Diabetes prvního typu nejčastěji postihuje děti nebo dospělé v mladším věku. Tento typ cukrovky se musí léčit injekční aplikací inzulínu, v opačném případě by diabetici 1. typu nepřežili. Mnohem častější je však diabetes 2. typu, který se zpravidla objevuje u lidí starších 45 let. Příčinou vzniku tohoto typu cukrovky je především nezdravý životní styl a s ním spojená nadváha či obezita. Na rozdíl od diabetu prvního typu můžete diabetes druhého typu léčit i přírodně.
Diabetes prvního typu versus druhého typu
Pro diabetes je typická porucha metabolismu cukrů, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi neboli hyperglykémií. Diabetes prvního či druhého typu vznikají kvůli nedostatku inzulinu v těle. Oba dva typy cukrovky mají shodné příznaky, ovšem jiné příčiny vzniku. V případě diabetu prvního typu ničí vlastní imunitní systém nemocného buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. Diabetes prvního typu je tedy autoimunitní chorobou. Naproti tomu diabetes druhého typu vzniká v důsledku snížené citlivosti tkání vlastního těla na inzulin.
Jak poznáte, že se vás týká diabetes druhého typu
Diabetes druhého typu má obdobné, ovšem méně výrazné příznaky jako diabetes prvního typu. Podle čeho poznáte první typ? Charakteristická je neustálá žízeň a sucho v ústech. Diabetes je dále doprovázeno špatným hojením ran, opakujícími se infekcemi, častým močením, velmi rychlou únavou či nadměrnou chutí, a to hlavně na sladké.
V případě počínající cukrovky druhého typu však často tyto příznaky chybí. Diabetes druhého typu tak často na základě odběru krve lékař diagnostikuje až po letech.
Diabetes druhého typu a její přírodní léčba
Do boje s cukrovkou druhého typu se v prvé řadě pusťte pomocí změny svého jídelníčku. Zaměřte se na potraviny s vysokým podílem vlákniny, s minimálním podílem cukru a bílé mouky a také s nízkým glykemickým indexem. Konzumujte potraviny, které mají protizánětlivé, detoxikační i antioxidační vlastnosti a obsahují rovněž omega 3 mastné kyseliny.
Do svého denního jídelníčku tedy zařaďte několik porcí ovoce a zeleniny. Zaměřte se i na ořechy, semínka, luštěny, vhodný je pro vás i extra virgin olivový olej. Omezte naopak konzumaci bílého pečiva a potravin obsahujících rafinovaný cukr. Tento způsob stravování vám stabilizuje hladinu cukru v krvi, sníží zánět v těle a také se bude podílet na detoxikaci jater.
Pravidelné cvičení pomáhá i v boji proti cukrovce
Pokud se budete pravidelně hýbat a několikrát do týdne se věnovat také intenzivnějšímu cvičení, pomůžete svému tělu, aby se vyrovnalo s cukrovkou druhého stupně. Pravidelný pohyb vám napomůže k hubnutí, sníží obsah tuku ve vašem těle a také zlepší metabolismus cukrů.
Jestliže chcete mít diabetes druhého typu plně pod kontrolou, pětkrát až šestkrát do týdne se zaměřte na 60minutové aerobní cvičení. Kromě aerobního cvičení se však můžete věnovat také silovému tréninku, který taktéž napomáhá vyrovnat hladinu cukru v krvi.
Pomohou vám i přírodní doplňky stravy
Při léčbě cukrovky druhého typu vám pomohou také některé přírodní doplňky stravy. Které z nich to jsou především?
- Cuti Cuti – regeneruje buňky slinivky, snižuje hladinu krevního cukru.
- Vitaminy C a E – působí jako antioxidanty, jsou nezbytné pro snižování či vyrovnání hladiny cukru v krvi.
- Vitaminy skupiny B – zejména vitamin B6 a B12 vás ochrání před diabetickou neuropatií a poškozením nervů.
- Hořčík – stabilizuje hladinu cukru v krvi. Diabetici často trpí nedostatkem této minerální látky.
- Chrom – snižuje hladinu cukru v krvi. Trpíte-li však onemocněním ledvin, buďte s užíváním tohoto doplňku stravy opatrní.
- Zinek – snižuje hladinu cukru v krvi, má antioxidační účinek a rovněž pomáhá při léčbě dalších komplikací, které souvisí s cukrovkou.
- Pískavice řecké seno – Snižuje hladinu cukru v krvi. Tuto bylinku přidávejte do připravovaných pokrmů jako koření.
- Gymnéma lesní – Zlepšuje metabolismus glukózy, vyrovnává hladinu inzulínu také zlepšuje působení tradičních léčiv.
Máte diabetes? Zaměřte se na celkový životní styl
Při boji s diabetem druhého stupně vám nepomůže pouze změna jídelníčku, pravidelný pohyb či užívání doplňků stravy. Zaměřte se na svůj celkový životní styl. Přestaňte kouřit a pít alkohol. Vyhýbejte se také nadměrnému stresu. Jestli to není možné, naučte se mít stres pod kontrolou.
Právě dlouhodobý stres ovlivňuje nerovnovážnou hladinu cukru v krvi. Spouští inzulinovou rezistenci a zvyšuje zánět v těle, což může nakonec přerůst v diabetes. Ulevit od stresu vám pomůže hned několik relaxačním technik. Vyzkoušejte jógu, aromaterapeutické koupele či uvolňující masáže.
Buďte první kdo přidá komentář