Statistiky říkají, že nádor prsu v Česku každoročně odhalí téměř pět tisíc žen. Tento typ rakoviny, jenž v tuzemsku patří mezi nejčastější zhoubná nádorová onemocnění, se nejčastěji objevuje u žen kolem padesáti let. Jen výjimečně zhoubný nádor prsu odhalí žena mladší dvaceti let.
Jak nádor prsu poznáte? Především podle bulky
I když nemáte genetické dispozice k rakovině prsu a patříte k mladším ročníkům, měla byste se pravidelně sama vyšetřovat, a to alespoň jednou měsíčně. Právě díky preventivnímu samovyšetření můžete ve svém ňadru objevit případné zatvrdnutí, bulku či další nepravidelnost, které mohou poukazovat na počínající rakovinu prsu. Tento nález byste měla okamžitě konzultovat se specialistou, který podnikne další kroky a zahájí případnou léčbu.
Před tím, než provedete samovyšetření, byste měla vědět, že nádor prsu se projevuje zejména následujícími příznaky:
- Že je s vaším ňadrem něco v nepořádku poznáte zejména tehdy, když si v něm nahmatáte zatvrdnutí nebo bulku.
- Všímejte si také případného zvětšení nebo změny tvaru svých prsou. Nezvyklá je dále změna barvy, zduření či zdrsnění kůže prsu.
- Velkým vykřičníkem by pro vás mělo být také zvětšení mízních uzlin v podpaží a v podpažní jamce.
- Na nádor prsu může poukazovat také vtažení bradavky dovnitř, které může (ale nemusí) doprovázet výtok.
Jak provádět samovyšetření prsu
Každá žena by měla provádět samovyšetření prsu alespoň jednou měsíčně. K tomuto úkonu přistupte po vysprchování, kdy je vaše kůže vláčná a uvolněná. Postavte se nejprve před zrcadlo a všímejte si nejprve případných vizuálních změn svých prsou. Svá prsa si nezapomeňte prohlédnout také z boku.
Následně si dejte jednu paži za krk a druhou rukou krouživými pohyby prohmatávejte své ňadro, a to po jeho celé ploše. Všímejte si jakékoliv změny a zkontrolujte také, zda nedochází k případnému výtoku. Od prsu pokračujte dál až do podpaží a podpažní jamky. Hledejte jakoukoliv nepravidelnost. Tentýž úkon proveďte i na druhé straně svého těla.
Rizikové faktory rakoviny prsu
Za to, že se může nádor prsu týkat i vás, nerozhoduje pouze dědičnost. Jsou tu i další rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že se u vás tento druh rakoviny objeví. Patří k nim zejména pravidelná konzumace alkoholu, kouření cigaret, nadváha až obezita a přehnaná konzumace kalorických, především tučných jídel.
Riziko vzniku nádoru prsu však zvyšuje také klimakterium, kterým žena projde, a rovněž užívání umělých estrogenů v průběhu klimakteria a po něm, které je delší než deset let. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu je také vyšší u žen, které poprvé rodily až po třicátém roce života, anebo u žen, které měly jako dívky velmi včasnou menstruaci (ještě před dvanáctým rokem života).
Nádor prsu a další nezbytná prevence
Pokud chcete snížit pravděpodobnost, že se nádor prsu objeví také u vás, měla byste zaujmout několik preventivních opatření. Prvním z nich je právě pravidelné samovyšetření prsu, které byste měla provádět jednou měsíčně. Patříte-li ke starším ročníkům, určitě využijte možnosti mamografického vyšetření, které vám proplatí vaše pojišťovna.
Zaměřte se rovněž na zdravý životní styl. Dejte sbohem všem tučným, těžkým a smaženým pokrmům. Máte-li nadváhu, zhubněte a i nadále si hlídejte svou váhu. V rámci preventivních opatření rovněž přestaňte kouřit a omezte co nejvíce konzumaci alkoholu.
Aby byla vaše prsa zdravá, pomohou vám k tomu také bylinky a přírodní přípravky. V prvé řadě se snažte mít v těle dostatečné množství koenzymu Q10. V roce 1961 totiž vědci dospěli ke zjištění, že pacienti s rakovinou mají v krvi právě nižší hodnoty této látky. Některé výzkumy dále naznačují, že koenzym pomáhá nejen imunitnímu systému, ale může být užitečný jako druhotná léčba rakoviny.
Další výzkumy poukazují na to, že jako prevence nádoru prsu vám může posloužit také arganový olej. Tento nejcennější rostlinný olej na světě obsahuje tokoferoly, polyfenoly či steroly, což jsou antioxidanty fungující jako možná prevence rakoviny. V arganovém oleji dále najdete skvalen, který pomáhá bránit aktivitě rakovinových buněk.
K prevenci, ale i léčbě rakoviny prsu alternativní medicína rovněž používá listy jihoamerického stromu Anona Graviola. Acetogeniny obsažené v jeho listech přitom dle výzkumů ničí spoustu druhů nádorových buněk. Zejména rakoviny prsu, ale i prostaty, slinivky, plic či tlustého střeva.
Buďte první kdo přidá komentář