryhel eliminuje menstruační bolesti a křeče. Zbavíte se díky němu i nadměrného menstruačního krvácení a zkrátíte dobu menstruace. Kontryhel lékařský má navíc protizánětlivé účinky, díky kterým posílíte zdraví svých ženských orgánů.
Tip: Silné menstruační krvácení dokáže snížit také kokoška pastuší tobolka.
Pupalka dvouletá vás ochrání i před příznaky menopauzy
Pokud vás trápí silná a bolestivá menstruace, sáhněte dále po tinktuře z pupalky dvouleté. Pupalka, která má za úkol zajistit v ženském těle hormonální rovnováhu, je nejen odborníkem v boji proti silné menstruaci, ale i nepříjemnému premenstruačnímu syndromu. Ženy pupalku dvouletou používají také proti obtížím, které je trápí během menopauzy.
Ploštičník hroznatý uvítáte nejen během bolestivé menstruace
Silných menstruačních bolestí a křečí vás zbaví také ploštičník hroznatý. Tato vytrvalá bylina, kterou používali už severoameričtí indiáni, zmírní rovněž návaly při menopauze. Vzhledem k tomu, že obsahuje vysoké množství fytoestrogenů, tedy rostlinných estrogenů, ochrání vás rovněž před vznikem rakoviny prsu.
Kořen anděliky čínské
Andělika čínská je opravdu silná ženská bylina. O této bylince se říká, že v případě, kdy vám proti ženským problémům nezaberou ostatní bylinky, měla byste sáhnout právě po ní. Kořen anděliky čínské vám totiž uleví při bolestivé a silné menstruaci. Při jeho pravidelném užívání vám harmonizuje dříve nepravidelný menstruační cyklus.
Andělika čínská pomáhá také ženám v menopauze. Odstraňuje návaly horka a přispívá k hormonální rovnováze. Této bylince by se však měly vyhnout ženy, které berou léky na srážlivost krve.
Další bylinky, kterými zaženete silnou menstruaci
I když máte silnou a bolestivou menstruaci, nemusíte chodit do lékárny pro chemické léky. Vystačíte si s tím, co vám nabízí příroda, a účinek bude takřka podobný. Po jakých bylinkách můžete ještě sáhnout?
- Všimla jste si, že menstruační bolest ve vašem případě doprovázejí ještě návaly? Uvařte si nálev z listů maliníku. Pomůže vám i maliníková tinktura.
- Při menstruačních bolestech vám uleví pravidelné popíjení heřmánkového čaje nebo čaje z lipového květu.
- Chcete se zbavit nepříjemného napětí v děloze? Podbřišek vám uvolní také odvar z kmínu.
Bylinná léčba proti bolestivé menstruaci: Čím ji doplnit?
Pokud vyrazíte do boje proti silné a bolestivé menstruaci s podporou bylinek, rozhodně to nestačí. Abyste se menstruační bolesti opravdu zbavila, naordinujte si navíc změny v jídelníčku a celkové životosprávě. Kromě toho se více hýbejte a kvalitněji spěte. Zkuste se konkrétně držet těchto rad:
- Přestaňte kouřit během menstruace i mimo ni.
- Vyřaďte ze svého jídelníčku sladkosti. Čím víc budete mlsat sladké, tím víc bude menstruace bolet.
- Během menstruace zapomeňte na tučná a smažená jídla, vyhněte se i mléčným výrobkům.
- Omezte solení pokrmů.
- Zakažte si alkohol a kávu.
- Naordinujte si lehkou stravu. Jezte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, mořské ryby.
- Během menstruace vypijte denně až 2 litry čisté neperlivé vody.
- Dostatečně se hýbejte. Každý den buďte alespoň 1 hodinu na čerstvé vzduchu. I když je vám špatně, rozhodně neležte doma. Snažte své tělo rozhýbat zdravým pohybem.
- Dopřejte si vydatný spánek. Každý den spěte alespoň 6 až 8 hodin.
Buďte první kdo přidá komentář