Je důležitý například pro správnou činnost svalů včetně srdce. Až 98 % draslíku se nachází přímo v buňkách. Proto i malá změna může mít vážné následky na nervy, svaly a srdce.
Dnes si řekneme o příznacích, které nasvědčují tomu, že zřejmě našemu tělu chybí draslík.
1. Draslík a zácpa
Nedostatek draslíku neovlivňuje jen nervy či svaly, ale mívá vliv i na naše trávení. Nejčastěji se to projevuje zácpou, plynatostí a křečemi.
Nízkou hladinu draslíku je poměrně obtížné identifikovat na základě tohoto jednoho příznaku, protože problémy s trávením mohou souviset s množstvím dalších onemocnění.
Je proto nutné jej posuzovat spolu s ostatními příznaky.
2. Neustálý pocit otoku
Když vašemu tělu chybí draslík, má problémy i s regulací sodíku, protože draslík je protiváhou sodíku.
To pak může vést k zadržování vody v těle a vzniku otoků nohou, obličeje a jiných částí organismu.
3. Draslík a bušení srdce
Jak jsme již uvedli v úvodu, nedostatek draslíku ovlivňuje činnost srdce, u kterého může způsobit bušení nebo nepravidelný tlukot.
Dokonce má potenciál narušit rytmické koordinované kontrakce srdce kontrolované elektrickými impulsy.
Dávejte si proto záležet na tom, aby vaše strava obsahovala dostatek draslíku. Výrazně tím snížíte riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
4. Vysoký krevní tlak
Draslík je známý svou schopností vyvažovat účinky sodíku.
Je proto extrémně důležité přijímat ve stravě dost draslíku, a to zejména tehdy, když zároveň konzumujete hodně soli obsahující sodík.
Dobrým řešením se ukázalo používat sůl, která není jen čistý chlorid sodný, ale směs chloridu sodného a chloridu draselného. Takto člověk konzumuje zároveň sodík i draslík.
Nejen vysoký tlak, ale i cholesterol umí snižovat peruánská Caigua. Zároveň čistí cévy od usazenin.
5. Draslík a celková únava
Celkový pocit únavy je dalším příznakem nedostatku draslíku v těle. Člověk se necítí unavený z přepracovanosti nebo vysílení, ale prostě bez zjevné příčiny.
Aby tělesné funkce probíhaly správně, každá buňka v těle potřebuje draslík. Jeho nedostatek tak přímo ovlivňuje činnost každého orgánu.
Pokud se u vás vyskytuje taková únava bez zjevné příčiny, vyhledejte lékaře a nechte si vyšetřit hladinu draslíku v krvi.
6. Znecitlivění a brnění v končetinách
Draslík výrazně ovlivňuje činnost nervů.
Pokud ho tělo nemá dostatek, projevit se to může i znecitlivěním nebo mravenčením v konečcích prstů na rukou nebo nohou.
Závěr
Jak tedy zajistit tělu dostatek draslíku? Nejlepším způsobem je konzumovat potraviny, které jsou na něj bohaté.
Mezi takové potraviny patří brambory, banány, bílé fazole, sušená rajčata, kakao, rýžové a pšeničné otruby, melasa, spirulina, sušené meruňky a broskve, pistácie či lněná semínka.
Ze živočišných potravin jsou to ústřice, mušle nebo losos. Obecně však platí, že rostlinná strava je 2 až 3krát bohatší na draslík než ta živočišná. (zdroj: vylectese.cz)
Buďte první kdo přidá komentář