Nechme se inspirovat ájurvédskou medicínou, kde již po několik staletí jako všelék s magickou mocí užívají Ašvagandu, rostlinu, která působí nejen na naše tělo, ale i na lidskou duši. Ašvaganda umí zvýšit odolnost organismu proti stresu a úzkosti. Tato rostlina nás umí během dne zbavit únavy, dodat nám energii a vitalitu. Svými uklidňujícími účinky nám naopak dopomůže ke zdravému, kvalitnímu a nerušenému spánku.
Základem polynéské kultury je rostlina známá pod názvem Kava Kava, která se již 3000 let užívá díky svým sedativním účinkům. Pomáhá při úzkostech, nervozitě a nespavosti. Uklidňující účinky kava kava jsou uživateli bylin nejznámější a nejžádanější. Kava kava udržuje mysl i tělo klidné a spokojené. Uklidňující vlastnosti kava kava, z velké části dány přítomnosti kavalaktonů, mají značný dopad na spací vzorce a návyky. Po zařazení této byliny do denního či týdenního režimu bude naše mysl zklidněná a nespavost či neklidný spánek budou pryč.
Mezi další byliny, které mohou se spánkem pomoci, se řadí Kozlík lékařský, který podporuje spánek, relaxaci a tlumí stres, Chmel, působící sedativně a navozující pocit relaxace a spánku, Meduňka lékařská, podporující pozitivní náladu a spánek nebo Třezalka tečkovaná, která podporuje duševní pohodu, emoční rovnováhu a zdravý spánek.
Proč je spánek pro nás tak důležitý?
Vědecké studie se spánkem zabývají velmi často. Každou chvíli se na veřejně dostupných zdrojích můžete dočíst o jeho správné délce, jeho kvalitě, o úpravě prostředí, kde uléháme a o jeho vlivu na lidské zdraví.
Nespavost a stres jsou téměř synonyma pro dnešního, moderního člověka. A při tom na vyřešení těchto problémů stačí tak málo – užívání přírodních prostředků.
Mezi posledními vědeckými studiemi o důležitosti spánku je např. studie, zveřejněná na stránkách časopisu Science. Ta popisuje experiment, při kterém vědci zjistili, že kvalitní spánek má obrovský vliv na zvyšování paměti, schopnost učit se, celkově na fungování kognitivního systému.
Časopis Nature Communications pak otiskl výsledky výzkumu amerických vědců, jejichž experimenty je dovedli ke zjištění, že mechanismus spánku přímo ovlivňuje další fungování těla, od hormonální rovnováhy, až po imunitní ochranu.
Spánek je evolučně velmi starým dějem, ke svému životu jej potřebují všechny živočišné druhy. S rozvojem centrální nervové soustavy složitost procesu spánku stoupá, takže zatímco si např. náš mazlíček se spánkem vůbec hlavu neláme a prostě jde spát, kdy se mu zachce, lidé dnešní doby mají s tímto procesem stále větší a větší problémy.
Spánek je v našem každodenním životě naprosto nevyhnutelný aktivní proces, který zasahuje všechny části našeho těla.
Trpíme-li stresem, úzkostí nebo máme nezdravý životní styl, tak večer po ulehnutí do postele místo spánku přichází kolotoč starostí, v hlavě se nám mele myšlenka za myšlenkou.
A když už se nám konečně podaří „zabrat“, spánek je nekvalitní, ráno jsme nevyspalí a rozladění a celý den na sobě tento spánkový deficit cítíme. A tak se točíme v bludném kruhu.
Zlepšením duševního zdraví a kvality spánku se dobereme k celkovému zlepšení a správnému fungování organismu. Nechme proto přírodu, aby nám prostřednictvím Ašvagandy, Kava Kava, Kozlíku lékařského, Chmele, Meduňky lékařské či Třezalky pomohla ke zdravějšímu a kvalitnějšímu životu.
Markéta
Buďte první kdo přidá komentář