Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů

Na polámané nehty na rukou není příliš hezký pohled. Nejde však jenom o kosmetický problém, lámající se a třepící nehty svědčí o tom, že vaše tělo trpí nedostatkem vitaminů a minerálů. Které jim chybí nejvíce?

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů.
Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Lámání nehtů na rukou je velkým problémem především pro ženy, nevyhýbá se však ani mužům. Pokud chcete začít nadměrně se lámající a třepící nehty řešit, měli byste si být v prvé řadě vědomi toho, že nejde o kosmetický, ale spíš o zdravotní problém, který je začít třeba hned řešit. Právě problémy s nehty jsou jedním z prvních příznaků odkazujícím na to, že s naším tělem není něco v pořádku nebo že mu něco chybí.

Příčiny lámání nehtů

Problém jménem lámání nehtů může mít celou řadu příčin. Lámající se a třepící nehty můžete mít z toho důvodu, že si pravidelně myjete ruce nekvalitním mýdlem, anebo jste v příliš častém kontaktu se saponáty na nádobí. Lámání nehtů způsobují často způsobují také nekvalitní laky na nehty, v nichž najdete nevhodná organická rozpouštědla.

Lámání nehtů však může být i psychického původu. Projevuje se tak v důsledku extrémního stresu. Na roztřepené a lámající se nehty mají vliv také hormonální změny probíhající v těle.  Nejčastější příčinou tohoto problému je však nedostatek některých minerálů či vitaminů, v důsledku čehož nehty ztrácejí sílu.

Deficit vitaminů a minerálů

Pokud u vás dochází k lámání nehtů a zároveň jsou vaše nehty roztřepené a křehké, detailně prozkoumejte i stav svých vlasů. Jestliže vám i vlasy nadměrně vypadávají, pravděpodobně trpíte deficitem některých vitaminů a minerálů.

  • V případě, že se vám nehty lámou a třepí, jsou hrbolaté a bledé a navíc připomínají lžičku, pravděpodobně trpíte nedostatkem železa.
  • Třepící se nehty, na kterých se tvoří bílé tečky nebo drobné čáry, odkazují na nedostatek zinku, vápníku, křemíku i vitaminů A, E, C a skupiny B.
  • Lámavé nehty s výraznými podélnými nehty poukazují na špatné vstřebávání živin ve vašem trávicím ústrojí. Také upozorňují na nedostatek zinku a hořčíku.

Pokud se vaše nehty lámou a zároveň mají nažloutlou barvu, vaše tělo nemusí mít pouze nedostatek vitaminů a minerálů. Pravděpodobně máte co do činění s nehtovou mykózou. Nažloutlé lámající se nehty však rozhodně nepodceňujte. Ve vážnějším případě poukazují na nemoc štítné žlázy nebo onemocnění jater.

Lámání nehtů: Jak se jej zbavit?

Nejčastější příčinou nadměrného lámání nehtů je tedy nedostatek určitých vitaminů a minerálů. Abyste zamezili třepícím se a lámajícím nehtů, upravte si jídelníček. Pomohou vám také některé přírodní doplňky.

Vitaminy A, E, a C a skupiny B

Pro pevnost a sílu nehtů jsou nezbytné vitaminy A, C, E a vitaminy skupiny B (zejména B2, B5, B7 a B12). Vitamin A, který zabraňuje, aby nehty byly křehké a suché, najdete v rybách, brokolici či špenátu. Vitamin C udržuje nehty bez záděrů. Konzumujte citrusové plody, ale i rakytník či ovoce camu camu.

Pro sílu nehtů je velmi důležitý vitamin E obsažený třeba v mléčných výrobcích, ořeších, semíncích či listové zelenině. Nezapomeňte ani na zvýšený příjem vitaminů skupiny B, které najdete v mléčných výrobcích, vejcích, vnitřnostech či chřestu. Vitaminy skupiny B můžete svému tělu doplnit také prostřednictvím přírodního vitaminu B komplex v tekuté formě.

Zinek, hořčík, křemík, železo a vápník proti lámání nehtů

Abyste zabránili lámání nehtů, doplňte svému tělu také celou řadu minerálních látek. A to zejména zinek, hořčík, křemík, železo a vápník. Pro zdraví vašich nehtů jsou však důležité i bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 9.

Kvalitu nehtů, které se lámou a na kterých se tvoří bílé tečky nebo čárky, ovlivňuje především nedostatek zinku. Abyste do svého těla přijali vyšší množství zinku, pravidelně konzumujte ořechy, dýňová semínka, ořechy, celozrnné cereálie, ale i mořské plody, vaječné žloutky, tmavé maso, játra či mléko.

Nepodceňujte však ani deficit dalších minerálních látek, který se neblaze podepisuje na stavu vašich nehtů. A to také železa, které je běžnou součástí masa. Do svého těla jej dostanete i prostřednictvím sušených datlí, švestek, rozinek, ale i listové zeleniny nebo vajec.

Důležitý je pro vás rovněž vápník, který najdete nejen v mléčných výrobcích. Tato minerální látka je obsažena rovněž v listové zelenině, v oříšcích a semínkách či v ovesných vločkách. Dobře vstřebatelný křemík do svého těla dostanete nejen prostřednictvím běžné stravy, ale také díky křemelině, jejíž pravidelná konzumace se blahodárně podepisuje na zdraví nehtů, ale i vlasů a pokožky celého těla.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


4 Comments

  1. Dobrý den,
    jak se řeší deficit vitamínů a minerálů z důvodu špatného vstřebávání živin v trávícím ústrojí? Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*