Komplex méněcennosti je stav, kdy o sobě člověk příliš pochybuje. Týkat se může prakticky čehokoliv. Schopností, dovedností, inteligence, vzhledu nebo majetku. Komplex méněcennosti, kterému se říká hovorově mindrák, však neodpovídá skutečnosti. Člověk, který jím trpí, nedokáže přijmout sama sebe takového, jaký je. Má zkrátka pocit, že je nula.
Jak komplex méněcennosti vzniká
Většina komplexů méněcennosti vzniká v dětství. A to z toho důvodu, že dítě si vytváří představu o vlastní osobě na základě reakce a hodnocení svých rodičů, následně pak svého okolí. Pocit nejistoty a pochybností o sobě samém zažil snad každý z nás. Jestliže ovšem negativní náhled na sebe sama ovlivňuje váš každodenní život, mluvíme právě o komplexu méněcennosti.
Pojem komplex méněcennosti poprvé použil psycholog Alfred Adler v roce 1907. Pro tento stav jsou charakteristické konkrétní psychologické příznaky, které narušují běžný život. Člověk, který trpí pocitem méněcennosti, si myslí, že ostatním nesahá ani po kotníky. Ve skutečnosti to však nemusí být vůbec pravda.
Nejčastější příznaky komplexu méněcennosti
✓ Cítíte se nejistě, neúplně nebo nedůstojně.
✓ Máte poruchy sebehodnocení, říkáte si, že na určité věci nemáte a nikdy mít nebudete.
✓ Srovnáváte se s ostatními.
✓ Trpíte nespavostí.
✓ Vyhýbáte se určitým sociálním situacím.
✓ Máte nedostatek asertivity.
✓ Zažíváte pocity nepřátelství. Jste frustrovaní, nervózní nebo agresivní.
✓ Máte sklony k depresím, úzkostem či dalším psychickým problémům.
✓ Máte časté výkyvy nálad.
✓ Nedokážete dokončit úkoly.
Komplex méněcennosti se často projevuje narcismem
U některých lidí však komplex méněcennosti vyplouvá na povrch jiným způsobem. Lidé s tímto mindrákem mají přehnané sebevědomí nebo vykazují přehnané známky narcismu. Pravda je ale někde jinde. Ve skutečnosti tímto chováním maskují dlouhotrvající nedůvěru v sebe sama. Co patří mezi nejčastější projevy komplexu méněcennosti, který je maskovaný přehnaným sebevědomím?
✓ Snažíte se ve všem konkurovat ostatním.
✓ Nedokáže přiznat vlastní chybu. Jste citliví na kritiku.
✓ Jste perfekcionisté.
✓ Hledáte chyby u ostatních. Pravidelně ostatní kritizujete.
✓ Mluvíte velmi často o svých úspěších.
✓ Chcete přitáhnout pozornost ostatních.
Tipy, jak zmírnit komplex méněcennosti
Chcete u sebe minimalizovat projevy komplexu méněcennosti? V první řadě si přiznejte, že tímto komplexem opravdu trpíte. Popření je tou nejhorší překážkou toho, abyste se svého problému skutečně zbavili.
Začněte praktikovat pozitivní myšlení. Naučte se v lidech hledat to dobré. Sežeňte si knihy o pozitivním myšlení a začněte se rovněž více stýkat s lidmi, kteří mají pozitivní vztah k životu.
Nedokazujte nikomu ani sobě svou hodnotu. Nesnažte se být nejlepší jenom proto, aby vás lidé měli rádi.
Uvědomte si, že každý má své kladné i záporné stránky. Berte sebe sama takové, jací jste. Stejným způsobem přistupujte i ke druhým lidem.
Začněte se vyhýbat lidem, v jejichž blízkosti se cítíte nejistě a kteří posilují váš komplex méněcennosti. Naučte se ignorovat urážky. Obklopujte se naopak lidmi, kteří vás podporují.
Naučte se být asertivní. Nebojte se říkat ne.
Nebuďte na sebe neúměrně tvrdí a nároční. Stanovujte si cíle, které můžete splnit.
Komplex méněcennosti a jeho příznaky zmírníte také některými bylinkami. Na úzkostné a depresivní stavy výborně účinkuje zejména Ašvaganda, která vás nejen vnitřně uklidní a zbaví stresu, ale zároveň i nabudí. Od deprese, stresu, ale i nespavosti vám napomůže Kava Kava. S depresí zatočí rovněž Modrý leknín nebo Kratom. Vyřešit nespavost vám pomůže kozlík lékařský. Ztracenou životní sílu vám zase dodá Cordyceps, který harmonizuje organismus, ale zároveň zmírňuje úzkosti a deprese nebo léčí nespavost.
Najděte si nový koníček, který jste chtěli už dlouho dělat a který vás pozitivně naladí.
Psychické zdraví tvoří propojenou nádobu se zdravím psychickým. Proto se pravidelně hýbejte. Každý den choďte alespoň na půlhodinovou procházkou a třikrát do týdne cvičte. Také se zdravě stravujte a dostatečně spěte.
Dobrý den, přesně jak píšete, v dětství se utváří povaha a pocity člověka. Trápí mne ten problém dost, protože si lidé na mne ukazují a radši jdou ode mne co nejdál. Uspořila jsem si žaludeční probémy a musím jíst v menších dávkách častěji. Nemohu nadýmavé potraviny, zeleninu, zkrátka šetrné stravování. Nějaký čas jsem se cítila lépe, nyní se objevily komplikace s určitými lidmi a zapadám do pochybnost o sobě. Vámi nabízené léky jsou jistě velice dobré, ale obávám se je užívat kvůli žaludku.