Nemoci z roušky patří ke kontroverzním tématům dnešní doby. Nošení roušek ve vnitřních i vnějších prostorách (pokud není možné dodržet vzdálenost 2 metry od nečlenů stejné domácnosti), je v Česku povinné. S ohledem na vývoj „politicko-epidemiologické“ situace pravděpodobně ještě nějakou dobu bude.
Nemoci z roušky: V hlavní roli problémy s dýcháním
Když si nasadíme ochranu nosu a úst, ať už jde o jednorázovou nebo bavlněnou roušku, nelze si nevšimnout, že se nám v ní hůře dýchá. Nejde pouze o zdání, podle vědeckého portálu ScienceTimes.com dlouhodobé nošení roušek může zvyšovat riziko dalších onemocnění spojených zejména s problémy s dýcháním.
Mezi hlavní nemoci z roušky dle ScienceTimes.com patří zejména zvýšený odpor dýchacích cest, akumulace oxidu uhličitého, pokles hladiny kyslíku neboli hypoxie, nedostatečný přísun kyslíku či bolesti hlavy. Tyto zdravotní problémy zpravidla hrozí méně zdravým lidem, mnohem více pak pacientům s astmatem, alergikům nebo lidem s chronickým onemocněním plic. K rizikovým skupinám dále patří lidé s rakovinou či aterosklerózou. Při poklesu hladiny kyslíku v těle, která byla způsobená nošením roušky či respirátoru, může totiž častěji dojít k infarktu myokardu či mrtvici.
Rizikový je zejména respirátor N-95
Podle vědeckého portálu ScienceTimes.com patří k rizikovým nošení respirátoru N-95, který používají zejména zdravotníci. Na nošení respirátorů N-95 se zaměřila ve své studii národní tchajwanská univerzitní nemocnice. Tato studie například zjistila, že časté používání ochrany nosu a úst N-95 u zdravotníků způsobilo hypoxemii, nízkou hladinu kyslíku v krvi a vysokou hladinu oxidu uhličitého v krvi nebo hyperkapnii.
Další studie mluví o tom, že zdravotníci, kteří používali shodný respirátor, trpěli bolestmi hlavy. Stejné zdravotní obtíže i dýchací problémy měly rovněž těhotné ženy, které používaly respirátor N-95.
Vědci navrhují, aby odborníci brali na zřetel, že proti výhodám používání respirátorů N-95 stojí riziko nemocí z roušky. Lidé totiž mohou trpět možnými respiračními následky, které budou mít spojitost s respirátorem N-95.
Nemoci z roušky vznikají i kvůli narušení imunity
O tom, že nemoci z roušky existují, nahlas mluví zejména americký lékař Russel Blaylock. Tento muž varuje, že roušky vás před novým koronavirem stoprocentně neochrání, ale jejich nošení vám může naopak přinést spoustu zdravotních rizik.
Russel Blaylock tvrdí, že zejména respirátory N95 mají za následek pokles hladiny kyslíku (neboli hypoxii) a tím pádem i narušení imunity.
Podle tohoto muže vás tak ochranná maska může vystavit zvýšenému riziku bakteriálních či virových infekcí. Vaše nemoc může mít také mnohem horší průběh.
Pokud jste nakažení covidem-19 (a nemáte případně příznaky) s použitím roušky či respirátoru můžete nevědomky sami do sebe vdechovat koronaviry, které budou cestovat vaším tělem, a to i včetně čichových nervů nebo mozku.
Hrozí dermatologické problémy
Nosíte jednu látkovou roušku celý den? Pokud si ji nevyměňujete za novou ideálně jednou za dvě hodiny ohrožujete tím zdraví pokožky svého obličeje. Na nošení roušky totiž není pleť zvyklá a dává to znát. Pod rouškou, která během dvou hodin vlhne, se během dýchání hromadí teplý a vlhký vzduch.
Pleť pod rouškou se kvůli tomuto neblahému klimatu výrazně potí. Na povrchu kůže se množí bakterie, které způsobují záněty, zhoršují akné nebo podporují výskyt zanícených pupínků. Velký problém mají lidé s periorální či seboroickou dermatitidou, jejichž stav pleti se může pod rouškou ještě zhoršit.
Nemoci z roušky: Jak je minimalizovat?
Ať už si vezmete jednorázovou, nebo bavlněnou roušku, myslete na to, že vás před koronavirovou nákazou chrání maximálně dvě hodiny. Tedy do té dobu, než z vašeho dechu a okolního prostředí nenavlhne.
Náš tip: Dýchání se dá podpořit houbami a bylinkami
Pokud roušku nevyměníte, následně se stává živnou půdou pro viry a bakterie, které mohou neblaze ovlivnit vaše zdraví.
Jednorázovou roušku vyhoďte, bavlněnou pak každý den vyperte alespoň při 70 stupních nebo ještě lépe vyvařte. Až bavlněná rouška po vyprání uschne, ještě ji pečlivě ze všech stran vyžehlete.