I když vám chrápání život nijak neznepříjemňuje, neměli byste jej ignorovat. Může být totiž příznakem mnohem závažnějšího zdravotního problému.
Tipy, jak předejít nadměrnému chrápání
Chrápání není pouze důsledkem nedostatku spánku. Souvisí rovněž s přibývajícím věkem či obezitou, nebo dokonce s velmi závažnou spánkovou apnoe. Za to, že chrápete, však může i pití alkoholu těsně před spánkem nebo špatná poloha během spánku. Jestliže nechrápete z důvodu vážného onemocnění, jako je spánkové apnoe, ale důvod vašeho problému je mnohem prostší, můžete intenzitu svého chrápání omezit prostřednictvím těchto kroků.
1. Pokud máte nadváhu, zhubněte. Snížíte tak množství tkáně v krku, která by mohla způsobovat chrápání.
2. Spěte výhradně na boku. Odnaučte se spát na zádech. Spánek na zádech totiž způsobuje, že váš jazyk se přesouvá do zadní části hrdla, kde blokuje proudění vzduchu při dýchání.
3. Podložte si hlavu polštářem. I když budete spát na boku, zkuste si co nejvíce podložit hlavu polštářem. Anebo vrchní část matrace podložte o deset centimetrů. Vaše dýchací cesty tak zůstanou lépe otevřené a dojde ke zprůchodnění vzduchu v dutinách.
4. Máte-li na něco chronickou alergii, začněte ji léčit. Díky tomu se váš problém o dost zmírní.
5. Přestaňte pít před spaním alkohol a také nekuřte. Snažte se vyhnout konzumaci alkoholu před spaním. Pokud máte chuť na skleničku vína, dejte si ji nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát. Alkohol totiž uvolňuje krční svaly, což způsobuje chrápání. Zapomeňte rovněž na kouření cigaret před spaním. Tento zlozvyk také jenom zhoršuje váš problém.
6. Spěte alespoň 6 až 8 hodin denně. Určitě jste si všimli toho, že chrápete, když jste unavení. Abyste tomu předešli, dostatečně spěte. A to alespoň 6 až 8 hodin denně. Choďte přitom spát i vstávejte ve stejnou denní dobu. Toto pravidlo se týká i víkendů.
7. Spěte v pokoji, který je uklizený. Zbavte se v ložnici nadměrného prachu, zvířecích chlupů i dalšího nepořádku, který by vás mohl při spánku dráždit.
Před spánkem pořádně vyvětrejte. Měli byste tak usínat v dobře vyvětrané místnosti, jejíž teplota se pohybuje kolem 19 stupňů Celsia.
Chrápání zmírníte úpravou jídelníčku a pitného režimu
Každý večer před spaním byste si měli dávat pozor také na to, co jíte. Vyhněte se příliš těžkým, smaženým i tučným jídlům. Zapomeňte na sladkosti. Tabu by pro vás měly být dále mléčné výrobky, které zahleňují dýchací cesty, což způsobuje další chrápání. Do svého jídelníčku naopak před spaním zařaďte ovoce a zeleninu. A nezapomeňte pít dostatečné množství čisté vody, která uvolní dýchací cesty od hlenu a dalšího sekretu.
V boji proti chrápání pomůže aromaterapie
Velký přínos v boji proti chrápání vykazují rovněž některé přírodní esenciální oleje. Tyto látky vám pomohou uvolnit dýchací cesty, otevřít hrdlo a také zmírnit případný zánět způsobený chronickou alergií či jiným onemocněním. Před spaním si tak kápněte na polštář například několik kapek tea tree oleje, eukalyptového oleje či mátového oleje.
Spolu s použitím přírodních esenciálních olejů vám pomůžete také zvlhčení vzduchu. Přehoďte si proto přes rám na noc mokrý ručník, anebo přímo zapněte zvlhčovačku vzduchu.
Klidný spánek vám zajistí i další bylinky
Snížit intenzitu chrápání vám pomohou i další drahocenné bylinky. A to zejména dobromysl lékařská, kozlík lékařský a ostropestřec mariánský. Z jedné z těchto bylinek si před spaním dopřejte odvar. Vypít však můžete i klasický mátový čaj. Zajistí vám i vašemu partnerovi klidnější noc, během které už nebudete tolik chrápat.
Buďte první kdo přidá komentář